تحلیل بازار

دلار درمسیر نزول / آزادسازی منابع بلوکه شده در ژاپن وکره

قیمت دلار در بازار آزاد به نیمه کانال ۲۴ هزار تومان عقب‌نشینی کرد. فعالان بازار علت این موضوع را خبر آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی و ژاپن می‌دانند. 

به گزارش تجارت‌نیوز دلار امروز تحت تاثیر اخبار تازه از مذاکرات وین عقب‌نشینی کرد. بر اساس گزارش نشریه فری‌بیکن امریکا اجازه داده است که ایران از منابع بلوکه شده خود در ژاپن و کره‌جنوبی استفاده کند. البته آزادسازی منابع به معنی ورود اسکناس به ایران نیست و ایران از این دارایی فقط می‌تواند در ازای واردات کالا استفاده کند.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رقم دارایی مسدود شده ایران در کره جنوبی را ۷ میلیارد دلار و در ژاپن ۳ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

این خبر بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد و بهای دلار دیروز در بازار آزاد و ۲۴ هزار و ۸۴۰ تومان گزارش شده بود، امروز به ۲۴ هزار و ۵۷۹ تومان کاهش داشت.

بهای فروش دلار در صرافی ملی هم  ۲۴ هزار و ۲۶۰ تومان اعلام شد و قیمت خرید آن ۲۳ هزار و ۷۷۹ تومان است. بهای فروش یورو در صرافی ملی ۲۹ هزار و ۳۷ تومان و خرید آن ۲۸ هزار و ۴۶۲ تومان است.

امروز قیمت فروش دلار سنا ۲۴ هزار و ۴۰۳ تومان و قیمت فروش دلار ۲۲ هزار و ۴۲۸ تومان است. دیروز نیز در پی انتشار برخی اظهارات طرفین مذاکره درباره برجام، مجددا انتظارات نسبت به توافق بالا رفت؛ بر این اساس گفته می‌شود روسیه ادعا کرده که دور جدید مذاکرات وین، زودتر از ۱۰ روز آینده آغاز می‌شود و همچنین آمریکا اظهار کرده که آماده هستیم اما ضرب‌الاجلی تعیین نمی‌کنیم. از طرفی ایران هم با اعلام اینکه به پایان مذاکرات نزدیک شده‌ایم، از بیشتر بودن وزن موضوعات حل شده نسبت به مسائل حل نشده در مذاکرات خبر داده است.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا