آموزش و پژوهشتحلیل بازار

گزارش های اقتصادی موثر بر قیمت جهانی طلا

به طور کلی گزارش های اقتصادی مربوط به ایالات متحده آمریکا اهمیت بسیار بیشتری نسبت به سایر گزارش ها دارند و اثرگذاری مستقیم آنها بر روی قیمت جهانی طلا بر کسی پوشیده نیست. اما گزارش های بسیار زیادی همه روزه از آمریکا منتشر میشود. آیا همه آنها را باید در نظر گرفت؟ بهتر است بگوییم نه! از لحاظ قدرت ایجاد حرکت های بزرگ در اونس، تنها دو گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی آمریکا (NFP) و گزارش نرخ بهره (Interest Rate) دارای اهمیت فوق العاده زیادی می باشند. اما در باقی موارد میتوان گفت که صرفا حرکت های هیجانی صورت گرفته و سپس از هیجان آنها کاسته می شود.

به سراغ بررسی این دو گزارش مهم می رویم. با طلاچارت همراه باشید…

گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی آمریکا (NFP)

گزارش  Non-Farm Payroll یا اشتغال بخش غیر کشاورزی را شاید بتوان یکی از قدرتمندترین گزارش های اقتصادی دنیا دانست که تاثیر کوتاه مدت و بلند مدت زیادی بر بازارهای مختلف میگذارد. این گزارش از کشور آمریکا (بزرگترین اقتصاد دنیا) می آید. این گزارش به صورت ماهانه منتشر میشود و نشان میدهد چه میزان فرصت شغل در طی دوره این گزارش بوجود آمده و یا از بین رفته است. بنابراین گزارش  NFP یک تصویر خوب از وضعیت کار در ایالات متحده آمریکا را به ما نشان میدهد.

به همراه گزارش NFP همچنین گزارش نرخ بیکاری نیز منتشر میشود که درصد بیکاران آمریکایی را نشان میدهد. در واقع درصد افراد بیکاری که قادر و مایل به کار کردن هستند اما فعلا بیکار می باشند. اگر رقم این گزارش کم باشد، نشان میدهد که افرادی که میخواهند کار کنند، هم اکنون مشغول به کار هستند و این نشانه خوبی برای وضعیت اشتغال در آمریکا خواهد بود.

بنابراین گزارش های اشتغال به طور کلی یکی از مهمترین و پیشروترین شاخص ها برای اقتصاد یک کشور میباشند. اگر بخواهیم به شکل ساده این قضیه را توضیح دهیم باید گفت که در صورتی که وضعیت اشتغال در یک کشور خوب باشد، مردم آن کشور نیز بیشتر پول خرج میکنند و این باعث میشود تا تقاضا برای کالاها بیشتر شده و شرکت ها و کارخانه ها تولیدات خود را افزایش دهند و همین باعث میشود که چرخ اقتصاد یک کشور شروع به چرخیدن کند و اقتصاد آن کشور به مراتب قوی تر از گذشته شود.

گزارش NFP در اولین جمعه بعد از اتمام ماه های میلادی منتشر میشود و زمان انتشار این گزارش به وقت ایران ساعت ۱۷ می باشد. میتوانید این گزارش را روی وبسایت هایی مثل ForexFactory.com و یا  مشاهده کنید.

این گزارش دارای سه رقم می باشد: رقم دوره قبلی (مربع آبی)، رقم پیشبینی (مربع مشکی) و رقم واقعی (مربع قرمز).

به طور معمول اگر رقم واقعی از رقم پیشبینی بیشتر باشد، این به سود دلار آمریکا بوده و قدرت آن را افزایش می دهد. با افزایش قدرت دلار، متعاقبا اونس ضعیف خواهد شد. در حالت عکس اگر رقم واقعی کمتر از رقم پیشبینی باشد، ارزش دلار کاهش خواهد یافت و متعاقبا اونس صعود خواهد کرد.

گزارش نرخ بهره آمریکا

در طی سال چندین جلسه به منظور تعیین نرخ بهره آمریکا توسط اعضای بانک مرکزی این کشور برگزار می شود. نوسانات قیمتی ناشی از تغییرات نرخ بهره آمریکا بسیار قدرتمند بوده و اثرات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی به دنبال خواهد داشت.

به صورت ساده و خلاصه میخواهیم این قضیه را شرح دهیم؛ اگر نرخ بهره آمریکا افزایش یابد، ارزش دلار افزایش خواهد یافت و در مقابل اونس با افت قیمتی مواجه میشود. بنابراین اگر نرخ بهره آمریکا کاهش یابد، دلار تضعیف شده و به موازات آن شاهد رشد قیمتی اونس خواهیم بود.

البته باید به شرایط نیز توجه داشته باشیم. در زمان هایی که صحبت های سران اقتصادی آمریکا بر سر افزایش نرخ بهره می باشد اما در عمل و طی جلساتی که برگزار می شود شاهد افزایش نرخ بهره نباشیم، قیمت اونس افزایش می یابد. چرا که افزایش نیافتن نرخ بهره نشانه خوبی برای اقتصاد آمریکا نیست. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که نرخ بهره باید طبق برنامه ریزی های دقیق افزایش یا کاهش یابد و نمیتوان انتظار داشت که در هر جلسه تعیین نرخ بهره، افزایش یا کاهش را شاهد باشیم.

سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا

معمولا در طی سخنرانی رئیس بانک مرکزی آمریکا، صحبت هایی از وضعیت فعلی و چشم اندازهایی برای آینده اقتصاد این کشور مطرح میشود. اگر محتوای این سخنرانی ها حاکی از وضعیت نامناسب اقتصادی باشد، احتمال افزایش قیمت اونس وجود دارد. در غیر اینصورت با کاهش قیمت اونس مواجه خواهیم شد.

عوامل موثر بر قیمت اونس بسیارند. اما در این مطلب سعی کردیم تا مهمترین موارد را به شکل ساده و خلاصه به شما نشان دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا