بین المللطلا و جواهر

راه جدید کشف منابع طلا

از نظر محققان، این کشف ارزش بالقوه اکتشاف روتیل را در دیدگاه باستانی استرالیای غربی برجسته می کند و راهی جدید برای پردازش سریع جستجوی اجسام سنگی کشف نشده به شرکت های اکتشاف معدنی ارائه می دهد.

گروه بین الملل گلدنیوز: یافتن ذخایر طلا از قرن ها قبل مورد توجه ماجراجویان بوده و حتی دستمایه تولید آثار هنری سینمایی و غیره شده. با این حال، با گذشت زمان تکنولوژی و تحقیقات علمی به مهمترین عامل در یافتن این منابع به روش های سریع و به صرفه تبدیل شده اند. شرکت های اکتشاف معدنی بر خلاف آنچه در تصور عام وجود دارد، می توانند از طریق مواد واسطه و تجزیه و تحلیل آنها به وجود منابع طلا در یک منطقه خاص پی ببرند. برای مثال اکنون دانشمندان یک گروه دانشگاهی در استرالیا به چنین خاصیتی در «روتیل» که نوعی ماده معدنی کریستالی شکل است، پی برده اند.  

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبگاه ماینینگ، محققان یک دانشگاه استرالیایی به نام «کرتین» تقریباً نیم میلیون دلار برای تهیه روشی جدید جهت استخراج، شناسایی، تهیه و تشخیص قدمت کریستالهای «روتیل» دریافت کردند. هدف این فرآیند کشف جزئیاتی از ترکیبات شیمیایی آنها است که می تواند زمین شناسان را در جستجوی ذخایر سنگ معدن کشف نشده راهنمایی کند.

روتیل ماده معدنی است که در درجه اول از دی اکسید تیتانیوم تشکیل شده و متداول ترین شکل طبیعی آن است. روتیل در برابر تجزیه شیمیایی و فیزیکی بسیار مقاوم است، به این معنی که بلورهای آن می توانند بدون تغییر باقی بمانند حتی اگر سنگهایی که زمانی میزبان آنها بودند با گذشت زمان از بین رفته باشند.

در گزارش فنی این دانشمندان که به «موسسه تحقیقات مواد معدنی استرالیای غربی» ارسال شده آمده است: «ما برای استخراج دانه های روتیل از سنگ ها، رسوبات تجمیع نشده و همینطور بخش های نازک صیقلی و شناسایی روتیل از دیگر پلی مورف های دی اکسید تیتانیوم با استفاده از تیکنیک های EBSD-SEM و انجام تجزیه و تحلیل شیمیایی و ایزوتوپی درجا روی روتیل با بکارگیری متدهای LA-ICP-MS و SHRIMP، پروتکل های پردازش نمونه را ایجاد و تنظیم کرده ایم.»

این گزارش ادامه می دهد: «تکنیک های تحلیلی درجا شامل ایجاد استانداردهای شیشه و روتیل طبیعی برای تولید داده های ژئوشیمیایی بهینه است.»

به عبارت دیگر، این تیم تعدادی از نمونه ها را با استفاده از طیف سنجی جرمی تحلیل کرد و یک تمایز شیمیایی واضح را بین روتیل مرتبط با سنگ طلا با وقف غنی و روتیل از سنگ های غیر معدنی کشف کرد.

اعضای این گروه متوجه شدند که عنصر کمیاب «اثر انگشت» روتیل در سیستم های سنگ معدن طلا از نوع Kalgoorlie-Big Bell  تشکیل شده است و ممکن است به طور واضحی از امضای شیمیایی سایر سیستم های طلا و سایر محیط های تشکیل دهنده روتیل متمایز باشد.

این گزارش می افزاید: «بعلاوه، استفاده از سنگریزه های روتیل در اکتشاف طلا ممکن است قابل مقایسه باشد با مواد معدنی شاخص الماس برای اکتشاف الماس با مقیاس های حمل و نقل مشابه از منبع آنها یعنی کمتر از 100 کیلومتر.»

از نظر محققان، این کشف ارزش بالقوه اکتشاف روتیل را در دیدگاه باستانی استرالیای غربی برجسته می کند و راهی جدید برای پردازش سریع جستجوی اجسام سنگی کشف نشده به شرکت های اکتشاف معدنی ارائه می دهد.

نیل مک ناتون، محقق ارشد در بیانیه رسانه ای گفت: «با استفاده از رویکرد جدید ما در تجزیه و تحلیل روتیل در مراحل اولیه اکتشاف مواد معدنی، زمین شناسان می توانند به سرعت تشخیص دهند که آیا سنگ های محلی یک رویداد معدنی را تجربه کرده اند یا نه.»

 طبق گفته مک ناتون، اگرچه قبلاً نیز اثر انگشت ژئوشیمیایی متمایز مشابهی برای روتیل از ذخایر فلزات پایه گزارش شده بود، اما آن تجزیه و تحلیل ها به طور واضح چنین نشانگری را برای ذخایر مورد مطالعه استرالیای غربی مشخص نکرده بودند.

منبع: mining.com

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا