بین الملل

قاچاق طلا به هند/قاچاقی به ارزش 11 میلیارد دلار طلا

گروه بین الملل گلدنیوز: مردی که وارد فرودگاه بین المللی کانور در کرالا واقع در جنوب هند شد، توجه ماموران گمرک را به سرعت جلب کرد. با جستجوی سریع لباس های او مشخص شد که چرا در بین دو شلوار جین دوخته شده که پوشیده بود، یک لایه نازک گرد طلا وجود داشت که به صورت خمیر درآمده بود و مانند رنگ روی پارچه پاشیده شده بود. به گفته مقامات، این مرد در مجموع 302 گرم طلا با شلوار خود به ارزش حدود 20 هزار دلار حمل می کرد.

به گزارش گلدنیوز به نقل از مارکت واچ، برای مقامات گمرک کشوری که به عنوان یکی از بزرگترین مراکز قاچاق طلا در جهان مطرح شده است، این یک روز کاملاً عادی بود.

مقامات هندی می گویند در سال 2020، 185 میلیون دلار طلای قاچاق به این کشور را کشف کردند. اما این یک قطره در دریا است؛ کارشناسان تخمین می زنند که حدود یک پنجم از هزار تن طلایی که سال گذشته وارد هند شد به طور غیرقانونی وارد شده است. این رقم معادل حدود 11 میلیارد دلار است.

دلیل آن ساده است: هند یکی از بزرگترین مصرف کنندگان طلا در جهان است اما از نظر تولید حتی در 50 کشور اول نیست. مقامات می گویند تعرفه های بالای واردات طلا منجر به رونق صنعت قاچاق شده است.

اداره اطلاعات درآمد هند در گزارش سالانه خود در مورد قاچاق در سال گذشته نوشت: «نیازی به گفتن نیست که افزایش عوارض بر طلای وارداتی باعث ایجاد قاچاق فلز زرد شده است.»

رایج ترین مسیر غیر قانونی ورود طلا

مقامات می گویند یکی از رایج ترین راه های ورود طلا به کشور، بدن های مسافران هوایی است که از امارات متحده عربی که یکی از بزرگترین قطب های طلا در جهان است به هند می آیند.

قاچاقچیان معمولاً از کارگران مهاجر هندی در خاورمیانه استفاده می کنند تا کالاهای قاچاق را به روشهای مختلف به هند منتقل کنند. مقامات گمرک می گویند اغلب محموله ها را در کپسول های بسته شده در راست روده مسافر پیدا می کنند. اما آنها همچنین طلا را زیر کلاه گیس مسافران پیدا کرده اند، یا در دوخت چمدان بافته شده یا روی پا و لباس زیر چسبانده شده است .

قاچاق طلا به هند

در یک مورد در سال گذشته، 30 کیلوگرم طلا به ارزش بیش از 2 میلیون دلار در یک کیف پیک دیپلماتیک کشف شد که باعث رسوایی سیاسی شد.

طلای غیرقانونی

مقامات می گویند بسیاری از کارگران هندی در خاورمیانه از ایالت کرالا می آیند، بنابراین فرودگاههای آنجا به عنوان نقطه مهمی برای قاچاق مطرح شده اند و تقریباً هر روز تشنج رخ می دهد. ماموران گمرک می گویند سال گذشته تنها در این ایالت به رکورد 540 کیلوگرم طلای قاچاق شده رسیدند. این رقم بیش از دو برابر سال قبل و تقریباً یک پنجم از کل طلای کشف شده در این کشور است.

مقامات گمرک می گویند مقدار قابل توجهی طلای غیرقانونی نیز از طریق زمین در مرز شرقی این کشور با بنگلادش قاچاق می شود.

بسیاری از طلاهای وارداتی در نهایت برای مصارف داخلی استفاده می شود. هند خانه صنعت عظیم طلا و جواهر است و طلا از دیرباز دارای اهمیت فرهنگی و اقتصادی قوی بوده و از آن برای جشن گرفتن رخدادهایی مانند تولد و عروسی و همچنین راهی مطمئن برای ذخیره ثروت در دوران بی ثباتی مالی استفاده می شود.

تمام طلای موجود در هند بیشتر از مجموع طلای بانک های مرکزی ایالات متحده

یک سازمان غیردولتی کانادایی به نام Impact که تجارت مواد معدنی و سنگهای قیمتی از مناطق مورد مناقشه را دنبال می کند تخمین می زند که تمام طلای موجود در هند بیشتر از مجموع طلای بانک های مرکزی ایالات متحده، همه کشورهای منطقه یورو و چین است.

این سازمان همچنین می گوید، اما حدود 20 درصد از جواهرات تولید شده در هند به سراسر جهان صادر می شود و از جمله در ایالات متحده به فروش می رسد. این سازمان می گوید با توجه به مقدار طلای قاچاق شده به هند، تقریباً مطمئن است که مقداری از آن از مناطق مورد مناقشه، به ویژه در آفریقا سرچشمه می گیرد.

ایمپکت در گزارشی در سال 2019 نوشت: «این امر هند را نه تنها در قلب بخش تولید طلا در جهان، بلکه در قلب یک زنجیره تأمین غیرقانونی با شاخک هایی که در سراسر جهان گسترش یافته است، قرار می دهد.»

منبع: marketwatch.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا