بین المللطلا و جواهر

فرودگاه جان اف کندی /مبارزه با کرونا به روایت طلا و الماس

گروه بین الملل گلدنیوز: داستان مبارزه ایالات متحده آمریکا با کووید-19 و ادامه آن را می­توان با نگاهی به عملکرد تجاری فرودگاه بین­ المللی جان اف. کندی و تغییرات شگرف در تجارت طلا و الماس درک کرد. این داستان می­تواند توسط یک فلز گرانبها، یک سنگ قیمتی، یک کشور اروپایی و یک کشور از آسیا روایت شود. داستان مبارزه با کرونا در آمریکا را از قول طلا، الماس، سوئیس و هند مرور می­ کنیم.

پتیگاه خبری تحلیلی گلد نیوز

به گزارش گلدنیوز به نقل از فوربز، ماجرای کرونا طلا و فرودگاه جان اف کندی را می­توان از نقطه نظر پایتخت مالی جهان، اولین شهری که توسط کووید ویران شد و یک فرودگاه که در خدمت آن بود نگاه کرد.

طلا و سوئیس استعاره از کشوری هستند که تحت تأثیر ویروسی سریع و کشنده قرار گرفته است. الماس و هند استعاره ای برای افرادی است که به دنبال بازپس گیری زندگی خود هستند و با حمایت محرک مالی فدرال رزرو، به دنبال در آغوش گرفتن، دست دادن و شرکت در عروسی های به تعویق افتاده هستند.

این گزارش چهارمین ستونی است که نویسنده این مطلب، «کن رابرتز» با تمرکز بر مبادی صادراتی و وارداتی از جمله فرودگاه ها، بنادر یا مرزهای زمینی در مورد اینکه وضعیت آنها نه فقط نسبت به سال گذشته (وسط بحران پاندمی کرونا) بلکه در قیاس با سال های پیش از آن که نرمال تر بود، نوشته است. این ستون ها شامل نگاهی به بزرگترین شرکای تجاری آمریکا چه از نظر صادرات و چه از نظر واردات و همینطور فاکتورهایی که آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، است.

به غیر از فرودگاه جان اف. کندی، بندر لس آنجلس، فرودگاه بین المللی اوهار در شیکاگو، بندر لاردو در تگزاس، بندر نیوآرک و ترمینال دریایی الیزابت در نیوجرسی، بندر هیوستون، امباسدور بریج دیترویت، بندر نیو اورلئان، فرودگاه بین المللی لس آنجلس و بندر ساوانا هم در تحلیل های ستون ها نقش دارند.

طلا کرونا فرودگاه جان اف کندی

مبارزه با کرونا به روایت طلا و الماس

فرودگاه جان اف کندی نیویورک
فرودگاه جان اف کندی نیویورک

تصویر متناقض تجارت طلا و الماس

در اوج پاندمی سال گذشته میلادی، چیزی که در فرودگاه جان اف. کندی رخ داد متناقض بود. در واقع، در حالی که فرودگاه ها، بنادر و مرزهای زمینی این کشور شاهد رکود داد و ستد به خصوص در ماه های آوریل و مه سال گذشته بودند، عکس این قضیه در فرودگاه جان اف. کندی اتفاق افتاد.

در واقع، این فرودگاه از این حیث برای یک ماه (آوریل 2020) بیشترین داد و ستد را در مبادی تجاری بالاتر از بندر لس آنجلس که همیشه رتبه اول را دارد، به خود اختصاص داد. با این حال، فرودگاه جان اف. کندی حالا در رده چهارم پس از بندر لس آنجلس، فردگاه شیکاگو و بندر لاردو قرار دارد.

 با تعطیلی پروازهای مسافربری دو سوی اقیانس اطلس در واکنش به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان و نااطمینانی در اقتصاد آمریکا و جهان، قیمت طلا همزمان با نیاز به داشتن طلای فیزیکی در نیویورک یعنی پایتخت مالی جهان برای پاسخگویی به تقاضا افزایش یافت.

در ماه مه طلا به بزرگترین واردات آمریکا بالاتر از نفت، خودروهای سواری، تلفن همراه و رایانه تبدیل شد. در حال حاضر اما، طلا رده سی و هفتم را در تازه ترین آمار واردات اداره سرشماری آمریکا دارد.

پایگاه خبری تحلیلی گلد نیوز

سال گذشته بیشتر این طلا از سوئیس که از گذشته به آزادی در امور مالی و بانکی مشهور است، وارد شد. پیش از این همیشه مرسوم بود که ایالات متحده آمریکا اغلب از طریق فرودگاه بین المللی میامی طلا صادر کند و در واقع به سوئیس بفرستد.

در این سال، 25.1 میلیارد دلار طلا از طریق فرودگاه جان اف. کندی وارد شد. این یعنی 74 درصد کل طلای وارداتی آمریکا در سال گذشته (33.8 میلیارد دلار). حدود 16 میلیارد دلار از کل این واردات (کمتر از نصف) در ماه های آوریل و مه به تنهایی وارد آمریکا شد.

در حالی که به طور سنتی صادرات طلای بیشتری از مسیر این فرودگاه نسبت به واردات آن انجام می شد، در سال گذشته این نسبت برعکس شد. کل صادرات از این فرودگاه 9.91 میلیارد دلار بود.

صادرات / واردات

از ابتدای امسال تا ماه مه صادرات طلا از فرودگاه جان اف. کندی به 10 میلیارد دلار رسید. واردات؟ کمتر از 2 میلیارد دلار. 

همزمان با اینکه طلا در سال 2020 در حال پرواز بود، تجارت الماس در حال آسیب خوردن بود. اما در فرودگاه جان اف. کندی ارزش صادرات الماس 46.56 درصد در سال گذشته افزایش یافت. در همین حال، واردات هم 72.07 درصد بالا رفت.

در فرودگاه جان اف. کندی، 30 درصد صادرات و 45 درصد واردات الماس با هند به عنوان بزرگترین شریک تجاری انجام شد.

ارزش الماس جان اف کندی

در سمت صادرات، ارزش الماس جان اف. کندی تقریبا 5 برابر رتبه دوم آن یعنی فرودگاه بین المللی لس آنجلس بود چراکه جان اف. کندی 84 درصد صادرات الماس آمریکا طی سال گذشته را بر عهده داشت.

در سمت واردات، ارزش الماس های این فرودگاه بیش از 3 برابر رتبه بعدی بود. طبق آخرین آمار، جان اف کندی در سال جاری میلادی تا ماه مه فقط 7 درصد کل واردات را بر عهده داشته است. 

منبع: Forbes

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا