طلا و جواهر

اعتصاب صنف طلا و جواهر هند

هند دوشنبه شاهد اعتصاب صنف طلا و جواهر در اعتراض به مقررات جدید برای نوعی علامت گذاری خاص موسوم به hallmarking unique ID (HUID) بود که جواهرسازان را ملزم به حک کدی منحصر به فرد روی محصولاتشان می­کند

به گزارش گروه بین الملل گلدنیوز به نقل از وبسایت هندو، جواهرسازان می­ گویند که آنها مخالف نشانه گذاری نیستند اما مخالف HUID هستند که منشا هر قطعه جواهرات، مشتری و سازنده آن را  از طریق کد شناسایی منحصر به فرد ردیابی می کند. این مقررات را اداره استاندارد هند وضع کرده است.

حالا بر سر موافقان اعتصاب و مخالفان آن که عمدتا دولتی هستند، بحثی در افتاده که این اعتصاب در بسته نگه داشتن مغازه های طلا و جواهرات در روز دوشنبه چقدر موفق بوده است.

بر اساس این گزارش، طلافروشان کوچک و متوسط استقبال خوبی از اعتصاب کرده اند و در بسیاری از شهرها از آن حمایت شد. برخی مغازه ها اما در بازار زاوری به عنوان قطب جواهرات بمبئی در این روز باز بودند.

دینش جین، نماینده جواهرسازان کوچک و متوسط در این باره گفت: « اعتصاب نشانه گذاری از جانب بیش از 300 انجمن در مناطق شرقی، غربی، جنوبی، مرکزی و شمالی حمایت زیادی دریافت کرد. به جز چند شرکت بزرگ (جواهرساز)، تقریباً 90 درصد ذی نفعان دوشنبه بسته شدند و خواستار جایگزینی HUID با علامت گذاری موفق و دوستدار مصرف کننده 4 علامت قدیمی هستند.»

فرآیند پیچیده

نماینده این صنف در منطقه جنوبی هند در این مورد گفت: «پیچیدگی نشانه گذاری را فقط یک جواهرساز می تواند درک کند.»

سمر کومار دی که از جواهرسازان منطقه شرق نمایندگی می کند اظهار کرد که همه آنها در بخش بنگال به طور 100 درصدی از این اعتصاب حمایت کرده اند.

سوبیر سن، یکی از جواهرسازان کوچک و متوسط (MSME) غرب بنگال هم گفت: «ما همه متحد هستیم و از اعتصاب حمایت می کنیم. ما همگی موازین دوستدار تجارت می خواهیم.»

دولت هند: اعتصاب فاقد اثرگذاری بود

وزارت امور مصرف کننده هند در یک بیانیه اعلام کرد: «اعتصابی که توسط گروهی کوچک از جواهرسازان فرا خوانده شده بودهیچ اثری نداشته است.»

به گزارش بیزنس استاندارد، طبق این بیانیه، اعتصاب مذکور خود بر اساس «دلایل غیرقابل دفاع» و «تلاش برای اطلاع رسانی نادرست به جواهرسازان دیگر» در مورد مفاد مختلف طرح نشانه گذاری انجام شد.

این بیانیه افزود: «همانطور که انتظار می رفت، تلاش نادرست این افراد محدود برای ایجاد اختلال در عملکرد عادی تجارت طلا و جواهر امروز به طرز فجیعی شکست خورده است.»

در همین حال، این وزارتخانه همچنین نامه های چند نهاد صنف طلا و جواهر که مخالف اعتصاب و موافق HUID بودند را منتشر کرد.

برای مثال رئیس یکی از این نهادها به نام پنکاج آرورا در نامه ای مدعی شده که این اعتصاب اثر اندکی داشته است. او گفت: «به ویژه تعداد کمی از معامله گران بزرگ جواهرات و شرکت های جواهرسازی بسته بودند. از آنجا که هیچ توجیهی برای اعتصاب وجود نداشت، تجار جواهرات در سراسر کشور اعتصاب را رد کردند.»

آرورا در ادامه گفت: «برخی از تجار بزرگ جواهرات و شرکت های بزرگ نمی خواهند دولت از فعالیت های تجاری آنها مطلع باشد (و) به دلیل منافع شخصی خود این صنف را به اعتصاب فراخوانده اند.»

طبق عکسهای منتشر شده از سوی وزارتخانه، برعکس، نمایشگاه های بزرگ جواهرات شرکتی روز دوشنبه باز ماندند.

این وزارتخانه عکس های برخی از مغازه های جواهرفروشی را که در نقاط مختلف کشور باز بودند، منتشر کرد.

به گفته این وزارتخانه، نشانه گذاری طلا هر روز توسط تعداد بی سابقه ای از مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.

وزارت امور مصرف کننده همچنین گفت: «بسیاری از انجمن های تجارت طلا و جواهر نیز نگرانی و مخالفت خود را با اعتصاب اعلام کرده اند.»

این وزارتخانه با تأکید بر اینکه نشانه گذاری طلا هم به نفع مصرف کنندگان و هم کسب و کارها است، تأکید کرد که همواره آغوش بازی نسبت به پیشنهادات سازنده ای خواهد داشت که در اجرای علامت گذاری اجباری طلا که از 16 ژوئن به صورت مرحله ای به اجرا در آمده است کمک کننده باشند.

یک کارگروه ملی که متشکل از 350 موسسه و نهاد که هر چهار منطقه صنعت طلا و جواهر در این کشور را نمایندگی می کنند مسوول اطمینان از اجرای مناسب طرح علامت گذاری اجباری در سراسر هند است.

منبع: thehindu.com و business-standard.com  

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا