بین المللطلا و جواهر

تاریخ 7 هزار ساله طلا و راه محیط زیستی استخراج آن

طلا به طور سنتی با استفاده از یک ماده شیمیایی سمی به نام «سیانید» (cyanide) استخراج شده است

گروه بین الملل گلدنیوز: در تاریخ 7 هزار ساله طلا تمایل انسان به طلا رایج بوده است. آنچه که تصور می شود قدیمی ترین مصنوعات طلا در جهان است-یک مهره طلای کوچک به قطر 4 میلی متر-توسط باستان شناسان در بلغارستان پیدا شد و به 4500-4600 سال قبل از میلاد بر می گردد. (بین 6500 تا 6600 سال پیش).

اعتقاد بر این بود که این مهره درست در خارج از اولین منطقه «شهری» در اروپا ساخته شده است که متشکل از افراد بسیار با فرهنگ بود که از ترکیه مهاجرت کرده بودند. این شواهدی است که نشان می دهد طلا از مدت ها قبل وجود داشته و به اهمیت فرهنگی و پولی این فلز گرانبها اشاره می کند.

تب طلا

در قرن نوزدهم، تب طلا – هجوم مردم به یک معدن طلا تازه کشف شده – رخ داد، که گواهی بر ارزش ذاتی طلا است. تب طلا در کالیفرنیا، یکی از مهمترین رویدادهای تاریخ آمریکا، با کشف قطعات طلا در دره ساکرامنتو در اوایل سال 1848 آغاز شد.

استخراج طلا و محیط زیست
تاریخ 7 هزار ساله طلا

فرآیند استخراج

طلا به طور سنتی با استفاده از یک ماده شیمیایی سمی به نام «سیانید» (cyanide) استخراج شده است. این فرآیند استخراج، معروف به سیانیداسیون طلا، در سال 1783 زمانی کشف شد که کارل ویلهلم شیل، شیمیدان آلمانی سوئدی که اکسیژن را کشف کرد، دریافت که می توان طلا را در محلول آبی سیانید حل کرد. در سال 1887، این دانش در استخراج طلا به کار گرفته شد.

فرآیند استخراج شامل سه مرحله است: تماس سنگ معدن ریز با محلول سیانید، جداسازی مواد جامد از محلول شفاف و بازیابی فلزات گرانبها از محلول با ته نشین شدن با گرد فلز روی.

با این حال، از آنجا که سیانید بسیار سمی است، در صورت انتشار در محیط زیست می تواند منجر به آثار زیست محیطی و خطرات زیادی برای سلامت عمومی شود. بنابراین، نیاز به کاهش این اثرات نامطلوب وجود دارد، به ویژه در زمانی که مصرف کنندگان بیشتری نگران مسائل زیست محیطی هستند.

استخراج طلا و محیط زیست

نگرانی های محیط زیستی

در یک نظرسنجی BCG در سال 2020 با شرکت بیش از 3000 نفر از هشت کشور، 87 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که شرکت ها باید نگرانی های زیست محیطی را در محصولات، خدمات و عملیات خود به میزان بیشتری نسبت به گذشته لحاظ کنند.

اگر جایگزینی برای سیانید سمی در استخراج طلا وجود داشت، چه می شد؟ شرکت کلین ماینینگ در تلاش است تا تولید طلا را در سراسر جهان از طریق فناوری جدید پردازش که سیانید را به عنوان ابزاری برای استخراج طلا حذف می کند، دگرگون سازد. نتیجه این تلاش ها یک عامل ریکاوری طلای انقلابی است که غیرسمی و از نظر زیست محیطی و مالی پایدار بوده و مزایایی را برای معدنچیان و محیط زیست به ارمغان می آورد.

و در پایان

با توجه به ارزش ذاتی طلا و تقاضا برای آن، تنها راه پیش روی صنعت معدن طلا برای کاهش اثرات زیست محیطی آن، تغییر به جایگزینی پاک است.

منبع: cleanmining.co

انتهای پیام

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا