بین الملل

روایت یک گنج /کشف گنجینه جواهرات قرن ششمی توسط جوینده آماتور

گروه بین الملل گلدنیوز، اوله گینروپ شیتز، گنج یابی که برای اولین بار به دنبال گنج رفته بود، تنها چند ساعت با فلزیاب نواش بیرون بود که به یک کشف حیرت انگیز برخورد کرد: انباری از آثار هنری 1500 ساله متعلق به عصر آهن. حالا، کارشناسان این یافته را - که در یک مزرعه در نزدیکی شهر ژلینگ در جنوب غربی دانمارک در دسامبر گذشته کشف شد - یکی از بزرگترین و مهمترین ها در تاریخ دانمارک دانسته اند.

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبسایت مجله Smithsonain، شیتز به یاد می آورد که دستگاه را فعال می کند، سپس خاک را کنار می زند تا یک قطعه فلزی کوچک و خمیده را کشف کند.در واقع در این نوشته روایت یک گنج را خواهید خواند!

او به استفن نوپرت از ایستگاه تلویزیونی دانمارک TV Syd می گوید: «آن قطعه خراشیده و پوشیده از گل بود. من هیچ ایده ای در این مورد نداشتم، بنابراین تنها چیزی که به ذهنم رسید این بود که شبیه درپوش کنسرو شاه ماهی بود.»

22قطعه طلا و جواهر

این فلزیاب آماتور در واقع چیزی را پیدا کرده بود که اولین مورد از 22 قطعه طلا و جواهر قرن ششم بود. در مجموع، وزن این گنجینه کمی بیشتر از دو پوند بود (هر پوند معادل تقریبا 453 گرم است).

به نقل از فلیکس آلن از سان، شیتز در گفتگو با تلویزیونSyd  ، این یافته را «مظهر شانس محض» خواند. او می افزاید: «مساحت دانمارک [16621 مایل مربع] است، و من تصادفا جایی را انتخاب کردم که دقیقا این یافته ها بودند.»

ماه ها پس از کشف اتفاقی شیتز، موزه تاریخی Vejlemuseerne در یوتلند سرانجام این گنجینه باستانی را برای عموم فاش کرد.

روایت از زبان باستان شناس

به گزارش آرت نت نیوز، باستان شناس پیتر وانگ پترسن به تلویزیون Syd می گوید: «این بزرگترین یافته ای است که در 40 سال حضور من در موزه ملی [دانمارک] به دست آمده است.» او می افزاید: «ما باید به قرن 16 و 18 بازگردیم تا چیزی مشابه پیدا کنیم.»

بر اساس یک بیانیه، این گنج عمدتا شامل مدال هایی می شود که در دوره مهاجرت (تقریباً 300 تا 700 میلادی) در شمال اروپا محبوب بودند. زنان برای محافظت از خود از آویزهایی که اغلب نمادهای جادویی یا خط رونی بر آنها حک شده بود، استفاده می کردند.

مدس راون، مدیر تحقیقات موزه های وجله، به خبرگزاری فرانسه می گوید: «بسیاری از نمادهایی که در مدالهای تازه کشف شده برای متخصصان ناآشنا است. تفسیر آنها به روشن شدن جوامع کمتر شناخته شده که قبل از وایکینگ ها در این منطقه ساکن بودند، کمک می کند.»

راون می گوید: «این نمادگرایی بر روی این اجسام است که آنها را بیش از کمیت آنها منحصر به فرد می کند.»

این شبکه تلویزیونی گزارش می دهد که یکی از مدالها خدای اسکاندیناوی «اودین» را نشان می دهد و به نظر می رسد بر اساس جواهرات رومی مشابهی ساخته شده که امپراتورها را به عنوان خدایان محترم می شمردند.

آثاری با قیمت کهن

به گزارش سان، ونگ پترسن می گوید: «در اینجا ما اسطوره های نوردیک را در مراحل اولیه خود مشاهده می کنیم.» او می افزاید: «اسکاندیناویایی ها همیشه در ایده گرفتن از آنچه در کشورهای خارجی مشاهده می کردند خوب بودند و سپس آن را به چیزی تبدیل می کردند که مناسب آنها بود.»

آثار قدیمی تر موجود در این گنجینه شامل سکه های طلا از امپراتوری روم است که به جواهرات تبدیل شده است. یکی از آنها کنستانتین بزرگ، که بین سالهای 306 تا 337 میلادی فرمانروایی کرده است، را نشان می دهد. به گزارش آرت نت نیوز، حضور سکه ها نشان می دهد که ژلینگ، که مهد تمدن وایکینگ ها بین قرن 8 تا 12 شناخته می شود، مرکز قدرت با پیوندهای تجاری در سراسر قاره اروپا بوده است.

همچنین کاردستی بی عیب و نقص اشیاء به موقعیت بالای احتمالی صاحب اصلی آنها اشاره می کند.

راون در این بیانیه می گوید: «فقط کسی از اعضای مطلقا بالای جامعه [می توانست] گنجی مانند آنچه در اینجا یافت شده جمع آوری کند.»

نتیجه حفاری

هنگامی که کارشناسان مکانی را که شیتز در آن گنج پیدا کرده بود، حفاری کردند ویرانه های یک خانه روستایی را کشف کردند. راون می افزاید: «بدون کشف گنج یاب آماتور، هیچ چیز نمی توانست [ما را وادار کند] پیش بینی کنیم که مدتها قبل از ظهور پادشاهی دانمارک در قرون بعدی، یک جنگ سالار یا مرد بزرگی در اینجا زندگی می کرد.»

باستان شناسان معتقدند که این طلاها برای محافظت در برابر مهاجمان یا به عنوان آخرین پیشکش به خدایان دفن شده است. قدمت این کشف به سال 536 برمی گردد، زمانی که فوران آتشفشانی در ایسلند آسمان را پر از خاکستر کرد و باعث قحطی گسترده در اسکاندیناوی شد. قلمروهای طلای دیگری که در این منطقه پیدا شده است، از جمله گروهی از 32 اثر باستانی که در جزیره Hjarnø کشف شده اند، تقریباً در همان زمان قدمت دارند.

منبع: smithsonianmag.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا