طلا و جواهر

طلای دست دوم نخرید ؛ ورود طلای سرقتی به کانال های مجازیِ خرید و فروش

فروش مجازی معضل صنف طلا

عضو اتحادیه طلا و جواهر استان زنجان با انتقاد از ورود هم‌صنفان خود به حوزه خرید و فروش طلای دست دوم، اصلی ترین ضربه این اقدام را متوجه تولید دانست.

حسین ارجمند در مصاحبه با خبرنگار گلد نیوز فروش دست دوم طلا توسط برخی واحدهای صنفی را مشکلی بزرگ خواند و افزود: یکی از معضلات، ضربه به تولید است چون مشتری به سمت طلای نو کشیده نمی شود.

به گفته این فروشنده طلا، این رویه را معضل مردمی ندانست و مقصر را همکارانش معرفی کرد.

از طرفی تولید طلای زیر زمینی تحت هیچگونه نظارتی نیست. این مصنوعات کم عیار هستند و عموما در ویترین های خرده فروشی پخش می شود. این طلا فاقد سود و اجرت است که ضربه زننده ای دیگر برای تولید محسوب می شود. این طلا هم با نام دست دوم بین مردم شناخته شده و به فروش می رسد.

ارجمند سود 7درصد را مختص طلای نو برآورد کرد و افزود: وقتی طلایی به عنوان جنس کهنه به مردم فروخته شود، سود بالاتری برای مغازه دار خواهد داشت و لذا مغازه داران به سمت و سوی خرید و فروشِ طلای دست دوم کشیده می شود.

وی معتقد است طلا با سایر اجناس دست دوم متفاوت است؛ چراکه به عنوان سرمایه ملی نباید دائما با افتِ عیار رو به رو باشد. در این میان طلای کهنه نباید با سود 7درصد به فروش برسد.

ارجمند از رسانه ها درخواست کرد این معضلات را با همراهی اصناف و اتحادیه ها پیگیری کنند.

فروش مس به جای طلا

این فروشنده طلا در استان زنجان، از دیگر معضلاتِ صنف خود را فروش مجازی عنوان کرد و به خبرنگار “گلد نیوز” گفت: چنین محملی حداقل باید از متولی اتحادیه ها مشورت دریافت کنند. در این بین حتی مصنوعاتی به فروش می رود که مواد اولیه‌ی آن اصلا طلا نیست. این نوع فروش باید صرفا با داشتنِ یک پروانه‌ی کسب از اتحادیه کشوری فضای مجازی، صورت پذیرد.

حسین ارجمند به ورود طلای سرقتی به کانال های مجازیِ فروش اشاره و تاکید کرد هیچ نهادی بر چنین تخلفاتی نظارت ندارد.

هشدار درباره پیش فروش طلا

او که ساخت طلا و فروش کیفی را نیز تجربه کرده است، با 4 دهه سابقه در حوزه طلا و جواهر، به جد همراهی رسانه ها را خواستار شد و تاکید کرد: مردم باید نسبت به فروش طلای مجازی آگاه شوند.

برخی فروشنده ها نیز اقدام به ارائه مصنوعات به صورت قسطی دارند. این اختیار برای همه طلا فروشان محفوظ است و قانون مقابل این کار نمی ایستد ولی تخلف صورت گرفته در کنار این رویه، پیش فروشِ طلاست.

ارجمند این کار را خطایی بزرگ دانست و افزود: در این صورت هیچ تضمینی برای مشتری وجود ندارد که با پایان یافتنِ اقساط، طلای مورد نظر را دریافت کنند.

اتحادیه ها باید چنین مسائلی را پیگیری کنند. متاسفانه برخی هموطنان بسیار نا آگاهانه عمل می کنند و متضرر می شوند.

مجوز فروش سکه چگونه اخذ می شود؟

وی از حق فروش سکه برای 99 درصد طلافروشان سخن گفت و ادامه داد: برخی مجوزها صرفا برای خرید و فروش ارائه می شود ولی طلا فروشان هم نسبت به این کار منع نمی شوند.

ارجمند فروش و خرید سکه را به دلیل ورود طلا به چرخه ی تولید، قابل دفاع دانست و افزود: سکه فروشان ملزم به درج هولوگرام اتحادیه هستند.

این فروشنده طلا معتقد است چاپ یک کارت ویزیت تخصصی و بهره گیری از هولوگرام اتحادیه، به راحتی و به صورت کنترل شده قادر خواهد بود در حوزه خرید و فروشِ امن سکه وارد عمل شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا