طلا و جواهر

طلای آب‌شده را فراموش کنید/ خرید زیورآلات بهترین راه سرمایه‌گذاری

گفتگو با محمدجوادحیدری کارآفرین و تولیدکننده طلاوجواهر

بااجرای قانون جدید مالیات بر ارزش‌افزوده مردم از این پس خواهند توانست، مصنوعات طلا را هم به‌عنوان کالای سرمایه‌ای خریداری کنند وهنگام فروش طلا متضرر نشوند

محمدجواد حیدری در گفتگو با “گلد نیوز” به مشکلات بازار طلا در دوره کرونایی اشاره کرد و گفت: طلا؛ فلزی بلاخیز است که کرونا هم بدان چسبیده است. صنف طلا در هر پیک به تعطیل کشانده می شود ولی سایر اصناف از این رویه، تبعیت نمی کنند.

وی معتقد است صنف طلا و جواهرات همکاری خوبی با اعمال پروتکل ها از سوی ستاد ملی دارد و در این میان، بزرگ ترین چالش، تعطیلیِ یک ماهه و بدون اطلاع فعالان این صنف بوده است.

حیدری ادامه داد: یک کارخانه تولید مصنوعات طلا، با چند ده کارگر باید نیاز روزانه خود را از بازار تهیه کند؛ تعطیلیِ یکباره‌ی بازار به معنای چشم بستن به روی تولید کننده است که از بی‌برنامگی و سوء مدیریت دولت نشأت می گیرد.

*سال مانع‌تراشی برای تولید

تولید کننده در روزهای کرونایی با بزرگ ترین چالش ها رو به رو است؛ خاصه امسال که با نام “مانع زدایی از تولید” مزین شده است؛ پس باید به تقویت تولید مبادرت کنیم.

وی در عین حال به گپ میان مصرف و تولید طلا اشاره و تاکید کرد با وجود تولیدات اندک و مصرف بالای طلا توسط مردم ایران، بخش اعظم طلای موجود در بازار از مسیر قاچاق تهیه شده است.

*قطع‌برق؛ معضل این روزهای طلاسازان

حیدری همچنین قطع برق را اصلی ترین ضربه زننده‌ی این روزها، به صنعت طلاسازی دانست. در حالی که کوره ها، واحدهای ریخته‌گری و پرینترهای سه بعدی، تماما محتاج برق بوده و در نبودِ انرژی نه تنها راندمان کاریِ این کارگاه ها به شدت افت می کند، بلکه خطرات عدیده ای گریبانگیر صنعتگران، حین قطع برق خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد طلاسازی، صنعتی بدون آلایندگی برای محیط زیست است و لذا کارگاه ها به راحتی در بافت شهری جایگذاری می شوند؛ این در حالی است که قطع برق شهرها، ضربات جبران ناپذیری به تولید کنندگان وارد می آورد.

*حروف اختصاری چه معنایی دارد؟

“امانت‌داری” مقوله ای مهم در صنف طلافروشان است. کسبه قدیمی و با سابقه‌ی بازار مورد شناخت مردم هستند و کار و وجهه خود را سال ها در معرض آزمون مردمی قرار داده اند.

حیدری با اشاره به این نکته، افزود: تمام مصنوعات تولیدی در کشور، بنا به گسترش استان ها و کارگاه مورد ساخت، دارای یک کد هستند. طلای ساخته شده در تهران با حرف T معرفی می شود و عدد پشت این حرف نیز نمایانگر کارگاهِ سازنده‌ی آن است.

در این بین اعداد و حروف که نشانگر شناسنامه‌ی هر مصنوع طلا هستند، در روئت مردم قرار نمی گیرد ولی طلافروشان با معرفی خود به سازمان ملی استاندارد، قادر به دریافت اطلاعاتِ تولید کننده هستند.

*قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس ابلاغیه جدید قانون مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات بر ارزش افزوده، تنها از سود و اجرتِ کالا دریافت می شود . لذا مالیات ستانی از اصلِ طلا منتفی است. هرچند که این قانون با طی مراحل کاری احتمالا از 6ماه آینده اجرایی خواهد شد.

طبق این مصوبه، مردم از این پس خواهند توانست طلای ساخته شده و زیورآلات را نیز به عنوان کالای سرمایه ای خریداری کنند. از این رو ضمن کمک به چرخه تولید، نیازی به خرید طلای آب شده و سکه های غیر بانکی نیست.

حیدری تاکید کرد: از این پس مردم هنگام فروش طلا، متضرر نخواهند شد.

*چگونه قیمت طلا را محاسبه کنیم؟

اما نحوه محاسبه‌ی قیمت طلا چگونه است؟ در این جا قیمت طلای خام با اجرت ساخت جمع می شود و عدد به دست آمده، با 7 درصد سودِ مغازه دار جمع می شود و در نهایت، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده (بر اساس اجرت ساخت و 7درصد سود مغازه دار) محاسبه و رقم نهایی در وزن کالای مورد نظر ضرب شده و به فروشنده پرداخت می شود که به خزانه دولت می رود.

حیدری این فرمول را بر اساس مصوبه جدید مجلس دانست و تصریح کرد: از این پس مردم به جای خرید کالای دست دوم، می توانند مصنوعاتی با اجرتِ ساختِ مناسب را خریداری کنند. وجوهی که کمتر از 10درصدِ قیمت هر مصنوع باشد، به عنوان کالای کم اجرت، 10 تا 15 درصد، کالا با اجرت نرمال و ارقام بالاتر، مختص مصنوعاتی با اجرت ساخت بالا تلقی می شود.

انتهای خبر/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا