بین المللطلا و جواهر

جهش دارایی طلای بانکهای مرکزی هند و برزیل

گروه بین الملل گلدنیوز: دارایی های طلای بانک مرکزی هند برای اولین بار در تاریخ از 700 تن گذشته و در دو سال گذشته حدودا 27 درصد افزایش یافته است. در همین حال، ذخایر طلای بانک مرکزی برزیل فقط در سه ماه تقریبا دو برابر شده و به 129.7 تن رسیده است.

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبگاه primetimezone، در ماه مه بانک مرکزی برزیل به رهبری روبرتو کامپوس نتو مجددا اقدام به خرید طلا به منظور افزایش ذخایر بین المللی برزیل کرد. در ماه جولای، این بانک معادل 8.5 تن فلز زرد در بازار خریداری کرد. در سه ماه، مجموع خریدها 62.3 تن بود و ذخایر طلا را تقریباً دو برابر کرد.در ادامه بیشتر به تحلیل و بررسی جهش دارایی طلا در بانکهای مرکزی هند و برزیل خواهیم پرداخت.

جهش دارایی طلا

داده های دارایی ها نشان می دهد که بانک مرکزی برزیل 11.9 تن از این فلز را در ماه مه خریداری کرده است – یا با توجه به  مقیاس اندازه گیری مورد استفاده در سطح بین المللی، 384000 اونس تروا. در ماه ژوئن، بیش از 41.8 تن (1.344 میلیون اونس تروا) خریداری شد که با توجه به سابقه تاریخی بانک مرکزی برزیل که از دسامبر 2000  اطلاعات را ثبت می کند، رکورد یک ماهه به حساب می آمد. در ماه جولای، 8.5 تن (274 هزار اونس تروی) طلا خریده شد.

جهش دارایی طلا

خرید 16 فیل طلایی

در راستای جهش دارایی طلا جالب است بدانیم که در  مقام مقایسه، 62.3 تن خریداری شده در سه ماه مذکور برابر وزن 16 فیل آسیایی است.

با انجام این اقدامات، بانک مرکزی برزیل  حجم ذخایر طلای خود را با 92.4 درصد افزایش  به 129.7 تن رساند. با توجه به افزایش قیمت طلا در ماه های اخیر، ارزش ذخایر طلای این بانک به دلار 98.5 درصد رشد کرد و به 7.596 میلیارد دلار رسید.

این حرکات توجه ها را به خود جلب می کند زیرا از نوامبر 2012 تا آوریل امسال، بانک مرکزی برزیل به سختی میزان ذخایر سرمایه گذاری شده در طلا را تغییر داده بود. در این دوره، سه اقتصاددان به ترتیب به نام های الکساندر تامبینی، ایلان گلدفاین و خود کامپوس نتو، فرمانروایی «خودکامه» بانک مرکزی را در دست داشتند که کامپوس نتو از سال 2019 در این سمت قرار گرفت.

جهش دارایی طلا

دارایی های بین المللی به عنوانی بیمه ارزی

دارایی بین المللی برزیل که در پایان ماه جولای بالغ بر 355.7 میلیارد دلار آمریکا بود، به عنوان نوعی «بیمه» در برابر بحران های ارزی عمل می کند. این منابع برای پوشش تعهدات جاری برزیل به دلار کافی است و بنابراین، این کشور امروز یک طلبکار از نظر ارز خارجی است – و نه بدهکار.

بیشتر ذخایر این کشور متشکل از اوراق قرضه قابل تبدیل به دلار و دلارهایی است که در بانک های مرکزی سایر کشورها، صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) سپرده گذاری شده است. در پایان سال 2020، این سهم به 332.0 میلیارد دلار آمریکا یا 93.4 درصد از ذخایر رسید.

میزان طلا به عنوان بخشی از ذخایر بین المللی برزیل در پایان سال گذشته میلادی 4.101 میلیارد دلار یا 1.2 درصد از کل بود. بانک مرکزی این کشور با خرید 62.3 تن از این فلز در سه ماه گذشته، سهم طلا از ذخایر را به 7.596 میلیارد دلار رساند. دارایی های طلا در حال حاضر به 2.1 درصد از کل می رسد.

این درصد هنوز تغییر عمده ای در مشخصات تخصیص منابع نشان نمی دهد، اما این امر تفاوت موضع بانک مرکزی برزیل تحت هدایت کاموپوس نتو را در قیاس با اسلاف خود نشان می دهد.

با ورود کامپوس نتو در این بانک در سال 2019، نشانه هایی مبنی بر تغییر مدیریت ذخایر بین المللی دست کم در مواقعی ظاهر شد. در ماه مه همان سال، کامپوس نتو در گفت و گو با روزنامه نگاران تأیید کرد که بحثی درباره مدیریت دارایی در درون حکمرانی او وجود دارد. برونو سررا، مدیر سیاست های پولی بانک مرکزی برزیل ، در این مورد گفت که یکی از اهداف این بحث ها بررسی کارآیی ابزارهای ذخایر بانکی بوده است.

جهش دارایی طلا

اثر پاندمی بر خرید طلا

در مورد خاص طلا، همه گیری به طور قابل توجهی قیمت ها را تحت تاثیر قرار داد. در بحبوحه بحران، بانک های مرکزی و شرکت های سراسر جهان به دنبال این فلز به عنوان دارایی ذخیره بودند.

این افزایش تقاضا باعث شد قیمت اونس تروی در فرابورس فلزات در ایالات متحده از 1515.12 دلار در پایان سال 2019 به 1896.49 دلار در پایان سال 2020 برسد. این ارقام به معنی 25.2 درصد رشد بود. با ادامه بحران در سال جاری میلادی، بانک مرکزی برزیل  تصمیم گرفت به خرید طلا برود.

همین موضوع برای هند هم صادق است.

جهش دارایی طلا

هند نیز به دنبال طلاست

دارایی طلای بانک مرکزی هند (Reserve Bank of India (RBI)) به عنوان درصدی از ذخایر ارزی اش بر اساس یک گزارش که 12 آگوست منتشر شد، برای اولین بار از 700 تن عبور کرد.

به گزارش وبگاه insightssuccess به نقل از بیزنس استاندارد، بانک مرکزی هند در نیمه نخست سال 2021، حجم تاریخی 29 تن طلا را به عنوان قسمتی از ذخایر ارزی خود خریداری کرد. در 30 ژوئن امسال ذخایر RBI برابر با 705.6 تن بود.

این به معنای رشد تقریبا 27 درصدی در دو سال گذشته است. در ابتدای سال 2018 ذخایر طلای بانک مرکزی هند 558.1 تن بود.

بر اساس این گزارش، با وجود رشد دارایی­ ها در طول زمان، سهم طلا از ذخایر خارجی بانک مرکزی هند در سه ماهه ژوئن امسال به 6.5 درصد کاهش یافت. این سهم در پایان مارس 7 درصد بوده است.

منابع: primetimezone.com و insighssuccess.in   

انتهای پیام /

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا