تحلیل بازار

تکلیف ریسک درپیش رو؛/تحلیل گلدنیوز

تحلیلگران توصیه به نگهداری طلا و بیتکوین در ماه اکتبر (ماه جاری) دارند تا تکلیف ریسک درپیش رو مشخص شود!

دکترمهرنازسلطانی، تحلیلگربازارهای مالی به گلد نیوز گفت: اونس طلا در هفته ای که گذشت نوسانات زیادی را به خود دید ، از دست رفتن حمایت 1760 دلاری در هفته قبل تر،باعث ترس سرمایه گذاران شده بود و حتی برخی تحلیلگران انتظار داشتند که نرخ اونس تا 1700 و 1690 دلار ، یعنی کفهای قبلی سال 2021 ریزش کند.به همین دلیل است که تحلیلگران فرصتی را برای گذراندن تکلیف ریسک درپیش رو پیش بینی کرده اند.

ریزش دلار/ جهش طلا

سلطانی گفت: نرخ اونس طلا در روز سه شنبه به 1725 دلار رسید و همه منتظرادامه بازارمنفی بودند که سخنرانی  پاول رییس فدرال رزرو و اظهارات ضد و نقیض در مورد تورم و بیکاری باعث ریزش دلار و جهش طلا شد.

در مورد آینده میان مدت و بلند مدت بازار طلا تحلیل های زیاد و ضد و نقیضی وجود دارد، از طرفی سقف بدهی فدرال رزرو در حال تکمیل است و جنت یلن وزیر خزانه داری آمریکا در مورد پر شدن این سقف به کنگره و سنا نامه نوشته و درخواست افزایش این سقف را داده است.

تاثیر سقف بدهی فدرال رزرو بربازار طلا،سهام و دلار

این کارشناس افزود:در طرف مقابل هم تعیین این سقف همواره محل مناقشه کنگره و دولت بوده و به جمع بندی دقیقی در باب آن نرسیده اند. یلن هشدار داده است: اگر این سقف افزایش پیدا نکند، بانک مرکزی و دولت توان بازپرداخت بدهی ها را نخواهند داشت و برای اولین بار دولت آمریکا دچار نکول می­شود.

 عاملی که باعث بحران اقتصاد جهانی و ریزش ارزش دلار و بازارهای سهام می­شود. در مقابل افزایش این سقف هم البته موجب افزایش بدهی های دولت آمریکا شده و تورم بیشتر خواهد شد.

مهرناز سلطانی در ادامه به گلدنیوز گفت: به هر صورت اگر این سقف افزایش پیدا نکند و نکول ایجاد شود، ریزش بازار سهام و شاخص دلار موجب صعود شدید طلا خواهد شد و به همین دلیل تحلیلگران توصیه به نگهداری طلا و بیتکوین در ماه اکتبر (ماه جاری) دارند تا تکلیف ریسک گفته شده مشخص شود، در مقابل هم افزایش سقف میزان بدهی باعث سرکوب قیمت طلا و رشد بازار سهام خواهد شد.  

صعود و نزول طلا

سلطانی افزود:برای هفته پیش رو محدوده 1760 دلاری طلا بسیار تعیین کننده خواهد بود، شکست به بالای این نقطه می­تواند موجبات صعود این فلز گرانبها را تا محدوده 1791 دلار و سپس 1808 دلار فراهم کند، عدم توان عبور از این منطقه نیز آن را به سمت پایین و محدوده 1725 و 1700 دلار خواهد فرستاد.

تکلیف ریسک درپیش رو؛/تحلیل گلدنیوز

نوسانات بازار داخلی

سلطانی درتحلیل بازار داخلی  به گلدنیوز گفت: در هفته گذشته دلار عامل تعیین کننده بود و در هفته پیش رو نیز وضعیت به همین منوال خواهد بود.

افزایش نرخ درهم در هفته گذشته و محاسبه نرخ دلار با استفاده از ضریب تبدیل آن باعث ایجاد حباب منفی در دلار شده بود که این حباب در هفته گذشته جبران شد و نرخ دلار تا 28200 تومان رشد کرد .

همین امر باعث شد نرخ طلا و سکه در هفته ای که گذشت به شکل صعودی باقی بماند، در ادامه نیز با رشد احتمالی دلار و با توجه به اینکه نوسانات بازار جهانی در برابر دلار چندان زیاد نیست، احتمالا روند افزایشی قیمت طلا و سکه حفظ شود، مگر سیگنال مذاکرات از سمت دولت و 5+1 صادر شود که باعث ریزش قیمت دلار گردد.

عامل تاثیر گذار دیگر در افزایش نرخ دلار و طلا در بازار ایران هم مناقشات لفظی بر سر مرزها و گذرگاههای مرزی در شمال غرب کشور است که امیدواریم البته این قائله با آرامش به پایان برسد.

 در غیر این صورت تنشی به تنشهای دیگر داخلی اضافه شده و رشد قیمت ارز را در پی خواهد داشت.

تکلیف ریسک درپیش رو؛/تحلیل گلدنیوز
نمودار تکنیکال دلار و سکه و گرم 18 عیار

دلار همچنان کانال صعودی خود را حفظ کرده و اگر چه در ابتداب معاملات با یک رنج منفی همراه بود ، ولی سریعا به بالای 28000 تومان بازگشت و با فرض حفظ کانال صعودی نرخهای بالاتر تا 32000 تومان دور از ذهن نیست.

تکلیف ریسک درپیش رو؛/تحلیل گلدنیوز

سکه درگیر با مرز 12 میلیون تومانی

سکه همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است.  شکست این مرز باعث حرکت به سمت مقاومت 12 میلیون و 900 هزار تومانی خواهد شد. از دست رفتن روند صعودی هم موجب ریزش آن تا 11 میلیون تومان در گام اول خواهد شد.

گرم 18 عیار مقاومت سنگین 1.183.000 تومان را بر سر راه خود میبیند، که شکست آن با شکست 2 مقاومت همراه خواهد بود و راه را برای صعود هموار خواهد کرد.در غیر این صورت ریزش تا محدوده 1.130.000 تومان دور از ذهن نخواهد بود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا