تحلیل بازار

پیش بینی روند بازار طلا در کوتاه مدت/ تحلیل گلدنیوز

دکتر مهرناز سلطانی کارشناس بازارها مالی به گلد نیوز گفت: هفته گذشته در مجموع با توجه به تغییرات قیمت های جهانی ، بحران انرژِی اروپا ، گزارش متوسط اشتغال آمریکا ، لفظ بازی های مسئولان فدرال رزرو و افزایش نرخ مواد اولیه صنعتی به دلیل افزایش تقاضا و کاهش تولید، شاهد نوسانات زیادی در بازارها بودیم و طلا هم از این قاعده مستثنی نبود.
از طرفی قیمت برخی فلزات و مواد اولیه مانند روی و مس و اوره و متانول صعودی بود ، در طرف دیگر با توجه به بحران کمبود انرژی در اروپا قیمت نفت و گاز هم رشد کرد و در نتیجه نگاه اکثر اهالی بازار به این سمت جلب شد و توجهات به طلا کمتر از هفته های قبل بود. در ادامه هم گزارش اشتغال نه چندان جالب آمریکا و اما و اگرهای زیاد در مورد زمان شروع تیپرینگ باعث شد اونس جهانی روندی ساید ولی با نوسان زیاد را در هفته گذشته سپری کند.

نوسانات ارزش طلا

سلطانی در ادامه افزور: اونس طلا که در ابتدای هفته در ناحیه حمایتی 1764 دلار قرار داشت ، در اواسط هفته طی یک رشد سریع و قدرتمند تا محدوده 1800 دلار پیش رفت ، ولی در فاصله 2 روز با افزایش شاخص دلار و اضافه شدن شایعات پیرامون تیپرینگ ، مجددا تمام مسیر صعودی را بازگشت و در محدوده 1770 دلار آرام گرفت. حمایت 1764 دلاری زیر پای آن قرار دارد و مقاومت های 1790 و 1800 دلاری بالای سر آن ، انتظار میرود در هفته پیش رو ابتدا شاهد ادامه روند نزولی و سپس بازگشت به مسیر صعودی باشیم. احتمالا این صعود و نزول در بازه 1760 و 1800 دلار باشد و خبری از شکست حمایت و مقاومت ها نباشد ، ولی برای میان مدت ، انتظارات صعودی بیشتر از انتظارات نزولی برای طلا متصور است.

در چارت زیر حمایت و مقاومتهای مهم تکنیکالی را مشاهده میکنیم.

نوسانات طلا در بازار داخلی

سلطانی به گلد نیوز گفت: در بازار داخلی اما دلار باز هم بازیگر اصلی بود و با افت دلار در هفته گذشته شاهد ریزش قیمت طلا نیز بودیم. ولی با رسیدن دلار به حمایت 27 تومانی و بازگشت آن به مدار صعود ، طلا نیز مجددا صعودی شد . به نظر، هم بازار و هم مسئولان نشان دادند فعلا بر سر 27000 تومان به عنوان کف قیمت دلار به توافق رسیده اند . شاید برجام و مذاکرات وین و بروکسل و سایر گشایش ها در آینده باعث کاهش بیشتر دلار نیز شود ، ولی در حال حاضر رقم 27000 تومان کف خوبی برای آن به حساب می آید. احتمالا در هفته جاری شاهد درجا زدن نرخ دلار باشیم و در نتیجه قیمت طلا نیز از بازارهای جهانی سیگنال بگیرد ، که با توجه به پیش بینی گفته شده از بازارهای جهانی ، به طور میانگین طلا در این هفته درجا خواهد زد و رشد و افت خاصی نخواهد داشت ، در ادامه به بررسی تکنیکال دلار و طلای 18 عیار و سکه خواهیم پرداخت.

تاثیر قیمت دلار بر بازار طلا

این کارشناس مالی در ادامه به گلد نیوز گفت: دلار پس از شکست کف کانال صعودی در 28000 تومان به کانال پایینتر رفت و در محل تقاطع خط میانی کانال و حمایت 27000 تومانی مجددا به مدار صعود بازگشت . احتمالا شاهد رشد خفیف و درجا زدن دلار در هفته جاری باشیم.

طلای 18 عیار هم با از دست دادن کف کانال به کانال پایینی رفت و در خط میانی کانال و حمایت 1.130.000 تومان ، هم زمان با رشد دلار به مدار صعود بازگشت.

سکه هم خط روند صعودی خود را از دست داد ، ولی حمایت 11.620.000 تومانی مانع نزول بیشتر آن شد ، به نظر برای مدتی شاهد رنج زنی سکه در محدوده 11.620.000 تا 12.250.000 تومان باشیم.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا