طلا و جواهر

چه عواملی روی قیمت طلا اثرگذارند؟

هر نوع عدم قطعیتی که بر بازارهای مالی تأثیر می گذارد، می تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد.

گروه بین الملل گلدنیوز: برای اینکه بدانیم چه عواملی روی قیمت طلا تاثیر دارد کافیست نگاهی تاریخی تحلیلی به این مقوله بیاندازیم

از آنجایی که قیمت طلا در آگوست سال قبل میلادی به بالای 2000 دلار رسید که بیشترین بهای آن در تاریخ به حساب می آمد، مطمئنا این بازار اخیرا مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. طلا از کف 1472 دلار در هر اونس در مارس 2020 توانست به اوج برسد. چه چیزی چنین نوساناتی به وجود می آورد؟ وبسایت مجله «بیزنس مترز» بریتانیا به عوامل زیادی که روی قیمت جهانی طلا اثر می گذارند، پرداخته است.

چه عواملی روی قیمت طلا اثرگذارند؟

نااطمینانی

هر نوع عدم قطعیتی که بر بازارهای مالی تأثیر می گذارد، می تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. این موارد در بخشهای زیر مورد بحث قرار می گیرد، اما چند نمونه عدم قطعیت می تواند داده های اقتصادی، همه گیری جهانی و محلی، گمانه زنی های عمومی بازار و رویدادهای تروریستی باشد.  

تقاضای طلا

مانند همه مسائل اقتصادی، قیمت کالاها بر اساس «عرضه و تقاضا» افزایش یا کاهش می یابد. یک بخش از معادله «تقاضا» است. در صورت افزایش تقاضا، قیمت بالا می رود؛ در صورت کاهش تقاضا، قیمت نیز به طور معمول کاهش می یابد. بر اساس اطلاعات Statista ،چهار صنعت زیر بخش هایی بودند که در سال 2019 طلا مصرف می کردند:

 1. جواهرات (48.5 درصد)- طلا به طور گسترده ای در تولید جواهرات استفاده می شود و به ویژه در جشن «دیوالی» مورد توجه است.
 2. سرمایه گذاری (29.2 درصد)- طلا یک انتخاب محبوب برای سرمایه گذاری است و به شکل سکه و شمش ذخیره می شود.
 3. بانک های مرکزی (14.8درصد) – طلا یک ابزار سرمایه گذاری رایج برای بانک های مرکزی است که اغلب خرید طلا را ترجیح می دهند تا ارز.
 4. فناوری و صنعت (7.5درصد)- طلا به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل ویژگی رسانایی آن مورد توجه بسیاری است. طلا در دندانپزشکی و فناوری هایی مانند تلفن همراه و تلویزیون استفاده می شود.

اقتصاد

موقعیت ها و چشم اندازهای عمومی اقتصادی روی قیمت طلا تاثیر می گذارند به خصوص موارد زیر:

 1. بازارهای ارز :همزمان با حرکت ارزها، اثرش بر طلا به ویژه قیمت آن مشخص می شود. طلا عمدتا با دلار آمریکا قیمتگذاری می شود.
 2. داده ها : انتشار داده های اقتصادی جدید، واکنشی بر اساس عدم قطعیت یا ریسک بازار ایجاد می کند. این بر قیمت طلا تاثیر می گذارد. داده ها ممکن است در زمینه هایی مانند داده های تراز پرداختی، ارقام تولید ناخالص داخلی (GDP)، نرخ جدید تورم، آمار تولید، سطح بیکاری و غیره باشند.
 3. تورم جهانی : تورم بالا منجر به خرید طلا به عنوان پوشش ریسک و تورم پایین باعث فروش طلا می شود.
 4. نرخ بهره – سطح نرخ بهره اهمیت دارد. با افزایش نرخ بهره، فروش طلا منطقی می شود، زیرا سرمایه گذاری های جذاب دیگر انتخاب می شوند. برعکس، با کاهش نرخ، طلا جذابیت بیشتری پیدا می کند.
چه عواملی روی قیمت طلا اثرگذارند؟
چه عواملی روی قیمت طلا اثرگذارند؟

عوامل سیاسی و دولت

چه عواملی روی قیمت طلا اثرگذارند؟ برای پاسخ به این سوال به این تصمیمات و سیاست ها نگاهی بیندازیم.

تصمیمات متنوع دولتی و سیاسی روی قیمت طلا تاثیر می گذارند. چند نمونه در زیر آمده است:

 1. سیاست پولی : سیاست های دولت مرکزی (به ویژه ایالات متحده) به خصوص در مورد نرخ بهره
 2. تسهیل کمّی : بانک های مرکزی گاهی اوقات برای تحریک اقتصاد «چاپ پول» می کنند. به طور کلی، این امر تقاضای زیادی برای طلا ایجاد می کند و به ارزها آسیب می رساند.
 3. تروریسم : در زمان تهدیدهای تروریسم و رویدادهای دیگر اغلب سرمایه گذاری های سنگین در طلا به عنوان «پناهگاه امن» انجام می شود.
 4. تجارت طلا : در سال 2019، بانک های مرکزی 14.8 درصد از طلا تولید شده را خریداری کردند. بانک های مرکزی هم خرید و فروش می کنند، این امر تأثیر مهمی بر قیمت طلا دارد.

سلامت عمومی

همانطور که در همه گیری کووید-19 در سال 2020 مشاهده شد، می توانیم ببینیم که یک بحران بهداشتی می تواند به طور گسترده بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. بیماری های همه گیر از جهات مختلف بر اقتصاد تأثیر می گذارند (به عنوان مثال، بیکاری گسترده، کاهش تولید ناخالص داخلی، کاهش تجارت بین المللی، ضعف منابع مالی دولت و غیره). به طور کلی، همه موارد فوق ریسک و عدم اطمینان ایجاد می کنند و سرمایه گذاران را به خرید طلا به عنوان یک سرمایه گذاری امن سوق می دهند.

سرمایه گذاری

وقتی سرمایه گذاران برای خرید طلا در انگلستان و سراسر جهان تصمیم می گیرند، می تواند قیمت طلا را به طور چشمگیری افزایش یا کاهش دهد. به عنوان مثال، جشن عید در هند می تواند باعث نوسانات زیادی در قیمت جهانی طلا شود. معمولاً معاملات سرمایه گذاری طلا و سکه بر قیمت طلا به روش های زیر تأثیر می گذارد:

 1. تقاضای سرمایه گذاری:

خرید – افزایش خرید طلا باعث رشد قیمت طلا می شود.

فروش – افزایش فروش طلا باعث کاهش قیمت طلا می شود.

2.حدس و گمان در بازار :

تصور تغییر قیمت طلا در آینده به تنهایی می تواند باعث تغییر قیمت شود. نظرات معامله گران و کارشناسان به تنهایی می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت شود که این مورد به احساسات بازار و همچنین تا حدی به «ذهنیت گله ای» مربوط است.

3. بازارهای سهام :

خرید و فروش سهام توسط سرمایه گذاران بازار تاثیر زیادی بر قیمت طلا دارد:

خرید سهام – افزایش خرید سهم منجر به کاهش قیمت طلا می شود، زیرا برخی از منابع مالی از فروش طلا تامین می شود.

فروش سهام – افزایش فروش سهم منجر به افزایش قیمت طلا می شود، زیرا برخی از منابع مالی به خرید طلا تبدیل می شود.

عرضه

تولید طلا

از معادن (72.5 درصد) – معادن طلای جهان حدود 72.5 درصد طلای جدید را در سال 2019 تأمین می کردند.

بازیافت (27.4 درصد) – طلا را می توان به روشهای مختلف به عنوان منبع ورودی جدید بازیافت کرد. بازیافت در سال 2019 بالغ بر 27.4 درصد بود که حدود 90 درصد طلای بازیافتی از جواهرات تهیه می شد.

بانک مرکزی

یکی دیگر از راه های عرضه طلای جدید در بازار، فروش آن توسط بانک های مرکزی است. با خرید 14.8 درصد از کل طلا در سال 2019، البته بانک های مرکزی نیز طلا می فروشند و هر از گاهی عرضه جدیدی ایجاد می شود.

توجه به عوامل فوق می تواند دید خوبی را در مورد مسیر آینده قیمت طلا، چه به سمت بالا و چه پایین، به شما ارائه دهد. همیشه مهم است به خاطر داشته باشید که قیمت طلا بسیار پرنوسان است و بر اساس تعداد زیادی از عوامل تغییر می کند و همه آنها برای ایجاد قیمت کلی با یکدیگر تداخل دارند.

منبع: bmmagazine.co.uk

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا