آموزش و پژوهشچند رسانه ای

فعالان و کارفرمایان صنعت طلا در خصوص بیمه بدانند.

ماده 36 قانون تامین اجتماعی و148 قانون کار

آرمین خوشوقتی مشاور مدیریت منابع انسانی و روابط کار

 تکلیف کارفرما در پرداخت سهم بیمه به تامین اجتماعی

آرمین خوشوقتی مشاور مدیریت منایع انسانی و روابط کار به گلدنیوز گفت :نکته‌ی بسیار مهمی که کارفرمایان صنعت طلا در خصوص بیمه  باید دانند این است که مسئولیت  پرداخت حق بیمه‌ی سهم کارفرما و سهم کارگر به سازمان تامین اجتماعی بر عهده کارفرماست و کارفرما به موجب ماده 36 قانون تامین اجتماعی، مکلف است به هنگام  دریافت مزد یا حقوق و مزایا، سهم بیمه شده را از حقوق و مزایای بیمه شده (یعنی کارگر) کسر کند، سهم خود را به آن اضافه کند و به سازمان تامین اجتماعی، پرداخت نماید.

 کارفرمایان صنعت طلا در خصوص بیمه بدانند.

اگر کارفرما سهم بیمه کارگر را کسر نکند

 نکته دیگری که کارفرمایان صنعت طلا در خصوص بیمه بابد بدانند اینست که حال چنانچه کارفرما از کسر کردن سهم بیمه کارگر (بیمه شده) خودداری نماید، کارفرما مسئول پرداخت آن به سازمان تامین اجتماعی خواهد بود.

بدیهی است چنانچه کارگر بعداً با تقدیم دادخواست به مراجع حل اختلاف مستقر در اداره کار، کارفرما را مکلف به پرداخت حق بیمه

کند، کارفرما باید شخصاً کل سهم بیمه حق کارگر و کارفرما (یعنی همان 30 درصد) را  مجموعاً به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند و نمی‌تواند کارگر را مکلف کند که سهم 7درصد خود را به کارفرما پرداخت نماید.

نکته حائز اهمیت

هر توافقی بر خلاف این قاعده با کارگر باطل است، مثلا بعضی کارفرماها با کارگر قرار  میگذارند که حق بیمه را به خود او پرداخت کنند که این ازمسئولیت کارفرما کم نمیکند لذاتوصیه میشود با استناد به ماده 148 قانون کارکه کارفرما را مکلف به بیمه کردن کارگر  میکند ازین اصل غافل نشوند.رعایت این نکات برای کارفرمایان صنعت طلا در خصوص بیمه الزامی است.

 کارفرمایان صنعت طلا در خصوص بیمه بدانند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا