تحلیل بازار

پیش بینی قیمت دلار در هفته جاری / آیا طلا مقاومت 1830دلار را می شکند؟

در بازارهای داخلی در اوایل هفته گذشته با کاهش نرخ دلار ، قیمت طلا و سکه با کاهش مواجه شده بود که در روزهای آخر هفته گذشته باز هم روند صعودی به خود گرفت.

یک کارشناس بازار سرمایه به گلد نیوز گفت : گزارش اشتغال ناامیدکننده فدرال رزرو که تحت تاثیر کرونای دلتا پایین تر از حد انتظار بود در بامداد شنبه به وقت تهران منتشر شد و باعث شد که شاخص دلار در حدود 1درصد افت کند و این امر نیز سبب شد تا طلا روند صعودی به خود بگیرد .

عدم اطمینان معامله گران و رفتار محتاطانه

مهرناز سلطانی همچنین افزود :در بازار اسپات لندن طبق پیش بینی هفته گذشته قیمت طلا با جهش 1.2 درصدی به 1830 دلار رسید که بالاترین قیمت در یک ماه و نیم گذشته است ، اما این جهش هم نتوانست کمک کند که طلا مقاومت تکنیکال 1835 دلاری را بشکند که نشان از عدم اطمینان معامله گران و رفتار محتاطانه آنها نسبت به برنامه های آینده بانک مرکزی آمریکا است.

سلطانی به نقل از فدرال رزرو گفت : لیست حقوق و دستمزد غیرکشاورزی که در ماه جولای به 943  هزار نفر رسیده بود تا 720 هزار نفر افت کرد و در نتیجه شاخص دلار در اکثر بازارهای جهانی با افت شدید روبرو شد و طلای نقدی و آتی با تقاضا همراه شد،

و روند افزایشی به خود گرفت همچنین  بازارهای سهام آمریکا نیز روند صعودی روزهای گذشته خود را ادامه دادند و شاخص های S&P و DowJones و NASDAQ هر 3 با روند مثبت هفته را به پایان رساندند،

اگر چه روند افزایشی موارد کرونا در چین و آمریکا در آینده می­تواند این بازارها را تحت تاثیر قرار داده و موجب آشوب در این بازارها شود.

بازار داخلی

سلطانی بازار داخلی را اینگونه توصیف کرد: در بازارهای داخلی نیز در اوایل هفته گذشته با کاهش نرخ دلار ، قیمت طلا و سکه با کاهش مواجه شده بود که در روزهای آخر هفته گذشته باز هم روند صعودی به خود گرفت.

این کارشناس در خصوص نوسانات قیمت طلا گفت: دلار طی روزهای شنبه تا سه شنبه از محدوده 28350 تومان تا حدود 27000 تومان افت کرد که این امر باعث شد گرم طلای 18 عیار از 1.205.000 تومان تا 1.152.000  تومان و سکه طرح جدید از 12.330.000 تومان تا 11.770.000تومان افت کند .

ولی در 2 روز آخر هفته گذشته با افزایش قیمت طلای جهانی و افزایش جزئی قیمت دلار در بازار داخلی مجددا قیمت گرم طلای 18 عیار به 1.164.000 تومان و سکه بهار آزادی به 11.950.000 تومان افزایش یافت.

پیش بینی طلا و دلار

سلطانی افزود:در تحلیل هفته گذشته به وابستگی قیمت طلا به دلار اشاره شده بود که همین اتفاق هم رخ داد و قیمت طلا به دنبال قیمت دلار در ابتدای هفته نوسان منفی و در اواخر هفته حرکت صعودی داشت.

پیش بینی این کارشناس برای هفته آینده این است که با توجه به افزایش موارد حاد کرونا در چین و آمریکا ، ادامه تاثیرات گزارش بانک مرکزی آمریکا و به نظر روند نزولی شاخص دلار احتمال تقویت افزایش تقاضا و افزایش قیمت اونس جهانی وجود دارد.

 از لحاظ تکنیکال نیز اونس به محدوده مقاومتی 1833 دلار رسیده که شکست این قیمت می­تواند باعث رشد  تا 1850 و حتی 1870 دلار شود اما باید دید واکنش بانک مرکزی آمریکا به گزارش بیکاری نیز چگونه است،

و آیا تغییر برنامه خاصی در سیاست های آتی آن وجود دارد یا همچنان به روند قبلی ادامه می­دهد، حمایت ها و مقاومت های تکنیکالی اونس جهانی را در نمودار زیر مشاهده میکنید.

حمایت ها و مقاومت های تکنیکالی اونس جهانی

سلطانی در ادامه گفت: در بازار داخلی نیز به شرط ثبات قیمت دلار ، تحت تاثیر قیمت بازارهای جهانی قیمت طلا و سکه احتمالا با رشد جزئی مواجه خواهند شد. روند تغییر قیمت در صندوقهای طلای بورسی نیز به همین منوال خواهد بود.

 وی در انتها گفت : برای پیش بینی روند قیمت طلا و سکه در بازار داخلی باید بیشتر توجه ها معطوف به قیمت دلار باشد ، چرا که در چند ماه گذشته همبستگی شدیدی بین قیمت دلار و طلا در بازار داخلی وجود دارد و هر نوسانی در قیمت دلار تاثیر شدیدی بر قیمت طلا خواهد گذاشت ، که در نمودار زیر آن را مشاهده می­کنید. البته انتظار می­رود از دیدگاه تکنیکالی دلار در هفته جاری یک روند ثابت و ساید را دنبال کند.

همبستگی شدید بین قیمت دلار و طلا در بازار داخلی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا