بین الملل

سبد سرمایه گذاری سبز و نقش طلا /گزارش جدید شورای جهانی طلا

گروه بین الملل گلدنیوز: شورای جهانی طلا گزارش جدیدی با عنوان «طلا و تغییرات آب و هوایی: کربن زدایی از سبدهای سرمایه گذاری سهام» منتشر کرده است که به بررسی تأثیر احتمالی طلا بر وضعیت انتشار کربن در سبد سرمایه گذاری و همسویی آنها با اهداف اقلیمی می پردازد. هدف این گزارش این است که سرمایه گذاران و ذینفعان درک بیشتری از پیامدهای مربوط به گذار به انتشار کربن صفر برای بازار طلا در چارچوب سبدهای سهام جهانی با دارایی های متنوع فراهم کند.

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبسایت global mining review، شورای جهانی طلا برای این گزارش با Urgentem Research که  در زمینه ریسک های اقلیمی مشاوره تخصصی می دهد همکاری کرده است. این موسسه اکثر تجزیه و تحلیل اولیه را در این گزارش ارائه کرده است و در این راستااز نقش طلا سبد سرمایه گذاری سبز هم مواردی ذکر شده است.

این گزارش در راستای کارهای قبلی شورای جهانی طلا در سال 2018 (طلا و تغییرات اقلیمی: مقدمه)، 2019 (طلا و تغییرات اقلیمی: تأثیرات فعلی و آینده) و 2020 (طلا و تغییرات اقلیمی: گذار انرژی) نوشته شده است.

این تجزیه و تحلیل یک سناریوی بسیار محافظه کارانه را با این فرض تصور می کند که طلای موجود در این سبدها تا حد زیادی از منابع تازه استخراج شده تامین می شود و بنابراین سرمایه گذاران در شمش طلا و محصولاتی که با شمش حمایت می شوند ردپای کربن جاسازی شده در تولید طلای جدید را به ارث خواهند برد. در عمل، طلا از ذخایر فراوان روی زمین تأمین می شود، بنابراین یافته ها به احتمال زیاد میزان انتشار مربوط به دارایی های طلا در یک مجموعه را مبالغه آمیز نشان می دهد.

یافته های کلیدی گزارش:

  • گنجاندن طلا به عنوان دارایی در پورتفو می تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد سبد سهام از منظر گذار آب و هوایی داشته باشد.
  • مزایای داشتن طلا در سبد سهام متنوع جهانی (سهام و اوراق مشارکت) شامل موارد زیر است:
  • کاهش ردپای کلی کربن سبد سهام بدون قربانی کردن بازده.
  • افزایش همسویی سبد سهام با اهداف آب و هوایی و راه های کربن زدایی (انتشار خالص صفر).
  • افزایش تخصیص طلا رشد ضمنی دمای سبد سهام را کاهش می دهد.
  • کاهش آسیب پذیری سبد سهام در برابر ریسک ها و شوک های ناشی از تغییرات اقلیمی، مانند وضع مالیات بر کربن.

نقش مهم طلا در عملکرد سبد سهام

اثرات مثبت اقلیمی سبد سهام بدون تأثیر منفی بر مشخصات بازده ریسک سبد به دست آمد. در واقع، نشانه های قوی وجود داشت که تخصیص طلا علاوه بر مزایای انتقال آب و هوایی، عملکرد و ریسک سبد سهام را بهبود می بخشد.

جان موليگان، مدير بخش تغييرات آب و هوایی شورای جهانی طلا در این باره گفت: «تحقيقات جديد ما به وضوح نقش مهم طلا را در تأثير مثبت بر عملکرد سبد سهام از منظر گذار آب و هوایی نشان مي دهد. طلا معمولاً زمانی که بازارها تحت فشار هستند و ریسک های اقلیمی اغلب بازارها را بیشتر و شدیدتر به چالش می کشد، بهتر عمل می کند.

پتانسیل تنوع طلا به طور فزاینده ای به کار خواهد آمد و این پژوهش مزایای استراتژیک آن را به عنوان دارایی که ریسک را کاهش می دهد، تقویت می کند. اما سرمایه گذاران همچنین باید اطمینان داشته باشند که دارایی های آنها می تواند به کربن زدایی اقتصاد جهانی کمک کند و سبد سهام آنها به طور فزاینده ای با راه های انتشار خالص صفر مطابقت دارد. تجزیه و تحلیل ما قویاً نشان می دهد که طلا می تواند به حمایت از این گذار کمک کند.»

منبع: globalminingreview.com

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا