طلا و جواهر

12 دی 1400 زمان اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا

مسیحی معاون درامدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی: درصورتی که در صورتحساب های طلافروشان قیمت اصل طلا، اجرت و کارمزد از هم تفکیک شود امکان اجرای قانون جدید وجود دارد.

به گزارش گلدنیوز؛ مسیحی، معاون سازمان امور مالیاتی در گفتگو با رادیوگفتگو در خصوص اجرایی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده گفت: صنف طلاسازان و فروشندگان سکه و طلا بایستی اندکی صبر و حوصله به خرج دهند. او بر خلافِ نظرِ فعالان این صنف که “مالیات بر ارزش افزوده” را موجب متلاشی شدن شیرازه ی این صنف تلقی می کنند، به آمار و اطلاعاتی استناد دارد که مالیات ستانی ظرف 10 سال گذشته و همزمان با اجرای قانون مذکور، رقمی با اهمیت را شامل نمی شود تا عملکرد صنف طلا را دچار اختلال کند.

او گردش طلا در این بازار را تا 300 تن در سال، خاصه در دورانِ رونق این صنف تخمین می زند و بر این اساس، مالیاتِ ستانده شده بر اساسِ ارزش افزوده را دارای تاثیراتِ منفی نمی داند.

مسیحی دلیلِ عقب افتادگی صنعت طلای کشور از سایر رقبای منطقه ای و بین المللی را در نبودِ تکنولوژی روز دنیا خلاصه می کند و در عین حال با دیدی منصفانه، از مزاحمت های روش و مسیرِ اخذ مالیات، برای فعالان این صنف سخن می گوید.

«با توجه به اجرای قانونِ جدیدِ مالیات بر ارزش افزوده که از دیماه اجرایی خواهد شد، این نگرانی وجود  دارد که اعضای صنف طلا عنقلت هایی را بدین طرح و نحوه اجرا وارد بدانند.»

این را مسیحی می گوید و ادامه می دهد: از تاریخ 12/10/1400 قرار است مالیات بر ارزش افزوده از کارمزد و اجرت کسر شود ولی این مسئله مستلزم آن است که در صورت حسابها، تفکیکِ قیمت طلا، اجرت و مالیات محاسبه گردد و در این میان 9درصد کاملا به اجرت اصابت خواهد کرد.

این روش نیز همچون سایر تحولاتِ اقتصادیِ پیش رو، نیم نگاهی به کارایی تکنولوژی های شفاف گر بر بستر فضای مجازی دارد. سامانه مودیان باید به روز رسانی شده و فروشنده ها نیز مکلف خواهد شد صورت حساب مشتریان را از طریق پایانه های فروشگاهی صادر کنند.

*پیش بینی جرم قبل از وقوع

سازمان امور مالیاتی، در بدو امر محورهای جرم انگارانه و جرایم و تنبیهات را نیز در این قانون لحاظ کرده است؛ حال آنکه تصور می شود با اعطای تسهیلات تشویقی و حمایت های معنوی، باید تلاش گردد تا رشته‌ای ناگسستنی میان صنوف و سازمان های اجرایی بافته شود. مسیری که شاید تنها راهی است که بازاریان و کسبه را با کمترین اما و با فراغ بال به پرداختِ مالیات خوشبین می سازد.

مسیحی اما 9درصد جریمه را مختص فروشگاه هایی می داند که در تنظیم صورت حساب و درج آن در پرونده الکترونیک و کمک به روندِ خوداظهاریِ سازنده کوتاهی کنند. این 9درصد از اصلِ طلا دریافت شده و به عنوانِ جریمه ای غیر قابل بخشش تلقی می شود.

معاون سازمان امور مالیاتی در حالی این خبر تنبیهی را در بدو امر و پیش از اجرای اصلِ قانون مطرح می کند که امیدوار است با تعاملی سازنده، این قانون اجرایی گردد.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا