آموزش و پژوهشچند رسانه ای

مراكز و مراجع جهاني مرتبط با صنعت جواهرات

در کسب و کار خود حرفه ای ترین باشیم

دکتروحید احدنژاد گوهرشناس و رییس پژوهشکده گوهرشناسی و نماینده رسمی ایران در کنفدراسیون جهانی

یک گوهرشناس و استاد دانشگاه در گفتگو با گلدنیوز گفت :با توجه به نوع تعامل صنعتگران ايراني كه بيشتر به بازار داخلي ميپردازند مراکز مربوط به صنعت جواهرات خيلي شناخته شده نيستند اما به هر صورت اگر ما بخواهيم بصورت بلند مدت به اين صنعت بپردازيم و به صادرات توجه داشته باشيم بايد اين مراكز و نوع كارشان را بشناسيم ؛

اگر اين ظرفیت درصنعتگران ايراني بوجود بيايد و عضوي از اين مراكز شوند ميتوانند جايگاه خوبي را در صنعت جهاني داشته باشند.

کنفدراسیون جواهرات

از اولين و مهمترين مراكز مرتبط با صنعت جواهرات ميتوان از كنفدراسيون جواهرات نام برد كه  تحت عنوان سیبجو (CIBJO) معرفي ميشود و محل استقرار آن در سوئيس ميباشد، این مرکز عضوسازمان ملل است و قانونگذار جهاني فلزات گرانبها از جمله طلا،پلاتين و جواهرات است كه از طريق انتشارات بلو بوكز (blue books) قوانين را منتشر ميكند و در وبسايت خود نیز قرار ميدهد ، تمام كشورهاي جهان موظفند در اين زمينه از قوانين كنفدراسيون جهاني جواهرات تبعيت كنند.

انجمن جهانی گوهرسنگ ها

مركز دوم ، انجمن جهاني گوهر سنگهاي رنگي(international color gemstone ) است . این انجمن در زمينه قوانین ،شیوه های استخراج معادن،درجه بندی یا به اصطلاح گريدينگ(grading ) در زمینه فروش در حوزه گوهرسنگهاي رنگي فعاليت ميكنند و به صنعتگران و تجار كل دنيا در زمينه گوهرسنگهاي رنگي مشاوره ميدهند.

شورای جهانی الماس

مركز سوم مرتبط با صنعت جواهرات ؛ شوراي جهاني الماس است كه وظیفه آن نظارت از معدنكاري تاخرده فروشي الماس است .جالب است که بدانید عضویت در آن بسیار حائز اهمیت است و اعضا می توانند در قانونگذاري  و توسعه صنف خود ايفاي نقش كند.

شورای جهانی طلا

شوراي جهاني طلا مركز ديگري است در حوزه صنعت جواهرات ؛ كه از معدنكاري تا سرمايه گذاري و توسعه پايدار را مد نظر دارد و قوانين و توصيه هايي براي بسياري ازكشورهای طلاخیز دارد.

راپاپورت

راپاپورت مركز ديگری است كه به نسبت شناخته شده تر است ،موسس این مرکز اقاي مارتين راپاپورت( Martin Rapaport ) است . در این مرکز فاكتورهاي مهمی که از جمله آنها عرضه و تقاضا است ،را بررسی میکنند و بر اساس آن هر یک هفته يكبار،قيمت پايه الماس را منتشر ميكند.

تجار جهاني با مراجعه به گزارش مرکز راپاپورت محصولات خود را قيمت گذاري ميكنند قيمت راپاپورت ،قيمت مرجع است كه به زبان مشترك بين تجار الماس معروف است.

گلدکالج صنعت جواهرات

انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا