صنایع وابسته

معدن طلای دره اشکی امسال به بهره برداری می رسد

پیش‌بینی می‌شود بستر مناسب برای استخراج ماده معدنی از معدن دره اشکی به‌عنوان سومین معدن طلای مجتمع موته تا پایان سال‌جاری یا اوایل سال آینده فراهم شود.

به گزارش گلدنیوز ؛ علیرضا طالاری مدیر مجتمع طلای موته زمان بهره برداری از معدن طلای دره اشکی را پیان سال 1400 اعلام کرد. معدن طلای  دره اشکی به‌عنوان سومین معدن طلای مجتمع موته محسوب مشود.

 طالاری افزود: از اول تیرماه سال‌جاری عملیات تجهیز معدن دره اشکی آغاز شد و احداث جاده آن در حال انجام است و تا یک ماه آینده جاده دسترسی به این معدن به پایان خواهد رسید و پس ‌از آن می‌توان باطله‌برداری و استخراج ماده معدنی را آغاز کرد.

به گفته وی، پیش‌بینی می‌شود بستر مناسب برای استخراج ماده معدنی از معدن دره اشکی به‌عنوان سومین معدن طلای مجتمع موته تا پایان سال‌جاری یا اوایل سال آینده فراهم شود.

میزان استخراج از معدن طلای دره اشکی

مدیر مجتمع طلای موته گفت: از سال ۹۴ به دنبال اخذ مجوز زیست‌محیطی برای دریافت پروانه معدن دره‌اشکی بودیم که سرانجام بعد از گذشت پنج سال موفق به دریافت این مجوز شدیم. معدن طلای دره اشکی سومین معدن فعال مجتمع معدنی طلای موته پس از معادن چاه خاتون و سنجده، پروانه بهره‌برداری دریافت کرد.

مدیر مجتمع طلای موته در مورد میزان بهره‌برداری از معدن طلای دره اشکی تصریح کرد: براساس پروانه بهره‌برداری این معدن، هدف‌گذاری ما سالانه استخراج حدود ۱۳هزار تن ماده معدنی است.

وی درباره میزان فروش شمش طلا از سوی مجتمع طلای موته در چهارماه امسال خاطرنشان کرد: در سال جاری حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلو شمش به بازار عرضه کردیم، اما از این میزان فقط موفق به فروش حدود ۲ کیلوگرم شمش طلا شدیم، زیرابه علت نوسانات قیمتی و عدم تعادل در بازار و عرضه شمش در بورس، امسال نیز همانند سال‌های قبل با مشکل فروش مواجه بودیم.

معدن طلای موته
معدن طلای موته
معدن طلای دره اشکی
دره اشکی
معدن طلا

 حذف مالیات ارزش‌افزوده مشکلات فروش را برطرف می‌کند

به گفته مدیر مجتمع طلای موته، حذف مالیات ارزش‌افزوده به نفع تولیدکننده خواهد بود زیرا میزان فروش با رشد مواجه می‌شود همچنین مشکلات فروش نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: با اجرایی شدن حذف مالیات ارزش‌افزوده بر شمش طلا، نه‌تنها هزینه تمام‌شده برای خریداران نیز با کاهش مواجه خواهد شد همچنین بر تعداد خریداران طلا نیز افزوده می‌شود.

طالاری در مورد تاثیر قطعی برق بر میزان تولید مجتمع طلای موته گفت: قطعی برق موجب کاهش محسوس تولید این مجتمع نشد. فقط یکی، دو بار با این مشکل مواجه شدیم که با مدیریت صورت گرفته ۳۰ تا ۴۰درصد از مصرف برق را در زمان پیک مصرف کاهش دادیم به‌گونه‌ای که فعالیت برخی از واحدها ازجمله سنگ‌شکن را در زمان پیک مصرف برق متوقف و نسبت به تعمیرات آنها اقدام کردیم.

وی تصریح کرد: همچنین نسبت به اصلاح و بهینه‌سازی سیستم‌های روشنایی اقدام صورت گرفت به‌گونه‌ای که پروژکتورهای موردنیاز برای پوشش‌های حفاظتی را به لامپ‌های کم‌مصرف تبدیل کردیم و به این‌وسیله بار مصرف برق را کاهش دادیم.

 قیمت جهانی هر اونس طلا به ۳هزار دلار می‌رسد

مدیر مجتمع طلای موته در مورد آینده بازار طلا افزود: براساس پیش‌بینی تحلیلگران بازار ازجمله اتحادیه طلا و جواهر، قیمت‌های جهانی طلا با افزایش مواجه خواهد شد.

وی گفت: هم‌اکنون بهای هر اونس طلا زیر ۱۸۰۰ دلار است که پیش‌بینی می‌شود تا یک سال آینده براساس شرایط اقتصادی دنیا قیمت جهانی هر اونس طلا به حدود ۳هزار دلار خواهد رسید.

طالاری قیمت طلا در بازار داخل را متاثر از دو عامل قیمت اونس جهانی و دلار دانست و افزود: با رشد نرخ جهانی اونس بالطبع قیمت داخلی نیز با افزایش مواجه خواهد شد.

به گفته وی، از سوی دیگر در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام و کاهش ارز، قیمت طلا نیز افت نرخ را تجربه خواهد کرد در غیر این صورت شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

مدیر مجتمع طلای موته تاکید کرد:با برنامه‌ریزی مناسب صورت گرفته در واحد HSE (ایمنی، محیط‌زیست، بهداشت و انرژی) مجتمع طلای موته، در ارزیابی‌های صورت گرفته سازمان ایمیدرو روی تمامی شرکت‌ها و مجتمع‌ها، این مجتمع موفق به کسب امتیاز ۴۰۱ شد و توانست در رتبه عالی قرار بگیرد.

از بین شرکت‌ها و مجتمع‌های مورد ارزیابی سازمان ایمیدرو تنها دو شرکت موفق به کسب امتیاز فوق شد که مجتمع طلای موته یکی از آن دو شرکت بود.

منبع: روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا