آموزش و پژوهشچند رسانه ای

معرفی نمایشگاه های تجاری طلا و جواهر در دنیا

نام و زمان برگزاری نمایشگاه های بین المللی طلا و جواهر

دکتروحیداحد نژاد-گوهرشناس و رییس پژوهشکده گوهرشناسی

گلدنیوز : دکتر وحید احدنژاد ،رییس پژوهشکده ی گوهرشناسی به تشریح و معرفی نمایشگاه های تجاری طلا و جواهر پرداخت وگفت:

بی‌شک یکی از مهمترین ابزارهای رشد و توسعه صنعت طلا، جواهرات و ساعت در دنیا برگزاری نمایشگاه‌های تجاری مرتبط با این صنعت است.

 نمایشگاه تجاری نمایشگاهی است که به منظور شرکت‌های یک صنعت خاص می‌تواند آخرین محصولات و خدمات خود را به نمایش گذاشته، با شرکای صنعت و مشتریان ملاقات کند، فعالیت‌های رقبا را مطالعه کرده و بازارهای جدید را بررسی کند.

برخلاف نمایشگاه‌های مصرفی، فقط برخی از نمایشگاه‌های تجاری برای عموم آزاد است و در این نوع نمایشگاه‌ها فقط نمایندگان شرکت‌ها، متخصصان و مطبوعات می‌توانند حضور داشته باشند.

احدنژاد در ادامه معرفی نمایشگاه های تجاری طلا و جواهر پرداخت:

1- بازل ورلدBASELWORLD

نمایشگاه بسیار مشهوری است در شهر بازل سوئیس که به دلیل حضور همه برندهای اصلی ساعت، شهرتی جهانی دارد. این نمایشگاه مهمترین نمایشگاه تجاری بین‌المللی صنعت ساعت و جواهرات است که هر بهار در شهر بازل سوئیس برگزار می‌شود.

این نمایشگاه که از سال 1917 شروع به کار کرده است میزبان بهترین برندهای جواهرات، گوهرسنگ‌ها و به ویژه ساعت است و در واقع شهرت این نمایشگاه غالباً به دلیل عرضه مدل‌های جذاب و گرانقیمت ساعت مزین به انواع جواهرات است.

2- نمایشگاه طلا و جواهرات لاس وگاس JCK Las Vegas

نمایشگاه لاس وگاس که از سال 1992 هر ساله برگزار می‌شود، بزرگترین رویداد طلا و جواهر در آمریکای شمالی است. در اولین دوره نمایشگاه حدود 1300 غرفه‌گذار و 6000 خریدار حضور داشتند. در سال 2011 این تعداد به 2550 غرفه گذار و بیش از 20000 خریدار رشد پیدا کرد. در سال 2021 و همین چند روز پیش (10 تا 14 آگوست) جدیدترین دوره این نمایشگاه برگزار شد که به دلیل شیوع کرونا در آن 700 غرفه‌گذار و 2400 خریدار از سراسر دنیا شرکت کرده بودند.

3- نمایشگاه گوهرسنگ و جواهرات هنک‌کنگ

هنگ‌کنگ مقصد ایده‌آلی برای معامله‌گران جواهرات است. در سال 2017، نمایشگاه میزبان نزدیک به 4000 غرفه دار از 57 کشور جهان و بیش از 59000 بازدید کننده در سراسر جهان بود. این نمایشگاه سالی دوبار و معمولاً در ماه‌های سپتامبر و ژوئن برگزار می‌شود. نمایشگاه ژوئن برترین رویداد تامین جواهرات در اواسط سال است. مانند نمایشگاه سپتامبر، این نمایشگاه غرفه‌داران را با توجه به محصولاتی که ارائه می‌دهند دسته‌بندی کرده و باعث سهولت هرچه بیشتر برای بازدیدکنندگان می‌شود.

4- نمایشگاه طلا و جواهرات وینچنزا  Vicenzaoro

نمایشگاه Vicenzaoro یکی از تأثیرگذارترین پلتفرم‌ها در صنعت جواهرات است. این نمایشگاه از 10 تا 14 سپتامبر 2021 در شهر وینچنزای ایتالیا برگزار می‌شود.  بیش از 1100 شرکت غرفه‌دار از 30 کشور در آن شرکت می‌کنند. بیش از 11500 بازدیدکننده تجاری محصولات ممتاز در طلا، جواهرات، مروارید، و نقره و ظروف نقره‌ای صنعتی و دست ساز، ساعت، و زیورآلات در این رویداد شرکت می‌کنند.

5- نمایشگاه جواهرات استانبول

نمایشگاه جواهرات استانبول به عنوان بزرگترین نمایشگاه در منطقه در سال 1986 تأسیس شد و توسط موسسه HRD Antwerp مورد حمایت قرار گرفت. این نمایشگاه فرصت‌های تجاری منحصر به فردی برای متخصصان صنعت از سراسر اروپا تا خاور نزدیک، از روسیه تا شمال آفریقا، از کشورهای مشترک‌المنافع تا خاورمیانه فراهم می‌کند. این نمایشگاه در سال 2021 در تاریخ 7 تا 10 اکتبر برگزار خواهد شد.

6- نمایشگاه گوهرسنگ و جواهرات جم-ژنو GEMGENEVE

این نمایشگاه در سال 2018 برای اولین بار در شهر ژنو سوئیس راه اندازی شد و به سرعت جای خود را در میان نمایشگاه‌های طلا و جواهرات باز کرد. در 2021 سومین دوره آن در تاریخ 4 تا 7 نوامبر برگزار خواهد شد.

7- نمایشگاه جواهرات دبی VOD DUBAI INTERNATIONAL JEWELLERY SHOW

نمایشگاه بین‌المللی جواهرات VOD دبی رویداد جواهرات B2B و B2C است. در این نمایشگاه حدود 500 برند تجاری از بیش از 30 کشور حضور دارند. دبی، معروف به “شهر طلا” دارای سابقه طولانی در زمینه طلا و جواهرات است. بازار طلای معروف دبی، یکی از بزرگترین بازارهای خرده فروشی طلا در جهان بوده و این شهر بزرگترین مرکز تجارت طلا در کل خاورمیانه است. البته تاریخ برگزاری نمایشگاه دبی در سال 2021 هنوز مشخص نشده است.

8- نمایشگاه جواهرات هند India International Jewellery Show (IIJS)

نمایشگاه بین‌المللی جواهرات هند با 1300 غرفه‌گذار و بیش از 30000 بازدید کننده حر‌فه‌ای وارد سی و هفتمین دوره خود شده است. این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه هند بوده و در منطقه جنوب آسیا دارای جایگاه بسیار خوبی است هم به این دلیل که خود هند بزرگترین مصرف کننده طلا است و هم اینکه این کشور یکی از بزرگترین صادرکنندگان جواهرات به حساب می‌آید. این نمایشگاه در تاریخ 15 تا 19 سپتامبر 2021 برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا