آموزش و پژوهشچند رسانه ای

چگونه یک فروشنده طلا و جواهر میتواند فروش خودش را افزایش بدهد؟

اعتماد مشتری را جذب کنید

دکتر محمد ساعی معلم فروش و مشاور بازاریابی

یک کارشناس و مشاور حوزه بازاریابی و فروش به گلدنیوز در خصوص اینکه چگونه یک فروشنده طلا و جواهر میتواند فروش خودش را افزایش بدهد نکاتی را بیان کرد.

دکتر محمد ساعی معلم فروش و مشاور بازاریابی گفت در مقاله امروز می خواهیم به بحثی بپردازیم که چگونه یک فروشنده ه طلا و جواهر میتواند فروش خودش را افزایش بدهد؟ دو  مسئله خیلی مهم را‌ عنوان می‌کنیم و می‌خواهم که شما هم به آن حساس باشید.

الف – چقدر مشتری با فروشنده شما راحت است.

دقیقا نکته ایی که فروشنده طلا و جواهر بیش از هر فروشنده ایی باید در نظر بگیرد.

ب-چقدر فروشنده شما در نظر مشتریان تون انسان قابل اعتمادی به نظر می آید.

اصولا آدم ها وقتشون را به کسی میدهند که از آن شخص خوششون بیاد؛ نه به این معنا که شیفته ی او شوند بلکه به این معنا که با او احساس راحتی کنند ، آدمها پولشان را به کسی می دهند که به او اعتماد داشته باشند در این مقاله می خواهیم که بیشتر به دوست داشته شدن بپردازیم.

بحث جالبی در روانشناسی وجود دارد  به نام ایجاد علاقه از طریق شباهت یا reciprocal liking

انسانها معمولاً افرادی که شبیه خودشان باشند را دوست دارند یک پرسپولیسی اگر بداند شما هم پرسپولیسی هستید بیشتر جذب شما میشود ،یک دانشجوی مکانیک هم اگر بداند طرف مقابلش همان رشته را خوانده با او احساس قرابت می‌کند و این قرابت وقتی بیشتر می‌شود که متوجه شود هر دو در یک دانشگاه درس خوانده اند و الی آخر.

 اگر شما در مغازه چند فروشنده دارید سعی کنید فروشنده ای را نزد مشتری بفرستید که شبیه اوست حداقل در ظاهر.

 فروشنده مردی که روی بازویش خالکوبی دارد و لباس آستین کوتاه هم پوشیده برای فروش جواهر به یک خانم محجبه فرد مناسبی نیست. این خانوم با این آدم احساس راحتی نمی کند..

حال اگر در فروشگاه تنها یک فروشنده دارید چه روشی مناسب است؟

به او آموزش دهید تا حدودی خودش را شبیه خریدار بکند شاید بگویید امکان پذیر نیست در کلیات با شما موافقم ولی راهکارهای ساده را می گویم امتحان کنید و نتیجه را ببینید.

از فروشنده بخواهید تُن صدایش را به تن صدای خریدار نزدیک کند اگر خریدار با صدای آهسته صحبت می کند فروشنده هم سعی کند کمی آهسته تر صحبت کند و برعکس.

اگر خریدار ریتم تندی در حرف زدن دارد فروشنده هم سرعت حرف زدنش را کمی تندتر کند.

زبان بدن

 در زبان بدن هم همین اتفاق می افتد در صورتی که خریدار تماس چشمی زیادی دارد فروشنده هم به چشمهای خریدار بیشتر نگاه کند و اگر خریدار خجالتی ست و بیشتر طلا را نگاه می‌کند فروشنده هم از تماس های چشمی مکرر پرهیز کند..

 نکاتی که بیان شد قرار نیست از فردا فروش شما را چند برابر کند ولی معتقدم با تمرین reciprocal .liking متوجه احساس راحتی مشتری و افزایش فروش بشوید.

نکته کلیدی

اگر متوسط زمانی که هر خریدار در فروشگاه شما سپری می‌کند را از طریق دوربین ها اندازه گرفته باشید پس از تمرین و مهارت در فن «ایجاد علاقه از طریق شباهت» خواهید دید که ساعت حضور مشتری در فروشگاه شما افزایش خواهد یافت در قسمت های بعدی این سری مقالات مطالبی را خواهم گفت که از طریق آن اعتماد بیشتری را جلب می کنید.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا