تحلیل بازار

سکه وارد کانال 11میلیون تومان شد/ حباب سکه 430هزارتومان

نائب رئیس اتحادیه طلاوجواهر تهران از افزایش قیمت و داد وستد بعد از 6روز تعطیلی بازار سکه و طلا خبر داد و افزود: این روند موجب افزایش قیمت و حبابی شدن سکه بود.

قیمت سکه در شروع معاملات امروز 10 میلیون و 980 هزار تومان بود. نرخ سکه در ادامه افزایش یافت و در ساعت 11 و 18 دقیقه صبح به وقت ایران روی 11 میلیون و 10 هزار تومان قرار گرفت. این در حالی است که طلای جهانی صبح امروز روند نزولی را می‌پیمود.

در ساعت 11 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران قیمت طلا 1794 دلار بود و زیر مرز 1800 دلار قرار داشت، نرخ دلار در این مقطع 25 هزار و 100 تومان بود و اندازه حباب سکه نزدیک به 4 درصد (3.85 درصد) به دست می‌آمد.

قیمت سکه در پایان معاملات نیمه اول روز روی 10 میلیون و 980 هزار تومان قرار گرفت. سکه در طول معاملات صبح نتواست جایگاه خود در کانال 11 میلیون تومان را حفظ کند و در پشت سرگذاشتن مرز 11 میلیون و 200 هزار تومان ناکام ماند، با این وجود انتظارات افزایشی در بازار سکه تقویت شده بودند و اگر طلای جهانی همراهی می‌کرد شاید سکه از مرز 11 میلیون و 200 هزار تومان عبور می‌کرد.

افزایش حباب سکه به 430هزارتومان

محمد کشتی آرای در واکنش به افزایش حباب سکه از صبح امروز (سه شنبه) به “گلد نیوز” گفت: قیمت انس جهانی طی دوسه روز گذشته سیر نزولی داشت و انتظار می رفت نزولی بودن این قیمت، منجر به کاهش قیمت طلا و سکه شود اما برخلافِ این جریان، ارز در کشور سیری صعودی یافت و حجم تقاضای زیاد منجر به بالا رفتن این قیمت بود.

وی با اشاره به تاثیر پذیری بازار طلا و سکه از قیمت ارز، گفت: زمانی که قیمت ها حالت صعودی می گیرد، اشتیاق برای خرید در مردم پدید می آید و همین امر باعث بالا رفتن تقاضا و ایجاد حباب روی قیمت سکه بود.

کشتی آرای سکه طرح جدید را دارای بیشترین تاثیر پذیری دانست و تاکید کرد: حباب سکه طرح جدید به 430 هزار تومان افزایش پیدا کرد که رقم بالایی برای سکه است.

وی از افزایش قیمت و دادوستد بعد از 6 روز تعطیلی بازار سکه و طلا خبر داد و افزود: این روند موجب افزایش قیمت و حبابی شدن سکه بود.

کشتی آرای در مصاحبه با “گلد نیوز” ادامه روند افزایش قیمت را متوجهِ مدیریت بانک مرکزی عنوان و تاکید کرد: تعیین قیمت ارز بر اساس مدیریتِ بانک مرکزی صورت می گیرد ولی به نظر می رسد نوسانات فعلی همچنان وجود داشته باشد؛ ضمن اینکه قیمت های صبح روز بعد را نمی توان پیش بینی کرد.

نائب رئیس اتحادیه طلاوجواهر تهران عرضه و تقاضا را رکن اصلی شاخه های اقتصادی خاصه در حوزه طلا دانست و ادامه داد: عرضه مناسب در صورت تقاضا ممکن است قیمت ها را تغییر ندهد ولی اگر عرضه باشد ولی تقاضا سیر نزولی گیرد، طبیعتا در کاهش قیمت موثر خواهد بود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا در معاملات امروز رشد کرد و به کانال 25 هزار تومان وارد شد. نرخ سکه نیز با وجود افت قیمت طلای جهانی و ورود آن به کانال 1700 دلار، افزایش یافت. اندازه حباب سکه به صورت نامتعارف بزرگ شد. این امر می‌تواند نشانه افزایش تقاضا در بازار سکه باشد. سکه به کانال 11 میلیون تومان وارد شد، اما در این کانال پایدار نماند و به زیر مرز 11 میلیون تومان بازگشت، علت این امر احتمالا همراهی نکردن طلای جهانی بود.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا