تحلیل بازار

خوش بینی به قیمت طلا برای هفته پیش رو/ نظرسنجی کیتکو

گروه بین الملل گلدنیوز: رسیدن به کف دو ماهه و جدا شدن از آن باعث ایجاد نوعی خوش بینی در بازار طلا شده است که سرمایه گذاران خرد و تحلیلگران وال استریت انتظار دارند هفته آینده شاهد قیمت های بالاتری باشند

به گزارش گلدنیوز به نقل از کیتکو، اگرچه احساسات صعودی در کوتاه مدت افزایشی است، برخی از تحلیلگران خاطرنشان می کنند که بازار همچنان با موانع اساسی مانند افزایش نرخ بهره، روند صعودی دلار آمریکا و بی میلی عمومی در بین سرمایه گذاران کلی نگر روبرو است،و ظهور خوش بینی به قیمت طلا را پیش بینی می کنند.

مسیر حمایت

کریستوفر وکیو، استراتژیست ارشد بازار در DailyFX.com، گفت که مشکلات جاری اعتباری شرکت اورگرَند و مسائل مربوط به سقف بدهی در ایالات متحده می تواند در کوتاه مدت از قیمت ها حمایت کند.

فیچ ریتینگ در روز جمعه گفت رتبه بندی اعتباری مستقل ایالات متحده که در حال حاضر AAA ارزیابی می شود، اگر قانونگذاران فدرال به موقع به موضوع سقف بدهی رسیدگی نکنند، ممکن است تحت فشار قرار گیرد.

طلا شانس صعود کمتری دارد

با وجود عدم قطعیت روزافزون، وکیو می گوید که انتظار دارد این مسائل در نهایت حل شود.

وی گفت: «من انتظار دارم طلا با افزایش این بحران همچنان صعودی باشد، اما ما قبلاً در این موقعیت بوده ایم و وقتی این مسائل برطرف شد، قیمت ها ممکن است فقط به صورت جزئی کاهش یابند.»

وکیو افزود: «با توجه به قیمت ضعیفی که در حال حاضر در طلا مشاهده می کنیم، من تمایل دارم که شانس صعودی شدن را کمرنگ تصور کنم.»

نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز

رتبه کاهش طلا بالاتر از صعود آن

این هفته 14 تحلیلگر وال استریت در نظرسنجی طلای کیتکو نیوز شرکت کردند. در میان شرکت کنندگان، هفت نفر یا 50 درصد با افزایش قیمت طلا موافق بود.

در همین حال، چهار تحلیلگر یا 29 درصد بر این باور بودند قیمت طلا در هفته آینده کاهش خواهد یافت. سه تحلیلگر یا 21 درصد در کوتاه مدت نسبت به طلا نظری بی طرف داشتند.

در همین زمان، در مجموع 889 رای در نظرسنجی آنلاین سرمایه گذاران خرد اخذ شد. از این تعداد، 430 شرکت کننده، یا 48 درصد، به دنبال افزایش قیمت طلا در هفته آینده بودند.

340 نفر دیگر، یا 38 درصد، گفتند قیمت آن کاهش می یابد. در حالی که 119 رای دهنده، یا 13 درصد، بی طرف بودند.

بهای هر اونس طلا

احساسات بازار نسبت به هفته گذشته -وقتی تحلیلگران بازار به طور قابل توجهی صعودی بودند- به شدت تغییر کرد. در همین حال، روند صعودی سرمایه گذاران خرد از پایین ترین سطح در هفت ماه گذشته به سمت بالا جدا شده است.

بهای هر اونس طلا در پایان هفته (جمعه) به 1760 دلار رسید که افزایش حدود 10 دلاری نسبت به اول هفته از خود نشان داد.  

مارک چندلر، مدیرعاملBannockburn Global Forex، در این باره گفت که در آینده نزدیک، قیمت طلا جا برای افزایش به 1،787 دلار در هر اونس دارد. با این حال، او خاطرنشان کرد که احساسات در بازار هنوز ضعیف است.

وی افزود: «من فکر می کنم تعدیل نرخ بهره ایالات متحده تا آنجا که می توانست با اطلاعات فعلی پیش رفت، و ما بهای طلا را شاید برای مدتی بسیار پایین نزدیک 1721 دلار (در هر اونس) پیش بینی می کردیم.»

کاهش سیاست های انبساطی

در حالی که برخی از تحلیلگران به طور مشروط نظر صعودی برای طلا دارند، برخی دیگر شاهد پتانسیل رشد آن هستند، به ویژه در شرایطی که انرژی در اروپا همچنان با افزایش قیمت از کنترل خارج می شود.

بر اساس برخی گزارش ها، قیمت گاز طبیعی اروپا در سال جاری به بالاترین حد خود رسیده است.

اوله هانسن، رئیس استراتژی کالا در ساکسویانک می گوید: «طلا به تدریج از دلار جدا می شود و قدرت خود را از دست می دهد، زیرا داستان تورم هر چیزی است غیر از امری موقتی.»

آدریان دی، رئیس مدیریت دارایی آدریان دی، گفت که او نظری مثبت به افزایش قیمت طلا دارد زیرا سرمایه گذاران متوجه می شوند که با رشد تورم، برنامه فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره با کاهش خرید ماهانه اوراق قرضه «بسیار کم و بسیار دیر است.»

وی گفت: «به هر حال، کاهش سیاست های انبساطی فقط کاهش سرعت خرید (اوراق قرضه) است، بنابراین ترازنامه فدرال رزرو صرفا کندتر رشد می کند.»

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، پس از آنکه چند هفته پیش نشان داد که کاهش سیاست های انبساطی در ماه دسامبر آغاز می شود، اکنون می گوید «چشم انداز بسیار نامشخص است. آنها تا زمانی که بتوانند با این مشکل کنار بیایند، آن را به تعویق می اندازند.»

منبع: kitco.com

انتهای پیام‌

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا