تحلیل بازار

طلا و سکه ،شروع طوفانی/تحلیل گلدنیوز

آغاز به کار بازار در اول هفته در حالیست که کنفرانس آنلاین فدرال رزرو شب گذشته برگزار شد

مهرناز سلطانی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با گلد نیوز از روند بازار طلا و سکه گفت :

کنفرانس آنلاین فدرال رزرو شب گذشته در شهر جکسون هول ایالت وایومینگ برگزار شد و در آن جروم پاول رییس فدرال رزرو اعلام کرد که بانک مرکزی آمریکا قصد دارد 120 میلیارد دلار از خرید اوراق قرضه خود بکاهد و بلافاصله بعد از آن قصد افزایش نرخ بهره را ندارد.

روند بازار طلاو سکه

آنچه در کنفرانس فدرال رزرو گذشت

پاول اعلام کرد که اقتصاد آمریکا در حال پیشرفت به سمت اهدافی است که فدرال رزرو مشخص کرده  و با احتیاط گفت که تلاش های بانک مرکزی در جهت کنترل تورم و اشتغال زایی موفقیت آمیز  بوده است و این تورم موقتی است و کاهش نرخ بیکاری با توجه به شیوع سویه دلتا کرونا قابل قبول است که این صحبتها باعث ایجاد خوشبینی در بازار ها شد به گونه ای که قیمت اونس جهانی طلا تا 1816 دلار جهش کرد و قراردادهای آتی طلا نیز با رشد 25 دلاری تا 1820 دلار پیش رفتند. همچنین هر 3 شاخص اصلی بورس آمریکا یعنی داوجونز ، اس اند پی و نزدک نیز با یک حرکت رو به بالا همراه شدند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت : در صورتی که مشخص شود واکسن ها بر روی سویه های جدید کرونا نیز تاثیرگذار است ،

این امر میتواند باعث خوشبینی جهانی شده و تمایل به سرمایه گذاری در سهام و صنایع نسبت به سرمایه گذاری در طلا به عنوان دارایی امن و پناهگاه افزایش یابد  و در نتیجه قیمت اونس طلای جهانی نیز دچار افت خواهد شد، در غیر این صورت باید انتظار روند رو به رشد را داشته باشیم.

طلا

سلطانی در خصوص بازار طلا و سکه بویژه نرخ طلا گفت : نرخ طلا در ایران علاوه بر قیمت های جهانی از قیمت دلار داخلی نیز متاثر است.

افزایش قیمت دلار در چند روز گذشته تا مرز 28200 تومان در روز جاری باعث افزایش قیمت طلا و مسکوکات آن در بازارهای داخلی شد. مشکلات کشور افغانستان و کاهش میزان واردات ارز هرات و شبهه درباره آینده تامین کافی دلار ، روند قیمتی آن  را صعودی کرد و این نگرانی همچنان ادامه دارد ،که میتواند باعث ادامه دار شدن رشد قیمت دلار و در نتیجه طلا گردد.

اگر طالبان در افغانستان بخواهند بازار ارز هرات را آن طور که گفته اند تعطیل کرده و تحت نظر بانک مرکزی درآورند ، مشکلات تامین دلار دوچندان خواهد شد و در نتیجه شاهد افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت طلا خواهیم بود.

نقش دولت در نوسانات اخیر

سلطانی در خصوص نقش دولت در نوسانات اخیر گفت :  برنامه ها و سیاست های پولی دولت نیز تاثیرگذار است ، باید دید دولت جدید سیاست های انبساطی در پیش دارد یا انقباضی ، اگر روند قبلی افزایش نقدینگی و پایه پولی ادامه دار باشد ، شاهد افزایش قیمتها هستیم و البته عوامل دیگری مانند سیاست خارجی دولت جدید  ، برنامه ریزی و اجرای سیاست های بهداشتی در قبال کنترل کرونا نیز قطعا بر روی روند قیمت دلار و طلا تاثیرگذار است.

قیمت سکه و طلا

در خصوص قیمت طلا و سکه سلطانی گفت : قیمت  هر گرم طلای 18 عیاررا  در مرز رقم حساس یک میلیون 200 هزار تومان اعلام کرد که هم زمان با رقم مهم 29000 تومان در دلار شده و عبور از این قیمت در دلار و طلا می­تواند باعث افزایش قیمت شدید آن گردد.

همچنین سکه نیز بر بر فراز عدد مهم 12 میلیون تومان در حال معامله شدن است و با توجه به اخبار منتشره احتمال رشد آن بیش از افت است.

روند بازار طلاو سکه
کالا – ارزقیمت
اونس جهانی1816.86 دلار
دلار بازار آزاد28289 تومان
سکه امامی12262000 تومان
سکه بهار آزادی11852000 تومان
نیم سکه6400000 تومان
ربع سکه3950000 تومان
گرم طلای 18 عیار1202000 تومان
گرم طلای 24 عیار1602000 تومان

پیش بینی

در پایان سلطانی بازار طلا و سکه را اینگونه پیش بینی کرد: انتظار می­رود در هفته جاری نیز رشد قیمت طلا هم  در بازارهای جهانی و هم در بازارهای داخلی ادامه داشته باشد ، اما در بازارهای داخلی با توجه به تاثیرپذیری قیمتها از دلار باید دید که تکلیف و روش دولت تازه روی کار امده در مواجهه با قیمت دلار چگونه است. اگر شاهد دلار بالای 29 هزار تومان باشیم احتمالا شاهد یک حرکت صعودی با شیب زیاد در طلا و مسکوکات نیز باشیم. 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا