طلا و جواهر

غیبت تولیدکنندگان در تمامی نمایشگاه های طلاوجواهر

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شیراز: در حال حاضر شاهد استقبال نسبتا خوبی از نمایشگاه طلاوجواهر شیراز هستیم؛ هرچند که غیبت تولیدکنندگان بزرگ و صاحب‌نام طلای کشور کاملا محسوس است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شیراز در پاسخ به خبرنگار گلد نیوز که از کم و کیف برگزاری نمایشگاه طلا در این شهر پرس‌وجو کرد، گفت: در حال حاضر شاهد استقبال نسبتا خوبی هستیم. البته دو سال گذشته یکی از موفق ترین دوره های نمایشگاهی در چند سال اخیر کشور را برپا کردیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلد نیوز ؛محمد حسین مستغنی با اشاره به اینکه امروز آمار کمی تولید کنندگان در استان فارس قدری رو به افت گذاشته است، گفت: به واقع ارگان ها این صنف را بسیار آزار داده اند که موجب پراکندگی تولیدکنندگان ما بوده است.

به گفته این فعال در صنف طلا و جواهر، اغلب تولید گران شیرازی، به سایر استان ها کوچ کرده و فعالیت خود را پیش گرفته اند. در این میان بخشی از هنرمندان طلاساز به شهرهایی نظیر اصفهان سفر کرده اند چراکه معتقدند در این استان ها حمایت از تولیدگران بیشتر بوده و فعالیت سهل تر است.

مستغنی همچنین قوانین را دست و پا گیر خواند و تاکید کرد در شهرهایی نظیر شیراز که تابع اجرای همه‌قوانین دست و پا گیر است، امکان کار کردن میسر نخواهد بود. او تاکید دارد ارگان ها باید با صنف تولید گر راه بیایند. یک محصولِ طلا باید عیارِ مشخص و قابل قبول داشته باشد و اگر این مهم، میسر شود، چه حاجت به کار خاص دیگر که مسیر تولید را سد کند؟!

مسئولان عکسِ شعارسال عمل می کنند

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شیراز این مشکلات را متوجه بسیاری از صنوف شیرازی  دانست و اضافه کرد: هر سال که با یک شعار نامگذاری می شود، دقیقا اقداماتی عکس صورت می گیرد. متاسفانه مسئولان همواره تاکید بر حمایت دارند ولی قانون [چیز دیگری] می گوید.

مستغنی توضیح داد: جستجوی مفاد قوانین با ذره بین و الزامِ تولید گر به رعایت همه آن ها به نظر بنده کمی نادرست است. از طرفی دولت مایل است در هر مسئله ای ورود کند و آن را زیر پوشش خود داشته باشد.

در این میان دولت باید نگاهی سرمایه ای به طلا داشته باشد و در این صورت است که این حرفه با داشتن گردش مالی و ارزآوری بالا برای کشور، ارزش افزوده ای خاص نصیب کشور خواهد کرد. خاصه اینکه جوانان نیز گرایشِ خاصی به این هنر-صنعتِ جذاب دارند.

مستغنی با بیان اینکه تولید کننده نباید با مانع برسر این مسیر رو به رو باشد، ادامه داد: قانون ارزش افزوده سال 98 تصویب شد ولی امروز در سال 1400 هستیم که ابلاغ می شود و تازه در انتهای سال در شرف اجرا خواهد بود. این پروسه مردم را از طلا زده کرد تا جایی که همه به خرید و فروش سکه و طلای آب شده روی آوردند.

وی خاطرنشان کرد: در این بین عده ای معدود که سرمایه ای در دست داشتند، منفعت بردند. در حالیکه اجرت ها بسیار بالاست و این رشته به صورت انحصاری برای عده ای خاص درآمده است.

مستغنی کشوری نظیر تایوان را مثال زد که سرمایه تولیدی خود را بر ایجاد کارگاه های کوچک گذاشته و تعداد زیادی از مردم‌اش را با اشتغال همراه کرده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شیراز حضور تولیدگران بزرگ و صاحب‌نام طلای کشور را در نمایشگاه شیراز را بعید می داند؛ چراکه معتقد است درگیری‌های مالیاتی درپسِ این ماجرا وجوددارد.

*از نمایشگاه شیراز چه خبر؟!

رئیس اتحادیه طلا و جواهر شیراز همچنین در پاسخ به خبرنگار “گلد نیوز” که از کم و کیف برگزاری نمایشگاه طلا در این شهر پرس‌وجو کرد، گفت: در حال حاضر شاهد استقبال نسبتا خوبی هستیم. البته دو سال گذشته یکی از موفق ترین دوره های نمایشگاهی در چند سال اخیر کشور را برپا کردیم.

محمد حسین مستغنی این را در حالی گفت که معتقد است ایران با استاندارد جشنواره هایی از این دست فاصله بسیار دارد. در این میان فعالانِ طلای سایر کشورها از دور نگاهی ذوق زده به کشورمان دارند ولی وقتی از نزدیک با قوانین رو به رو شوند، دل زده شده و پا پس می کشند.

از این رو نمایشگاه طلا و جواهر شیراز عمدتا به عنوان یک فروشگاه نگریسته می شود؛ حتی بسیاری تولیدکننده ها و فروشندگان حاضر در این مراسم، از شناخته شدن و درگیری های مالیاتیِ پس از آن واهمه دارند؛ این در حالی است که برگزار کننده نمایشگاه قول صد در صد داده بود از شرکت کنندگان در این نمایشگاه هیچگونه مالیاتی دریافت نشود.

مستغنی به سال های نه چندان دور در این صنف اشاره دارد که حرف و قول فعالانِ آن مقدم بر عمل بود و اعتبار و جایگاهی خاصی داشت ولی متاسفانه امروز دولتی ها به وفور [حرف می زنند] و کسی قادر به مبارزه با این وضعیت نیست.

در و دل این پیشکسوتِ عرصه طلا و جواهر در کشور به همین جا ختم نمی شود؛ او از خودداری تولید کنندگان بزرگ برای شرکت در نمایشگاه شیراز می گوید. نام هر کس در این نمایشگاه بر سر زبان بیفتد، باید این جمله را خطاب به مسئولان با خود زمزمه کند که “مرا به خیر تو امید نیست؛ شر مرسان”…

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا