طلا و جواهر

حمایت دولتی ضامن حضور در نمایشگاه‌های خارجی

یک تولیدکننده نقره و جواهرات در گفتگو با گلد نیوز مهم ترین حمایت دولت را در بهبود فرایند و تسهیلات ارزی و دیپلماتیک برای حضور تولیدگران ایرانی در نمایشگاه‌های تخصصی خارج از کشور می داند.

به گزارش گلدنیوز ؛ ابراهیم مختاری، طراح و سازنده سرویس های نقره و انگشترهای خاص است. سال 91 آموزش فنی و حرفه ای را در کرج به اتمام رسانده و10 سال است که در تربت حیدریه مشغل به تولیدکننده و پخش کننده انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی تراش خورده است.

کارش را با وامی حدود 4 میلیون تومانی آغاز کرده است. در آن زمان ماشین های تراش سنگ، نیاز تولید کنندگان را برآورده نمی کرد؛ لذا آقای مختاری دست به کار می شود و شروع به تولید تجهیزات مورد نیاز می کند؛ تا جایی که امروز به خودکفایی رسیده. دو کارگاه تراش سنگ دارد و با کمیته امداد در حال همکاری است.

او در حل پیگیری ثبت یک برندِ تولیدی است تا دستگاه های خود را به سایر شهرهای کشور نیز ارسال کند. می گوید قیمت این تجهیزات نسبت به نمونه های خارجی مناسب تر است.

شروع از صفر

مختاری به گلدنیوز گفت : در شروع کار دستگاه زیادی وجود داشت و در صورت خرابی های جزئی نیز باید آن را برای تعمیرات به تهران عودت می دادند؛ آن هم با صرف زمان بسیار. این را می گوید و می افزاید: دستگاه های ما 6 ماه تا یکسال گارانتی دارد و نسبت به نمونه های 47 میلیون تومانی تهران بسیار ارزان تر و فقط با 17 میلیون تومان به فروش می رسد.

او ادامه می دهد: در ابتدا متوجه شدیم تراش سنگ به تنهایی کفاف نمی دهد؛ لذا وارد رسته جواهر سازی شدیم. ابتدا کار را به شکل سنتی و دستی پیش گرفتیم ولی رفته رفته نیاز به طراحی کامپیوتری احساس شد.

در حال حاضر فرایند طراحی، قالب گیری و حتی ریخته گری توسط نرم افزار “ماتریکس” جلو می رود و هیچ محدودیتی متوجه تولید کننده نیست.

حرفه ایی شدن

مختاری می گوید فقط کافی است مشتری عکس مورد نظر را به ما بدهد تا مشابه آن را تحویل بگیرد. ما روی مصنوعات طلا و نقره کار می کنیم؛ چون قیمت طلا بالاست ولی تا حدودی جواهرات طلا را نیز تولید می کنیم.

او که از شرکت کنندگان نمایشگاه تخصصی طلاوجواهر شیراز خواهد بود،ش تا کنون  در 5 نمایشگاه بین المللی حضور یافته و در داخل کشور نیز عموما در نمایشگاه های تهران شرکت کرده است.

کارگاه نقره

فرصت دیده شدن در نمایشگاه ها

این تولید کننده معتقد است اهالی این صنف در نمایشگاه ها با یکدیگر آشنا شده و از تازه ترین شیوه های تولیدی کسب اطلاع می کنند. مثلا کارهای تلفیقی که با چوب تولید می شود و در نهایتِ فروش خوبی را درپی دارد.

مختاری کرونا را اولین دغدغه ی پیش روی مخاطبان نمایشگاه شیراز عنوان می کند و می افزاید: تبلیغات برای چنین رویدادهایی بسیار مهم است. در این میان سال گذشته هیچ تبلیغی برای نمایشگاه تهران انجام نشد و ما فقط هزینه بسیاری کردیم.

او تاکید دارد اگر نمایشگاه ها برگزار نشود، بهتر است تا اینکه بخواهد تولیدگران را با ضرر مواجه سازد.

از ممنوعیت واردات تا قاچاق

او اصلی ترین معضل این روزهای تجهیزات و اقلامِ مصرفی را ممنوعیت واردات آن هم به صورت یکباره می داند: البته ممنوعیت واردات خوب است ولی اینکه چه مواردی ممنوع شود، اهمیت دارد. در این میان ممنوعیتِ ورود کلیه سنگ های قیمتی صنف را دچار ضرر می کند و قیمت ها را به شدت بالا می برد.

درپی ممنوعیت واردات، سنگ های قیمتی با قیمت های گزاف و به صورت قاچاق وارد کشور می شود حتی مشخص نیست سود آن نصیب چه کسی می گردد. این در حالی است که بسیاری سنگ های قیمتی نظیر زبرجد، یاقوت و زمرد در کشو یافت نمی شود که ممنوع کردنِ ورودِ آن ها فقط ضرر درپی دارد.

مختاری با بیان اینکه هر فروشنده نیز بر مبنای قیمت گذاری خود جنس را به تولید گر می فروشد، ادامه می دهد: وقتی یاقوت در کشور یافت نمی شود، ممنوعیت واردات برای حمایت از تولید داخل، معنا و مفهومی ندارد.

او می گوید: در مدتی هم که صادرات عقیق آزاد بود، آن را در تناژهای بالا به چین می فرستادند و آنجا تراش می دادند. این سنگ خام در چین تراش می خورد و مجددا به کشور باز می گشت. در نتیجه بازار اصلی به قدری خراب شد که هیچ سودی عاید تولیدکننده داخلی می کرد.

نمایشگاه های تخصصی در خارج کشور

مختاری بهترین راهکاری برای تولید را شرکت در نمایشگاه های خارجی می داند. از دولت انتظار دارد راهکاری پیش روی تولیدکننده ایرانی قرار دهد که به سهولت در نمایشگاه های خارجی  شرکت کند چراکه به نفع این صنف است.

در این بین ارز تخصیصی و هزینه های سفر می تواند به صورت وام یا تسهیلات ویژه به تولیدکنندگان ارائه شود. همچنین هماهنگی های لازم برای ورود و خروج به کشور کمکی است که از سوی دولت باید صورت گیرد.

این راهکاری است که آقای مختاری برای بهبود فرایندِ شرکت در نمایشگاه های تخصصی طلا و جواهر در خارج کشور پیشنهاد می دهد و می گوید: در این نمایشگاه ها قیمت ها به واقع عالی و قابل مقایسه با داخل نیست.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا