تحلیل بازار

درجا زدن اونس جهانی طلا / تحلیل گلدنیوز

از دیدگاه تکنیکال اونس طلا در مرز حمایتی خود قرار دارد و از دست رفتن این حمایت میتواند باعث ریزش قیمت این فلز گرانبها تا حتی محدوده 1690 دلار گردد.

یک تحلیلگر بازار مالی به گلد نیوز گفت: در هفته ای که گذشت تا روز چهارشنبه خبربنیادی خاصی در رسانه ها منتشر  نشد و همین امر باعث حرکت ساید و درجا زدن اونس جهانی طلا بود ، به صورتی که اکثریت تحلیلگران و موسسات معتبر خبر از ادامه روند فعلی طلا می­دادند و روند را همچنان درجا پیش بینی می­کردند ، حتی در اکثر نظرسنجیهای نشریات و رسانه های معتبر نیز پیشبینی روند درجا در صدر قرار داشت .

مهرناز سلطانی در ادامه گفت : اما انتشار گزارش بسیار قدرتمند فدرال رزرو آمریکا در روزچهارشنبه و افزایش ارزش شاخص دلار باعث ریزش سهمگین طلا در بازار های جهانی شد و در مقطعی حتی این ریزش تا حدود 3 درصد نیز رسید که البته در ادامه زمان بازار ، بخشی از ریزش خود را جبران کرد.

در انتظار اجلاس اصلی

طی این معاملات اونس طلا از 1795 دلار در آغاز معاملات چهارشنبه تا 1745 دلار ریزش کرد و سپس  تا 1755 دلار بالا آمد و روز جمعه نیز در همین حوالی با کمی نوسان باقی ماند.و به تعبیری روند درجا زدن اونس جهانی طلا ادامه یافت.

سلطانی گفت: در حال حاضر تحلیلگران و سرمایه گذاران منتظر اجلاس اصلی بعدی فدرال رزرو هستند تا بلکه از زمان انتهای برنامه حمایتی این بانک و افزایش نرخ بهره مطلع شوند ، چرا که هر دوی این عوامل می­تواند سیگنالی برای حرکت صعودی طلا باشد.

از دیدگاه تکنیکال اونس طلا در مرز حمایتی خود قرار دارد و از دست رفتن این حمایت میتواند باعث ریزش قیمت این فلز گرانبها تا حتی محدوده 1690 دلار گردد. 

بازار داخلی طلا

در بازار داخلی نیز همانطور که در هفته های گذشته نیز اشاره کردیم ، قیمت  طلا بیشتر تابعی از نرخ دلار است تا قیمت های جهانی ، ریزش قیمت های جهانی باعث اندکی افت قیمت در بازارهای داخلی شد ، ولی نوسانات دلار که اکثرا رو به بالا هم بود مانع افت شدید قیمت آن  شد.

پیش بینی این تحلیلگر بازار مالی ازعلل نوسان قیمت طلا دو مورد است: برای هفته جاری 2 عامل بر قیمت طلا در بازارهای داخل موثر خواهد بود ، عامل اول مانند همیشه قیمت دلار است .

دلار همچنان کانال صعودی خود را از دید تکنیکال حفظ کرده است ، ولی شاید اخبار بنیادی مربوط به پیمان شانگهای یا مذاکرات جدید برجامی بتواند باعث افت  آن شود.

 در نمودار زیر تحلیل تکنیکال دلار را میبینید که کف 27000 تومان را با قدرت حفظ کرده است و به نظر این عدد را باید به عنوان کف دلار در نظر بگیریم ، مگر اینکه اتفاقات خاصی مانند دو مورد  اشاره شده ، رخ دهد ولی فعلا می­توان روند دلار را ساید در نظر گرفت.

مهرناز سلطانی در پایان  گفت: عامل دوم روند طلای جهانی است ، اگر در معاملات ابتدای هفته میلادی روند ریزشی طلا ادامه داشته باشد و از نظر  تکنیکالی تا محدوده 1690 دلار سقوط کند ، با توجه به شدت این سقوط قطعا بازار داخلی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و نزولی خواهد شد.

باید دید معاملات روز دوشنبه بورس های لندن و نیویورک چگونه آغاز میشود و چگونه پیش میرود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا