طلا و جواهر

طلاسازی در آمل گرفتار کمبود تجهیزات

گفتگو با امیرحسنی از معدود تولیدکنندگان طلا در شهر آمل.

امیر حسنی از تولیدکنندگان طلا در شهر آمل در گفتگو با گلدنیوز گفت: یک کارگاه النگوسازی دارد. این حرفه را از پدر فرا گرفته و ادامه داده است. می گوید پدرم که طلاسازی را نزد استاد گلستانه در تهران فرا گرفت، کارگاهی را در استان مازندران افتتاح کرد و این واحد تولیدی هم اینک توسط دو برادران حسنی مدیریت می شود.

حسنی از ارتباطات حرفه ای خود با طلاسازانِ اصفهانی و پایتخت می گوید و معتقد است نمایشگاه های تخصصی طلا و جواهر دیدِ خوبی به فعالانِ این حرفه و شغل می دهد.

همچنین ارتباطاتی با خارج کشور داریم که اگر موقعیتِ آن فراهم باشد، از نمایشگاه های جواهر در دیگر کشورها نیز بازدید می کنیم.

طرح های برتر

حسنی درباره طرح های برگزیده در ساخت مصنوعات طلا به خبرنگار “گلد نیوز” می گوید: عموما طرح ها را خودمان ترسیم می کنیم ولی اگر موقعیتی به وجود بیاید، تولیداتی را به سفارش مشتریان و یا به صورت کپی، تولید و ارائه می دهیم.

او ادامه می دهد: طرح های تولیدی خود را با سایر کشورها مقایسه نکرده ایم ولی طرح هایی که قابلیتِ فروش در بازار را دارند، در دست تولید قرار می دهیم.

موانعی که اگر هموار شود…

این تولید کننده طلا در استان مازندران به مشکلات پیش روی این صنعت اشاره می کند و وضعیتِ ابزارآلات در استان خود را نزدیک به صفر می داند: اگر یکی از دستگاه ها یا ماشین ابزار ما خراب شود، به تعمیرگاه های به روز دسترسی نداریم.

آقای حسنی از صرف زمان زیاد برای تعمیر دستگاه ها سخن می گوید و اشاره می کند که این کار باید در شهرهای اصفهان یا تهران صورت گیرد.

او می افزاید: کارگاه طلاسازی عموما به دلیل در دسترس نبودنِ نیروی تعمیرکار چند روزی تعطیل می شود.

کمبود تجهیزات طلاسازی در آمل

حسنی اصفهان و تهران را مهدِ طلاسازی در کشور معرفی می کند و معتقد است به همین دلیل، سرمایه گذاری در دیگر شهرها نظیر آمل صورت نمی گیرد و سرمایه به سمت شهرهای بزرگ سوق پیدا می کند.

او تاکید دارد که وقتی کارگاه طلاسازی از نظر کمی محدود باشد، مشاغلی نظیرِ فروش ابزارآلات نیز در شهرهای کوچک پا نمی گیرد.

حسنی در پاسخ به خبرنگار “گلد نیوز” درباره الزاماتِ حمایتی از صنف طلاسازان در کشور گفت: ما نیازمندِ حمایت هستیم چراکه در وضعیتِ کرونایی ، بازار رو به ضعف گذاشته است.

از دیگر سو کارگران در استان مازندران عموما به سمتِ کارهای کشاورزی گرایش دارند و لذا کارگاه های طلاسازی هیچ آینده ای پیش روی خود متصور نیستند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا