طلا و جواهر

ممنوعیت فروش امانی طلا در فضای مجازی/شرایط و ضوابط طلافروشی اینترنتی

رضا الفت نسب عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی از دستورالعمل و شرایط صدور پروانه فروش طلا در فضای مجازی گفت و از تمامی فعالان صنف طلا که علاقمند به فعالیت در فضای مجازی هستند درخواست کرد که حتما از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور برای دریافت مجوز لازم اقدام کنند.

رضا الفت نسب در گفتگو با گلدنیوز در خصوص ساماندهی فروشگاه های اینترنتی طلا گفت: بعد از ماجرای سکه ثامن و تخلفاتی که صورت گرفت ، صدور مجوز برای کسب وکارهای حوزه طلا در فضای مجازی متوقف شد. تا اینکه  در سال گذشته اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی با همکاری فعالان صنف طلا، اتاق اصناف ایران و دادستانی ضوابط فروش طلاوجواهر در فضای مجازی را تدوین کرد و  بعد از تصویب در اتاق اصناب ابلاغ شد. در حال حاضر حدود 7ماه است که این دستورالعمل در حال اجرا است . تا امروز تعداد  20 مجوز برای کسب وکارهای طلا در فضای مجازی صادر شده است.این عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب وکارهای اینترنتی همچنین از ممنوعیت فروش امانی طلا در فضای مجازی گفت.

شرایط صدور پروانه فروش طلا در فضای مجازی

عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب وکارهای اینترنتی در خصوص شرایط لازم برای گرفتن پروانه فروش طلا در فضای مجازی گفت:  مهمترین شرط برای صدور پروانه فعالیت در فضای مجازی این است که خود فرد درخواست کننده مجوز فروش طلا در فضای فیزیکی را داشته باشند یا با یک طلافروشی مجوزدار قرارداد رسمی امضاء کند. متغاضیانی که این شرایط را دارند باید ازطریق درگاه ملی مجوزهای کشور (www.g4b.ir  ) اقدام به ثبت نام کرده و با انتخاب دسته “فروش طلا در فضای مجازی”  درخواست مجوز خود را به شکل الکترونیکی ارسال نمایند.

ممنوعیت فروش امانی طلا در فضای مجازی

الفت نسب با اشاره به اینکه در دستورالعمل جدید فروش طلا به شکل امانی در فضای مجازی ممنون است ادامه داد، افراد باید طلای عرضه شده در فضای مجازی را بلافاصله بعد از خرید مشتری ، به همراه فاکتور رسمی، برای او ارسال کنند. فروش امانی طلا در فضای مجازی کاملا ممنوع است.

فروش طلا در فضای مجازی توسط تولیدکنندگان

الفت نسب در خصوص فروش طلا توسط تولیدکنندگان طلاوجواهر در فضای مجازی گفت: در حال حاضر و بر اساس دستورالعمل، تولیدکنندگان طلاوجواهر هم باید یا مجوز فروش در فضای حقیقی را داشته باشند یا قرارداد رسمی با یک طلافروش منعقدکنند. الفت نسب ادامه داد،  اما اینکه تولیدکننده طلا بتواند بامجوز تولید خودش اقدام به فروش طلا در فضای مجازی بکند به عنوان یک پیشنهاد در دست بررسی است و به محض تایید اتاق اصناف اعلام خواهیم کرد.

الفت نسب با اشاره به اینکه در طول 7ماه که صدور مجوزها برای فروش طلا در فضای مجازی شروع شده خوشبختانه هیچ گونه تخلفی اتفاق نیفتاده است، به گلدنیوز گفت:  افرادی که مجوز دریافت کرده اند افراد باسابقه ای هستند و سالهاست که به شکل رسمی فروشنده طلاوجواهر هستند. مردم با خیال راحت میتوانند از آنها خریدکنند.

عضوهیات مدیره اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی ادامه داد، کسانی که متقاضی فروش طلا در فضای مجازی هستند حتما باید وب سایت داشته باشند و داشتن صفحات در شبکه های اجتماعی برای گرفت مجوز کفایت نمیکند. الفت نسب در پاسخ به این سوال که آیا گرفتن نماد اعتماد الکترونیکی (eنماد) هم برای فروش طلا در فضای مجازی لازم است یاخیر گفت: براساس آیین‌نامه اجرایی تبصره ماده (۸۷) قانون نظام صنفی  حتما باید نماد اعتماد الکترونیکی (eنماد) را هم دریافت کنند.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا