تحلیل بازار

طلا روی نردبان ارز ؛ ارز بر پشت بام سیاست

آيا نوسانات و افزايش قیمت طلا و ارز در بازار داخلي ادامه  پيدا خواهد كرد؟ کارشناسان نسبت به ادامه مذاکرات برجامی چه می گویند؟

دبیر اتحادیه ی طلا و جواهر تهران در مصاحبه با گلد نیوز درباره روند بازار طلا و سکه و سه عامل مهم تاثیرگذار بازار گفت:در ابتداي روز كاري شنبه با آغاز كار بازار ، انس جهاني روند افزايشي داشته است كه حدود٣٨ دلاربوده است , در بازارهاي داخلي نيز با توجه به  افزايش انس جهاني و نوسانات و افزايش قيمت ارز شاهد افزايش  قيمتها بوديم.

نادر بذر افشان همچنین گفت :با توجه به تجربه ي سالهاي گذشته در ماه محرم،امسال نيز با كاهش خريد و فروش مصنوعات طلا و

سكه مواجه هستيم اما با توجه با افزايش انس جهاني و نوسانات قيمت ارز با روند افزايشي قيمت مواجهيم اما تقاضا در بازارهاي داخلي بشدت كاهش يافته است.

وی افزود: بايد ديد تا پايان ماه محرم ، آيا نوسانات و افزايش انس جهاني و افزایش قیمت ارز داخلي ادامه پيدا خواهد كرد يا همراه با ثبات يا كاهش خواهد بود!

گلدنیوز

عوامل تاثیرگذار

بذررافشان سه عامل مهم تاثیرگذار بر بازار طلا و سکه را بدین شرح برشمرد:

قيمت جهاني انس كه در كل دنيا تاثير گذار است ، نوسانات و قيمت داخلي ارز، و خبرهاي سياسي اقتصادي.

بذرافشان معتقد است با توجه به این سه عامل مهم تاثیرگذار در بازار طلا وسکه سرمايه گذاري در حوزه ي طلا ،سكه و مصنوعات طلا به عنوان پشتوانه بايد بلند مدت باشد و تجربه نشان داده است سرمايه گذاري كوتاه مدت در اين حوزه با سود چشمگيري همراه نبوده است و در كل نگاه مدت دار به اين بازار ميتواند همراه با سود باشد.

خرید طلا و قیمت دلار

به گزارش تجازت نیوز پا گرفتن دولت جدید در ایران معادلات احیای برجام را پیچیده‌تر کرده است و بیش از همه شفاف نبودن رویکرد دولت جدید نسبت به ادامه مذاکرات وین نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

حالا پس از بلومبرگ و واشنگتن‌پست، سی‌ان‌ان هم اعلام کرده که مقامات دولت بایدن نسبت به احیای مجدد توافق هسته‌ای با ایران بدگمان شده‌اند.

این نگاه در بازار ارز ایران هم وجود دارد و آنگونه که فعالان بازار می‌گویند خوش‌بینی ماه‌های گذشته در این بازار وجود ندارد و انتظارات تورمی بار دیگر سر برآورده است.

فعالان و کارشناسان بازار ارز اظهار می‌کنند که دلار کانال‌های جدیدی را فتح می‌کند چون معامله‌گران نسبت به زنده شدن برجام بسیار بدگمان شده‌اند. این درحالی است که بازار ارز ماه‌هاست حصول توافق در این مذاکرات را تنها راه نجات از عرضه قطره‌چکانی ارز می‌رساند.

اما اگر واقعا چشم‌انداز معامله‌گران نسبت به آینده درست از آب دربیاید و تحریم‌ها ماندگار شوند چه اتفاقی برای بازار ارز خواهد افتاد؟ درچنین شرایطی به نظر می رسد سرمایه گذاری در بازرا طلا که ارتباط مستقیمی با ارز دارد راه امنی برای حفظ دارایی سرمایه گذاران خواهد بود.

به نظر نمی رسد خرید طلا حتی در کوتاه مدت ضرری متوجه سرمایه گذاران این بازار کند. به گفته میثم رادپور کارشناس بازارهای مالی حتی اگر، به احتمال ضعیف، مذاکرات هم خوب پیش برود احتمال کاهش آنچنانی قیمت نداریم. کما اینکه حاصل مذاکرات امروز در بهترین حالت به پای برجام سال ۹۴ نمی‌رسد و کیفیت توافق به مراتب پایین‌تر و انتظارات مثبت بازار کمتر است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا