طلا و جواهر

تورم ، بلای جان تولیدکنندگان طلا

از سال 80 وارد حوزه تولید طلا شده؛ پیش‌تر مغازه‌ای در امام‌زاده‌حسن تهران داشت و به خریدوفروش طلا مشغول بود. محمد مروی می‌گوید بعد از کرونا قیمتها خیلی بالارفته مثلا”رادیوم” از 400هزارتومان به 60میلیون‌تومان رسیده. مالیات برارزش‌افزوده هم مشکلاتی برای این صنف پدید آورده تاجاییکه او کسب‌وکار تولیدی خود را برچیده است.

گلدنیوز: در این مدت تولید برای شما صرفه اقتصادی نداشت و به ناچار آن را جمع کردید؟

متاسفانه اکثر کارگاه ها در محدوده بازار و درخونگاه جمع شده اند. در حال حاضر هیچ فعالیتی ندارم و سفارش کارهای سبک را از برخی کارگاه ها، آن هم به صورت جزئی قبول می کنم و عمدتا در حوزه پخش فعال هستم.

قلباً مایل به بازگشت به این حرفه و راه اندازی کارگاه طلاسازی هستید؟

از کودکی در این حرفه مشغول هستم و هنوز ابزارآلات طلاسازی خود را حفظ کرده ام. اگر چرخ بازار دوباره به حرکت درآید، مسلما به تولید طلا باز می گردم.

فکر می کنید اگر مالیات بر ارزش افزوده از دیماه در قالب اصلاحیه‌ی قانونی اجرا شود، کمکی به تولیدکننده ها خواهد بود؟

اگر 9درصد مالیات از سود کالا و اجرت گرفته شود، خیلی بهتر است تا اینکه ارزش افزوده از کل مبلغ طلا کسر گردد. در این صورت برای مشتریان هم منفعت دارد البته در صورتی که به واقع اجرایی شود، هرچند بعید به نظر می رسد.

گلدنیوز: چرا؛ زیر ساخت های این کار فراهم نیست؟

در این صورت محاسبات قدری سخت خواهد شد و برای دولت هم صرفه اقتصادی ندارد.

گلدنیوز

برویم سراغ موانعی که بر سر راه شماست؛ موانعی که اگر از سرراه برداشته شوند تولید رونق میگیرد؟

یکی از اصلی ترین موانع، قیمت بالای طلاست که قدرت خرید مردم را کاهش داده است. قشر متوسط 40درصد جامعه را تشکیل می دهند که اگر به سمت بازار طلا کشیده شوند، اجناس دست دوم یا آب شده را خریداری می کنند.

گلدنیوز: اقتصاد بیمار را می توان به عنوان اصلی ترین مانع قلمداد کرد که توانِ خرید مصنوعات را کاهش داده است. در این میان قدرت خرید تولید کننده نیز با وجود قیمت های سرسام آور در مواد اولیه با افت همراه بوده. به جز رادیوم که شما بدان اشاره کردید چه مواد اولیه دیگر این صنعت را دچار مشکل کرده است؟

مواد اولیه بیشتر شامل قلم ها و مواد مخصوص آبکاری است. ابزارآلات ما بخشی ایرانی و قسمی خارجی [و همگی گران]هستند.

در تامین شمش هم با مشکل رو به رو بودید؟

به دلیل نوسانات طلا، تفاوت قیمت در شمش پدید آمد و طلاساز مجبور شد این رقم را روی اجرتِ مصنوعات تقسیم بندی کند. در این میان مواد لازم برای تغییرات عیار شمش هم هزینه بر است. این مواد آلیاژی-  که به اصطلاح بار گفته میشوند- اگر از ترکیه یا اروپا وارد شود، مسلما هزینه بالاتری می برد.

گلدنیوز

کمبود نیروی انسانی متخصص هم یکی از مشکلات تولید است؟

یک نیروی کار قبلا با هزینه های کمتر و اجازه مسکن و آذوقه اندک قادر به گذران زندگی بود ولی  امروزه نیروی کار با ماهی کمتر از 6 میلیون تومان حاضر به فعالیت نیست. قطعا چنین رقمی برای تولید کننده صرفه اقتصادی ندارد.

گلدنیوز: در این میان چه اتفاقی باید بیفتد و چه مانعی باید رفع شود تا مجدد حاضر به فعالیت در بخش تولید طلا و جواهر باشید و کارگاه تولیدی خود را راه بیاندازید؟

تنها راهکار اینست که همه کالاها قدری ارزان شوند. در حال حاضر تورم بیداد می کند و حتی شایعه شده است که اقلام مصرفی تا 70درصد گران خواهند شد که اگر چنین اتفاقی بیفتد، تولید کننده به واقع بدبخت خواهد شد. در حال حاضر با توجه به وجود تورم، تولید خوابیده است و حتی توان وارات مواد اولیه هم وجود ندارد.

انتهای پیام /

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا