تحلیل بازار

تحلیل گلدنیوز: تلاطم بازار ارز دلیل اصلی نوسانات بازار طلا

با وجود آغاز تعطیلات تابستانه در بازار جهان و شروع ایام سوگواری محرم در ایران، قیمت طلا برخلاف قاعده بازار رو به افزایش است.

در بازار جهانی نیز نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، حاکی از آن است که ۷۹ درصد تحلیلگران معتقد هستند بهای طلا صعودی خواهد بود.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که  به اعتقاد  ابراهیم محمدولی رییس اتحادیه طلاوجواهر تهران دلیل اصلی نوسانات قیمت  طلا در بازار داخلی ،  تلاطم در بازار ارز است.

ابراهیم محمدولی در مصاحبه با گلدنیوز با اشاره به نوسانات بازار طلا گفت: این رخدادبه دلیل نوسانات بازار ارز وهمچنین نوسانات انس جهانی است.

رییس اتحادیه طلاوجواهر تهران، قیمت هر مثقال طلای آب شده ی 17 عیار را 4 میلیون و هشتصد هزار تومان  وهرگرم طلای 18 عیاررا نیز 1میلیون و صد و هشت هزار تومان اعلام کرد.

وی همچنین هر قطعه سکه ی طرح جدید 11میلیون و405 هزارتومان و سکه طرح قدیم  10میلیون و 950 هزار تومان و نیم سکه هم 5میلیون و 950 هزار تومان و ربع سکه هم 3 میلیون و 800هزار تومان وسکه ی گرمی هم 2 میلیون و 350 هزار تومان اعلام کرد.

به گفته ابراهیم محمد ولی  دلیل اصلی  نوسانات و افزایش قیمت طلا،  نوسانات بازار ارز است که از کانال24 هزار تومان به 25 هزار و هفتصد تومان رسیده است نه رونق  بازار خرید وفروش طلا.

وی همچنین از افزایش انس جهانی  به هزار و هشتصد و14 دلار و 80 سنت خبرداد. ابراهیم محمدولی در خصوص پیش بینی قیمت طلا گفت: اگر بازار ارز کنترل شود و به آرامش برسد ، صنعت طلا هم ثبات ورونق بیشتری خواهد گرفت چراکه در شرایط ثبات بازار، تقاضا برای خرید مصنوع طلا بیشتر خواهد شد و درنهایت ما شاهد رونق تولید در صنعت طلا خواهیم بود.

سقوط شدید خرید سکه در ایران

شورای جهانی طلا در تازه‌ترین گزارش فصلی خود از سقوط شدید خرید سکه و شمش طلا توسط مردم ایران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی خبر داد.

به گزارش گلدنیوز به نقل از اقتصادنیوز شورای جهانی طلا در تازه‌ترین گزارش فصلی خود از سقوط شدید خرید سکه و شمش طلا توسط مردم ایران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی خبر داد. بر اساس آمارهای این نهاد بین‌المللی، ایرانی‌ها در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱  تنها ۲.۵ تن سکه و شمش طلا خریداری کرده‌اند که کمترین میزان از پاییز سال ۲۰۱۶ است. خرید سکه و شمش طلا توسط ایرانی‌ها در بهار امسال نسبت به فصل مشابه پارسال تقریبا یک سوم و نسبت به زمستان پارسال نیزکمتر از نصف شده است.

این نهاد بین‌المللی علت سقوط خرید سکه در ایران را تورم بالا و سرازیر شدن سرمایه‌ها به بخش‌های دیگر عنوان کرده است. البته علت رشد بالاتر سکه نسبت به ارز در این نکته بود که از ابتدای سال ۹۹ تا پاییز همان سال، قیمت جهانی طلا نیز به شدت اوج گرفته بود.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا