بدون دستهطلا و جواهر

آزادسازی واردات سنگ تراش نخورده (raff) پیش نیاز رشد صنعت گوهرسنگ ها

مدیر گالری حسینی خواه گفت با توجه به اینکه ورود سنگ خام به کشور ممنوعیت دارد و این کمبود مواد اولیه و مشکلات ناشی از تامین مواد آن مانع رشد صنعت گوهر شناسی در ایران شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ حمیدرضا حسینی خواه، مدیر گالری حسینی خواه در نمایشگاه طلاوجواهر شیراز اظهار داشت: براساس بخشنامه بانک مرکزی و  اولویت‌بندی کالاهای وارداتی برای تخصیص ارز، سنگ خام جزء کالاهای لوکس محسوب می شود و مشمول اولویت گروه چهارم قرار دارد و ورود آن مجاز نیست.

حسینی خواه ادامه داد: ایران آنقدر سنگ ندارد که جوابگوی نیاز گوهر تراشان باشد و ورود سنگ تراش نخورده ( raff) به کشور موجب کار آفرینی و اشتغال می شود و با واردات آن می توان زمینه را برای توسعه و اشتغال در این حرفه فراهم کرد.

وی با بیان اینکه ورود سنگ تراش نخورده (raff) باید آزاد شود چراکه این سنگ ضرری به اقتصاد و صنعت نمی زند و مورد استفاده تراشکاران قرار می گیرد بیان داشت: وقتی سنگ خام برای تراش نباشد متاسفانه سنگهای آماده مورد نیاز کشور از کشورهای چین و تایلند وارد می شود.

صنعت گوهر سنگ نیازمند حمایت دولت

حسینی خواه ادامه داد: با پیگیری انجام شده از معاون وزیر صنعت دولت قبل قول هایی جهت رفع این مشکل و برداشتن سنگِ خام از اولویت چهارم و تخصیص ارز برای واردات سنگ raff داده شده است که امید می رود این موانع رفع شود.

حسینی خواه تصریح کرد: هنر سنگ و گوهر تراشی نیازمند حمایت دولت است و ایران از لحاظ نیروی انسانی در این حرفه و هنر هیچ کم و کاستی ندارد و  نیروهای توانمند و حرفه ای و خبره ای وجود دارند که از تراشکاران خارجی چیزی کم ندارند.

حسینی خواه با بیان اینکه در سال های اخیر با افزایش شتاب تورم هزینه های تراش هم افزایش یافته و متاسفانه ابزار آلات نیز گران قیمت شده اند و این افزایش قیمت ها مانعی برای رونق این حرفه شده اظهار داشت: بسیاری از کارگاه های ساخت طلا و جواهر به خاطر افزایش این گرانی ها و ابزار آلات و مواد اولیه تعطیل شدند.

ضعف آموزش بزرگترین مانع رونق گوهر شناسی

وی در ادامه در تشریح موانع این حرفه با بیان اینکه متاسفانه بزرگترین مانع توسعه حرفه گوهر شناسی ضعف آموزش است اظهار داشت:  متاسفانه کشور ما در بحث آموزش سنگها و گوهر ها ضعیف است و به طور مثال در ایران حتی برخی از  دانشجویان زمین شناسی فقط از روی کتاب و به صورت تئوری سنگها را می شناسند و اغلب آنها حتی نمونه ای از سنگها را ندیده اند.

وی بر لزوم تقویت آموزش  دررشد صنعت گوهر سنگ تاکید کرد و بیان داشت: بخشی از سنگ ها مانند فیروزه، عقیق، گارنت و .. نیز در ایران وجود داردکه این سنگها را نیز به طور مستقیم از معادن میگیریم.

حسینی خواه اذعان داشت: گالری ما به عنوان وارد کننده، سنگهای آمیتیست، تورمالین، زمرد، چشم ببر و عقیق را به طور مستقیم از کشور برزیل وارد می کند.

وی ادامه داد: گالری حسینی خواه در زمینه سنگهای قیمتی ونیمه قیمتی به صورت تراش خورده، کلکسیونی و انواع و اقسام سنگ راف، نگین های جواهر سنگ های تزیینی و عرضه کارهای آماده مانند پلاک طلا، انگشتر و… فعالیت دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا