بین الملل

نقش خریداران طلای برزیل در تخریب آمازون

یک گزارش جدید نشان می دهد که تقریباً یک سوم تولید طلای برزیل در سالهای 2019 و 2020 به طور بالقوه غیرقانونی یا کاملاً غیرقانونی بوده است.

  • یافته ها نشان می دهد که خریداران نهادی در کشورهای ثروتمند در خشونت، جنگل زدایی و آلودگی ناشی از استخراج غیرقانونی نقش دارند. کانادا ، انگلستان و سوئیس 72 درصد از صادرات طلای برزیل را خریداری کرده اند.
  • این گزارش با استفاده از تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که چگونه طلایی که به صورت غیرقانونی در منابع طبیعی بومی استخراج شده وانمود می شود که از امتیازات معدنی قانونی برداشت شده است. بر اساس این گزارش، ارزش این طلای غیرقانونی در سالهای 2019 و 2020 از 229 میلیون دلار فراتر رفته است.
  • بر اساس یافته ها، دادستان ها دو پرونده شکایت تنظیم کرده اند: یکی به دنبال تعلیق موسسات مالی شناخته شده به عنوان خریداران طلای غیرقانونی در ایالت پارا در شمال برزیل است، در حالی که هدف پرونده دوم تعلیق کلیه مجوزهای استخراج، فروش و صادرات طلا از منطقه جنوب غربی پارا است.

حجم طلای غیرقانونی در برزیل

بر اساس یک گزارش جدید، با توجه به اینکه تقریباً یک سوم تولید طلای ثبت شده در برزیل به عنوان طلای غیرقانونی یا بالقوه غیرقانونی طبقه بندی می شود، این کشور احتمالا تقاضای بین المللی برای طلا را با شمش آلوده به خشونت، جنگل زدایی و آلودگی محیط زیست تامین می کند.

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبسایت مانگابِی، برزیل بین سالهای 2019 تا 2020، 174 تن طلا صادر کرد. بر اساس گزارشی که هفته گذشته توسط محققان دانشگاه فدرال میناس گرایس (UFMG) منتشر شد، از این تعداد 38 درصد منشاء ناشناخته داشتند، 28 درصد شواهدی از بی نظمی داشتند و 34 درصد ظاهرا منشا قانونی داشتند. آنها نسبت طلای غیرقانونی را به 4 درصد معادل 6.3 تن محدود کردند به این دلیل که «تصاویر ماهواره ای هیچ گونه شواهدی مبنی بر بهره برداری از مواد معدنی یا عنوان معدن در یک منطقه حفاظت شده نشان نمی دهد.»

نود درصد از این استخراج غیرقانونی توسط افراد یا شرکت های مستقلی که در جست و جوی طلا هستند موسوم به Garimpeiro انجام شد که ارزش طلای استخراج شده از این طریق 229 میلیون دلار برآورد می شود. بر اساس این گزارش، این امر با جنگل زدایی از 21 هزار هکتار آمازون در ایالت های پارا، ماتو گروسو و آمازوناس در ارتباط بوده است.

ردپای کشورها در طلای غیرقانونی آمازون

طبق این گزارش، کانادا، انگلستان و سوئیس 72 درصد از صادرات طلای برزیل را در این مدت به خود جذب کرده اند. اگرچه محققان نتوانستند میزان دقیق طلای غیرقانونی صادر شده را ردیابی کنند، اما آنها گفتند «به احتمال زیاد این کشورها طلایی را که مرتبط با فعالیت های مخرب در آمازون است وارد کرده اند.»

در حالی که استخراج غیرقانونی طلا در آمازون موضوعی است که به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است، این گزارش تازه سطح جدیدی از تمرکز را در بر می گیرد، از جمله ارائه اطلاعات خاص در مورد امتیازات معدنی، تولیدکنندگان و خریداران. Raoni Rajão، یکی از استادان دانشگاه UFMG، به وبسایت مانگابِی گفت که این یافته ها در حال حاضر منجر به شکایت از سوی دادستان های فدرال شده است. در میان ارقام کلیدی این گزارش آمده است که بیش از 70 درصد طلای غیرقانونی تنها توسط سه موسسه مالی خریداری شده است و فقط شش فرد و تعاونی مسئول 61 درصد از تولید غیرقانونی بودند.

محققان UFMG با وزارت عمومی فدرال (MPF) همکاری کردند تا تولید طلا را از طریق تصاویر ماهواره ای ترسیم کنند، که بیش از 17 هزار تراکنش طلا ثبت شده در آژانس ملی معدن (ANM) و همینطور معاملات خرید و فروش طلا از بانک مرکزی برزیل به آن اشاره می کنند.

در حالی که این گزارش میزان تولید طلای غیرقانونی را 4 درصد اعلام می کند، اما محاسبه می کند که 24 درصد دیگر «به طور بالقوه غیرقانونی» بوده و به تولید شناسایی شده در خارج از مناطق مجاز توسط تصاویر ماهواره ای اشاره می کند.

نمودار جنگل زدایی در آمازون

حمله معدنچیان غیرقانونی

یک مورد معمولی از استخراج غیرقانونی شامل طلایی است که رسماً از یک منطقه کوچک در مرز یکی از منابع طبیعی بومی گزارش شده است و در حالی که تصاویر ماهواره ای هیچ گونه حرکت یا نشانه ای از فعالیت در آن نقطه را نشان نمی دهند، استخراج واقعی آنسوی مرز در داخل منابع طبیعی بومی صورت می گیرد – فعالیتی که طبق قانون اساسی برزیل ممنوع شده است. غالباً از امتیازات مجاز قانونی برای پنهان کردن حجم وسیع تری از تولیدات با منشاء مختلف – و به احتمال زیاد غیرقانونی – استفاده می شود.

راجوئو به ایالت شمالی آمازون در روریما به عنوان نمونه بارز این نوع پنهانکاری ها (laundering) اشاره می کند. به گفته راجائو، این ایالت هیچ امتیازی برای استخراج طلا ندارد اما صادرکننده این فلز گرانبها است. او در مصاحبه تلفنی به مانگابی گفت: «این چه طور ممکن است؟ یکی از توضیحات واضح حمله معدنچیان [غیرقانونی] به منطقه بومی یانومامی است.»

راجائو خواستار دقت بیشتر خریداران برای اطمینان از قانونی بودن کل زنجیره تولید طلا شد. محصولات کشاورزی برزیل قبلاً تحت بررسی صحت قانونی قرار گرفته اند، هرچند که این راهکار همیشه هم موثر نیستند. با این حال، در مورد طلا بررسی کمتری از سوی خریداران وجود دارد.

راجوئو گفت: «حالا موقع بحث در مورد شفافیت در تولید طلا است… طلای غیرقانونی آمازون بانک های اروپایی را تغذیه می کند.»

منبع: mongabay.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا