بدون دستهتحلیل بازار

بازار ارز و طلا بعد از تعطیلات

در نظرسنجی هفتگی کیتکو نشانه های مثبتی در خصوص افزایش قیمت طلا و شکستن مرز 1800 دیده نمی شود از طرف دیگر با شروع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس همه نگاه ها در ایران به تیم اقتصادی دولت و برنامه های اعلامی از طرف وزرای پیشنهادی است. این دو مسئله باعث شده تا پیش بینی بازار طلا و ارز در هفته پیش رو برای تحلیل گران سخت به نظر برسد.

در نظرسنجی هفتگی کیتکو نشانه های مثبتی در خصوص افزایش قیمت طلا و شکستن مرز 1800 دیده نمی شود از طرف دیگر با شروع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم در مجلس همه نگاه ها در ایران به تیم اقتصادی دولت و برنامه های اعلامی از طرف وزرای پیشنهادی است. این دو مسئله باعث شده تا پیش بینی بازار طلا و ارز در هفته پیش رو برای تحلیل گران سخت به نظر برسد هرچند که بعید است نرخ ها کاهشی باشد.

احتمال ضعیف برای کاهش نرخ

دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه نرخ های اعلامی امروز برای سکه و طلا رسمی نیست، گفت: از فردا بازارها بازگشایی می شوند و با توجه به رویدادهای اخیر، احتمال نوسان وجود دارد.

به گزارش گلدنیوز نادر بذرافشان در گفت و گو با خبرگزاری مهر در مورد تغییرات قیمتی طلا و سکه، اظهار داشت: از هفته گذشته بازارها تعطیل است و به صورت فیزیکی خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد؛ قیمت‌هایی که در فضای مجازی منتشر می‌شود قیمت‌های رسمی و درستی نیست. اگر بازار باز باشد و خرید و فروش به صورت فیزیکی صورت گیرد، قیمت‌ها رسمیت می‌یابد.

دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در هفته گذشته نرخ اونس جهانی ۱۷ دلار افزایش یافت و از طرفی در فضای مجازی نرخ ارز با رشد همراه شد؛ همچنین اخبار سیاسی و اقتصادی از جمله تحولات افغانستان بر جو موجود تأثیر گذاشت. بر مبنای این محورها، نرخ طلا و سکه در فضای مجازی افزایش یافت به شکلی که قیمت سکه تمام بهار آزادی تا ۱۲ میلیون تومان نیز بالا رفت.

وی ادامه داد: باید صبر کرد و دید طی هفته جاری وضعیت اخبار، نرخ طلای جهانی و نرخ ارز به چه سمت و سویی می‌رود؛ احتمال دارد در صورت بازگشایی بازارها، نرخ‌ها یا همچون هفته گذشته باشند یا متأثر از رویدادها، تغییر کنند.

بذرافشان گفت: احتمال اینکه قیمت‌ها نوسان داشته باشند وجود دارد و هرچند که بعید است نرخ ها کاهشی باشد.

دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران یادآور شد: از اواسط مرداد به بعد روند قیمتی طلا و سکه افزایشی بود به شکلی که در این ماه نسبت به تیر ماه شاهد رشد ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت‌ها بودیم.

قیمت دلار؛ افغانستان و طالبان

در هفته گذشته پس از سقوط کابل و تصرف آن از سوی طالبان، بازار دچار استرس شد. افغانستان از دو جهت برای بازار ارز ایران مهم بود. نخست بازار دو و نیم میلیارد دلاری این کشور برای تجار ایران و دوم نقش هرات در تسویه اسکناس دلار.

اما این یک روی سکه بازار ارز است؛ روی دیگر سکه به اخبار و اتفاقاتی باز می گردد که در تعطیلات شنیده شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ طبق گفته برخی تجار ایرانی با کاهش التهاب در افغانستان فعلا خبری از سخت گیری های گذشته طالبان نیست. این فضا موجب شده نگرانی های موجود در خصوص افغانستان فعلا تعدیل شود. صرافی ها در هرات نیز بازگشایی شده اند گرچه هنوز بانک ها تعطیل هستند. برخی تحلیل گران اعتقاد دارند این وضعیت ممکن است به کاهش نوسان در بازار ارز منجر شود.

اما اگر وضعیت افغانستان تعدیل نشود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آمارهای رسمی نشان می دهد در سال گذشته تراز تجاری بین دو کشور دو میلیارد دلار مثبت به نفع ایران بوده است. اما اگر حجم قاچاق به آن اضافه شود این وضعیت تغییر خواهد کرد. بخش زیادی از تجارت ایران با افغانستان از مبادی رسمی انجام می شود اما این روند برای افغانستان برقرار نیست. بخش زیادی از تجارت افغانستان با ایران به دلیل ماهیت آن از مبادی غیر رسمی وارد می شود. مواد مخدر عمده کالایی است که وارد می شود و در بورکرواسی تجارت خارجی ایران ضبط نمی شود. برآورد می شود حجم این تجارت حداقل نیم میلیارد دلار است با این حساب سخت شدن قاچاق از افغانستان به ایران تقاضا برای ارز را حداقل در کوتاه مدت کم می کند.

هرات نیز گرچه محلی برای تسویه اسکناس دلاری است اما در صورتی که امکان تعامل میان این بازار با تهران نباشد نقش بازار متشکل ارزی گسترده تر و تعیین کننده تر می شود. از این رو این بازار نیز حداقل در یک بازه کوتاه مدت می تواند خاصیت ضد نوسانی داشته باشد. از این دید برخی تحلیل گران اعتقاد دارند از اثر تحریکی اتفاقات افغانستان برای نوسان در بازار ارز در روزهای پیش رو به مرور کاسته خواهد شد. زیرا یا با تقارن اطلاعاتی التهابات کم می شود یا مسدود شدن مسیر قاچاق حجم تقاضا.

چشم انداز اتفاقات سیاسی و بازار ارز

برخی مواضع چهره های جدید اجرایی، آینده مذاکرات احیای برجام را با تردید روبرو کرده است. اما تماس های اخیر رئیس دولت جدید با روسای جمهور چین و روسیه نشان می دهد دولت جدید حداقل در شروع کار قصد مذاکره دارد.

سخنان رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران نیز نشان می دهد او و تیمش بر روی فرمول جدیدی در حال کار هستند که بر اساس آن توافق با ایران خارج از چارچوب توافق قبلی انجام شود. این علامت نیز می تواند نشان دهنده آن باشد که فعلا تمایل به توافق از سوی آمریکا از بین نرفته است.

شاهد آن نیز تفاهم ایران و چین برای سرعت دادن به واردات واکسن سینوفارم از چین است. طبیعتا این سرعت دادن به واردات با چراغ سبز آمریکا انجام شده است زیرا در گذشته طرف چینی چندان تمایل به خبری کردن همکاری خود با ایران نداشت.

با این حساب گرچه یک روی بازار ارز با توجه به شواهد نسبت به روند آتی خوش بین نبود اما اتفاقات آخر هفته سپری شده روی دیگری به بازار ارز نشان داد که می تواند عامل احتیاط در بازار ارز باشد. خصوصا که در اولین روز کاری 14 میلیون دلار به صرافی های رسمی برای تامین نیازهای 24 گانه وارد می شود. این رقم حجم معاملات انجام شده در دو روز کاری هفته قبل بوده است. با این حال باید صبر کرد و دید روی بدبینی سکه بازار رونق دارد یا روی خوش بینانه می تواند دست بالا پیدا کند.

بهترین زمان سرمایه گذاری در طلا

به نظر می‌رسد قدرت گرفتن طالبان در افغانستان قیمت طلا در بازارهای جهانی را دست خوش تغییر کرد. به طوری که انس جهانی طلا در بازارهای جهانی در کانال یک هزار و ۷۸۶ دلار معامله شد.

رئیس اتحادیه طلای کرج معتقد است نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی دو عامل دارد. نخست افزایش سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی و دوم عدم عرضه دلار باعث شده که طلا گران شود.

به گزارش گلدنیوز مسعود ضرابی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: تحولات اخیر در منطقه تاثیری در افزایش قیمت طلا نگذاشته است. بلکه به دلیل نوسان قیمت دلار طلا روز سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ اندکی گران شد. اکنون بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا است چرا که تقاضا برای خرید آن در بازارهای جهانی زیاد شده است.

او اظهار کرد: زمانی که تقاضا برای خرید طلا در بازارهای جهان بیشتر شود، طبیعی است که افزایش قیمت طلا تداوم دارد. هر چند که این روزها به دلیل اتفاقات مختلف در کشور از جمله جا به جایی دولت پیش‌بینی در بازار طلا سخت شده است.

طلافروشان همچنین می‌گویند کاهش قیمت طلا در بازار ایران موقتی است و علت این کاهش قیمت‌ تعطیلی واحدهای صنفی و بانک‌هاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا