تحلیل بازار

طلا وکرونا: تحلیل گلدنیوز۱۲ مرداد

اميرحسين راسخ كارشناس اقتصادي در گفتگوي تحليلي به گلدنيوز گفت: ابرتكانه كرونا در حدود ١٨ماه گذشته در كشورهاي مختلف دنيا باعث شده تا اين كشورها مجبور شوند حجم نقدينگي خود را افزايش دهند و زمانيكه اين اتفاق در کشورها رخ دهد و به ازاي آن نقدينگي ،كالا و خدمات ارائه نشود ؛ بستر تورم فراهم خواهد شد.

یک قاعده بدیهی در اقتصاد

کارشناس و تحلیلگر مسایل اقتصادی امیر حسین راسخ :نقدينگي زياد و محدوديت كالا و خدمات زمينه گران شدن قيمتها را فراهم ميكند،بنابراين در علم اقتصاد گراني و ارزاني مفهومي ندارد،اين عرضه و تقاضاست كه تعيين كننده قيمت است.البته افزایش قیمت طلا در پی رکود تولید هم قابل ذکر است.

راسخ گفت: كرونا باعث متضرر شدن اقتصاد جهاني شدحتی كشورهاي توسعه يافته هم مانند انگلستان ،آلمان ،فرانسه و اقتصاد بزرگ دنیا آمريكا و حتی چين ، ضررهاي بسياري متحمل شدند؛بنابراين شروع به افزايش نقدينگي كردند تا خدمات بهتري به مردمانشان ارائه دهند،در واقع هزينه هاي انساني كوويد ١٩دليل اين تكاپو بود.به بیان دیگر کشورها تصمیم به اتخاذ سیاست انبساطی گرفتند.


اين دولت ها براي اينكه اقتصاد را به حالت اوليه بازگردانند تمام تلاش خود را در جهت احياي ارزش پول ملي خودکردند ،يكي از اين اقدامات اين بود كه با افزايش ذخاير طلا خود قدرت اقتصادی خود را بالا ببرند و زمانيكه كه اين ذخاير طلا به سمت كشورهاي مختلف و بانك مركزي شان سوق پيدا كند عرضه طلا در دنيا كاهش پيدا خواهد كردو طلاي موجود در دنيا به عنوان ذخاير در بانكهاي مركزي كشورهاي دنيا وارد خواهد شد بدین ترتیب قدرت پول ملي خود را احيا و در نهايت باعث افزايش قيمت طلا ميشود.

کرونا طلا گلدنیوز

آینده بازار طلا


راسخ در ادامه به گلد نیوز گفت : آينده ي بازار طلا افزايشي خواهد بود و فقط در صورتی که اقتصاد کشورها احیا شود و تولید رونق بگیرد و به واسطه احیای تولید و رونق اقتصاد قیمت انرژی ها افزایش پیدا کند میتوان انتظار کاهش قیمت طلا را داشت ، در کشور ما هم اتفاقات و حوادث سیاسی و البته غول نقدینگی که به واسطه کاهش تولید فراهم شده زمینه ساز افزایش قیمت طلا خواهد بود.

دولت سیزدهم

با تغيير دولت و اظهارات رييس جمهور دوره سيزدهم در مراسم تنفيذ شاهد تاكيد ايشان بر شعارهاي دوران انتخابات مانند تحول خواهي ،مبارزه با فساد و عدالت طلبي بوديم ،نكاتي كه باواقعيتهاي ميداني اقتصاد ما همخواني ندارد چراكه ما راه درازي براي مقابله با فساد اقتصادی و رسيدن به عدالت داريم.
طبق بيانات مقام معظم رهبري هم اقدامات خوبي در راستاي تحقق عدالت برداشته شده اما كافي نيست و ما بايد از مردم عذرخواهي كنيم.رهبر انقلاب همچنين در فرمایشات خوداشاراتي بر تورم و وضعيت اقتصادي مردم و تكيه بر توانمندي هاي داخلي داشتند.

زمینه تحول مسیری دور یا نزدیک؟


اميرحسين راسخ كارشناس و تحليلگر اقتصادي در ادامه افزود:
اگر بخواهيم زمينه ي تحول را فراهم كنيم بايد تمام زمينه ها آمادگي پيدا كنند كه مهمترين بستر آن سرمايه اجتماعي است كه متاسفانه امروز در نازل ترين ميزان خود قرار دارد، مشاركت مردم در انتخابات و حضور آنها در صحنه نشان دهنده پايين بودن ميزان سرمايه اجتماعي ماست.
همچنين رييس جمهور سيزدهم در مراسم تنفيذ، بهاين موضوع هم اشاره كردند که نكته قابل تامل موضوع كسري بودجه است؛ عددي كه از سوي آقا ی رییسی اعلام شد ٥٠هزار ميليارد تومان بالاتر از عدديست كه مركز پژوهش ها اعلام كرده كه مبلغ ٤٥٠هزار ميليارد بوده است.

گام دوم

راسخ در ادامه گفت :موضوع تورم و مشكلات اقتصادي و راهبرد جمهوري اسلامي بيانيه ي گام دوم است ؛در اين بيانيه قدرت بخشيدن به جمهوري اسلامي در منطقه غرب آسيا،الگوي ايراني-اسلامي پيشرفت و موضوع اقتصاد مقاومتي بیان شده است.
سه محور مهم ذکر شده محور هایی است كه بيانيه گام دوم بر آن تاكيد داشته و بايد براي تحقق آن تلاش كنيم كه بعيد است با شاخص هاي کلان اقتصادي فعلي بتوان به سرعت به آن دست پيدا كرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا