تحلیل بازار

ریزش بازارهای جهانی ؛/تحلیل گلدنیوز

ناتوانی سیاست های فدرال رزرو در مقابله با تورم ناشی از نقدینگی تزریق شده دوران کرونا/در هفته آتی معامله گران بازار طلا و سکه قیمت فعلی دلار را در نازلترین حد آن پیش بینی کرده اند

یک تحلیلگر بازارهای مالی در خصوص ریزش بازارهای جهانی به گلد نیوز گفت: در هفته گذشته اونس طلای جهانی ابتدا با اعلام کاهش خرید دارایی و سیاست تیپرینگ توسط فدرال رزرو شروع به رشد کرد ، ولی در اواسط هفته اتفاقات شرکت اورگراند (بزرگترین شرکت ساختمانی چین) باعث ریزش کلیه بازارهای جهانی و از جمله طلا شد.

تاثیر سیاست های دولت چین بر بازارهای مالی آمریکا و شرق آسیا

دکتر مهرناز سلطانی گفت : سیاست دولت چین در مورد تثبیت مصنوعی قیمت مسکن و از طرفی افزایش هزینه تولید باعث شد که این کمپانی با ضررهای هنگفت روبرو شده و در آستانه ورشکستگی قرار بگیرد و سهام آن با ریزش 80 درصدی روبرو شود ، اتفاقی که بازارهای مالی آمریکا و شرق آسیا را شدیدا تحت تاثیر خود قرار داد و باعث ایجاد رنج منفی در آنها شد.

در ادامه نیز در حالی که همه انتظار حمایت دولت چین از این شرکت را داشتند ، دولت چین اقدام خاصی انجام نداد و برای اعلام ورشکستگی این شرکت ، به بقیه بازارها آماده باش اعلام کرد. انتظار میرود در این هفته بازارهای جهانی و طلا همچنان تحت تاثیر اتفاقات این شرکت قرار بگیرند.

آیا همچنان طلا به عنوان دارایی امن در بلند مدت در راس هرم سرمایه گذاری قرار دارد؟

در پاسخ به این سوال سلطانی گفت :از طرفی ، اعلام سیاست تیپرینگ و کاهش خرید دارایی و سیاست انقباضی ، در بلند مدت می­تواند باعث افزایش قدرت دلار و ریزش بیشتر طلا گردد و در مقابل تعداد زیادی از تحلیلگران مساله تورم را بسیار جدی می­دانند و معتقدند سیاست های فعلی فدرال رزرو توان مقابله با تورم ناشی از نقدینگی تزریق شده دوران کرونا را ندارد و قطعا طلا در بلند مدت صعودی خواهد بود.

به هر صورت در هفته گذشته اونس طلا مجددا با ریزش شدید به زیر مقاومت  1765  دلاری خود سقوط کرد ، ولی برای هفته آینده با توجه به اتفاقات شرکت اورگراند که پیشتر به آن اشاره شد ، شاید طلا به عنوان محل دارایی امن مورد توجه قرار گیرد و صعودی شود که برای این کار در ابتدای راه مقاومت 1765 دلاری را به عنوان مانع میبیند. کف آن نیز همچنان محدوده 1690 دلار است.

از لحاظ تکنیکالی سقف 1765 دلار و کف 1690 دلار قابل مشاهده است.
نوسانات قیمت طلا در هفته گذشته

مهرناز سلطانی در ادامه گفت: طی هفته گذشته در بازار داخلی ، طلا روند صعودی را تجربه کرد که دلیل آن افزایش نسبی قیمت دلار و افزایش انتظارات تورمی بود ، معامله گران بازار طلا و سکه قیمت فعلی دلار را کف آن می­دانند و به همین دلیل قیمتهای فعلی طلا و سکه را ارزان می­دانند و دست به خرید زده اند ، یا به بیان بهتر انتظار افت چندانی در طلا ندارند و بیشینه ریزش مدنظر آن را در حدود 10 درصد می­دانند ، ولی در مقابل اهداف بسیار بالایی برای آن ترسیم می­کنند.

سیگنال های هفته گذشته وزارت خارجه آمریکا و تردید در مورد زمان بازگشت به مذاکرات و حتی اصل بازگشت به مذاکرات نیز دلیل دیگر رشد قیمت سکه و طلا در بازارها بود.

گرم طلای 18 عیار که دو هفته قبل به زیر حمایت 1.156.000 تومان سقوط کرده بود و این بار این عدد را به عنوان مقاومت خود میدید ، توان عبور از آن را نداشت و بعد از برخورد به آن مجددا وارد روند نزولی شد ، برای ادامه هفته اخبار مذاکرات و قیمت دلار روند آن را دقیق تر مشخص خواهد کرد.

روند صعودی قیمت سکه

سلطانی در پایان به گلد نیوز گفت: قیمت سکه طرح جدید نیز با حفظ روند صعودی خود درگیر با ناحیه 11.800.000 تا 12.000.000 تومان است و عبور از آن میتواند باعث جهش قیمت سکه شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا