بین الملل

بازیابی طلا از سنگ معدن/بازیابی84 درصدی با روش جایگزین

گروه بین الملل گلد نیوز: محققان دانشگاه آلتو فنلاند مقاله ای را در مجله Chemical Engineering منتشر کردند که در آن یک جایگزین مقیاس پذیر و غیر سمی جدید برای سیانید جهت استخراج طلا از سنگ معدن توصیف شده است.

به گزارش گلدنیوز به نقل از ماینینگ، فرایند جدید بر اساس استفاده از کلرید، یکی از دو عنصر موجود در نمک خوراکی، برای شستشو و بازیابی فلز زرد است.

ایوان کورولف، نویسنده اصلی این پژوهش، در بیانیه ای در رسانه ها گفت: «با فرآیند ما، مقدار طلایی که ما با استفاده از کلرید توانستیم بازیابی کنیم تا 84 درصد رسید. در مقام مقایسه، استفاده از فرآیند استاندارد سیانید با همان سنگ معدن تنها 64 درصد در آزمایش کنترل ما طلا به دست آورد.»

این رویکرد جدید «جایگزینی رسوب دهی الکتریکی-اکسیداسیون و کاهش» (electrodeposition-redox      replacement) نامیده می شود و ترکیبی از الکترولیز (electrolysis) که از جریانهای الکتریکی برای کاهش طلا یا سایر فلزات موجود در محلول شستشو استفاده می کند و بازیابی محلول (cementation) که ذرات فلزات دیگر را به محلول برای واکنش با طلا اضافه می کند، است.

ورولف و همکارانش با استفاده از مس برای آزمایش آن، پالس های کوتاه الکتریسیته را برای ایجاد لایه های نازک فلزی روی الکترود و ایجاد واکنشی ایجاد کردند که طلا را تشویق می کند تا لایه به لایه جایگزین مس شود.

کورولف و همکارانش با استفاده از مس برای آزمایش آن، پالس های کوتاه الکتریسیته را برای ایجاد لایه های نازک فلزی روی الکترود و ایجاد واکنشی ایجاد کردند که طلا را تشویق می کند تا لایه به لایه جایگزین مس شود.

این محقق می گوید: «این روش مصرف انرژی کمی دارد و نیازی به افزودن عناصر دیگر ندارد.»

کار آزمایشگاه با همکاری غول فنلاندی فن آوری معدن Metso Outotec انجام شد، که دانشمندان را به کار در مرکز تحقیقاتی آن در غرب فنلاند دعوت کرد.

کورولف گفت: «همکاری با Metso Outotec به ما این امکان را داد که این روش را به گونه ای توسعه دهیم که به اجرای واقعی آن نزدیک تر است.» او افزود: «ما با بازیابی 9 درصدی طلا (از سنگ معدن) شروع کردیم، اما سپس به 25 درصد افزایش یافت و به زودی به 70 درصد رسیدیم – گاهی حتی نزدیک به 95 درصد را نیز به دست آوردیم.»

به گفته این دانشجوی دکتری، این اولین بار است که چنین آزمایشی در محیطی وسیع انجام می شود. با توجه به نتایج مثبت آن، او انتظار دارد که شرکت های معدنی علاقه مند به این فناوری و مایل به آزمایش با سنگ معدن خود را در محل ببیند.

او گفت: «روشهای استخراج در گذشته همیشه فلزات ارزشمندی را باقی می گذاشتند. در حال حاضر، با افزایش تقاضا برای فلزات، حتی این مقادیر ناچیز نیز اهمیت دارد.» او ادامه داد: «من فکر می کنم ما هنوز می توانیم با فناوری EDRR خود بازده را افزایش دهیم. شاید ما نتوانیم به 100 درصد برسیم، اما من معتقدم که می توانیم به 90 درصد یا بیشتر برسیم.»

منبع: mining.com

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا