آموزش و پژوهشصنایع وابسته

نرم‌افزارها در خدمت بازار طلا و جواهر

مدیرعامل یک آکادمی طراحی از سهولتِ کار با نرم افزارهای طراحیِ کامپیوتریِ طلاوجواهر سخن گفت و این ابزار را موجب صرفه در وقت و دقت دانست.

سیدمحمد مرتضوی مدیر سابق طراحی تیم ریتون در مصاحبه با خبرنگار گلد نیوز درباره چگونگی طراحی جواهر توسط نرم‌افزار های کامپیوتری، به اجرای سریع تر این روند اشاره کرد و گفت:

به عنوان مثال انگشتری ساده که شاید با دست طراحی شود، دو روز کاری زمان نیاز دارد که در طراحی با کامپیوتر شاید دو ساعته به اتمام برسد.

وی طراحیِ برخی فرم یا و ثابت نگاه داشتنِ ضخامت طلا در بخش های مختلف جواهر را، توسط طراحیِ سیستمی بسیار سهل تر و شدنی تر از طراحی با دست تعریف کرد و افزود: این کار با کامپیوتر به راحتی صورت می گیرد.

مرتضوی در این باره اینگونه توضیح داد که انگشتری که شاید چند سال پیش وزنی 10 گرم داشت، امروز بااستفاده از نرم‌افزار ها طراحی کامپیوتری و به وسیله‌ی کم کردنِ ضخامت، وزنی حدود 3 گرم پیدا کرده است و در بازار فروش، رقابت پذیر می شود.

تصویری با کیفیت پیش از ساخته شدنِ هر مصنوع

این طراح طلا و جواهر همچنین در به دست آوردنِ تصویری با کیفیت، پیش از ساخته شدنِ هر مصنوع را از دیگر مزایای طراحی کامپیوتری و نرم افزار های مرتبط دانست و افزود: این تصویر یا در اختیار مشتری قرار می گیرد و یا ضمن تبلیغ در شبکه های اجتماعی، از سوی خریداران سفارش داده می شود.

مرتضوی همچنین به چند نمونه از نرم افزار های پر فروش در دنیا اشاره کرد و گفت: نرم افزار متریکس، ورژنِ تخصصی شده‌ی یک نرم افزارِ طراحیِ سه بعدی و عمومی است که از سوی یک شرکت امریکایی صرفا برای طراحی طلا و جواهر ایجاد شده است.

این نرم‌افزار ابزارهای مورد نیاز یک طراح را به سهولت در اختیار او می گذارد.

وی همچنین از یک نرم افزار مجسمه سازیِ دیجیتال سخن گفت که می توان فیگورهای طلاوجواهر را توسط آن طراحی کرد اما نرم افزار تخصصی، همان “متریکس” است.

سایر نرم افزارها

مرتضوی همچنین به اسامی دیگر نرم‌افزار های اشاره کرد نظیر “راینوگلد” یا “متریکس گلد” و یا “راینو” که عموما در خارج ایران استفاده می شود.

این طراح طلا و جواهر همچنین اشاره کرد که در این حوزه هیچ نرم افزار ساخت ایران وجود ندارد و در میانِ نمونه های مشابه امریکایی، “متریکس” برای طراحی تمامی عناصر طلا و جواهر مورد استفاده قرار می گیرد.

مرتضوی همچنین درباره آموزش طراحی با این نرم‌افزار ها به خبرنگار “گلد نیوز” توضیح داد: آموزش توسط یک پکیج کامل صورت می گیرد. شخصا دو کتاب در این رابطه نوشته ام و کسانی که قصد دارد کار را از صفر شروع کنند، می توانند با این کتاب ها آموزش طراحیِ کامپیوتری طلاوجواهر را فرا بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه افراد مبتدی صرفا کافی است به عملکرد ویندوز آشنایی داشته باشند، ادامه داد: ما همچنین دوره هایی را برگزار می کنیم که آموزش طراحی و رعایتِ استانداردهای مختلف را به هنرجو آموزش می دهیم و شخص نیازی به گذراندنِ کلاسِ جواهر سازی نیست.

JewelCAD Pro 2.2 Windows

دوره های آموزشی

در این کلاس ها هنرجو به راحتی طراحی یک مصنوع جواهر را در نرم‌افزار از مقدماتی تا پیشرفته آموزش می بیند. دوره های عادی در دو ترم 12 جلسه و در مجموع در 72 ساعت برپا می شود. این دوره ها 150 ساعت نیز کارآموزی ارائه می دهند تا یک هنرجو وارد بازار کار شود.

یعنی 6 ماه کلاس و دو ماه کارآموزی را در بر می گیرد.

مرتضوی این رشته را در کل دنیا نوظهور و جدید توصیف کرد و افزود: ما از کشورهای دیگر نظیر ترکیه و ایتالیا عقب نیستیم و شاید پیشی داشته باشیم و حتی برای این دو کشور و بیش از 10 کشور دیگر نیز به صورت دورکاری، ایده و طراحی ارسال می کنیم.

موسس آموزشگاه آزاد فنی حرفه ای مرتضوی با بیان این مطلب تاکید کرد بازار طراحی جواهرات با کامپیوتر به هیچ عنوان اشباع نشده است و همه می توانند از داخل منزل یا شرکت به این کار مبادرت کنند.

آینده روشن

به گفته مرتضوی هنرجویان این رشته آینده‌ی کاری روشن و خوبی خواهند داشت. در این میان آموزشگاه هایی دارای مجوز فنی و حرفه ی هستند. از جمله آموزشگاه شخصی او به عنوان تنها آموزشگاهی است که از ورژن رسمی نرم‌افزار “متریکس” در ایران استفاده می کند.

وی از آموزش 3هزار نفر ظرف 13 سال گذشته خبر داد و گفت: 5هزار نفر هم به صورت غیر مستقیم توسط ما آموزش دیده اند؛ از طرفی دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز این رشته را تدریس می کند و دوره آکادمیک ناپیوسته طراحی زیورآلات را برگزار می کند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا