طلا و جواهر

مشکل فیروزه تراشان، خروج چمدانی سنگ فیروزه

حق پرست از فیروزه تراشان کشور گفت: تامین مواد اولیه، مهم‌ترین چالش پیش روی فیروزه تراشان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز؛ علی حق پرست، یکی از فیروزه تراشان کشور درحاشیه نمایشگاه طلا و جواهر شیراز گفت: فیروزه تراشان سنگ مورد نیاز خود را از معدن فیروزه نیشابور تهیه می کنند و سهمیه خاصی از معدن فیروزه برای فیروزه تراشان در نظر گرفته نشده و با توجه به  اینکه میزان استخراج سالانه  سنگ نیشابور محدود است مشکل تامین مواد اولیه برای تراشکاران وجود دارد.

حق پرست افزود: سنگ های خام استخراج شده این معدن از طریق مزایده به فروش می رسد و فیروزه تراشان باید سنگ فیروزه مورد نیاز خود را از این مزایده ها تهیه کنند که البته کمبود مواد اولیه اغلب موجوب رکود و تعطیلی کسب سنگ تراشان سنتی شده است.

فیروزه نیشابور گران ترین فیروزه جهان

علی حق پرست با بیان اینکه گران ترین فیروزه مربوط به فیروزه نیشابور است که به صورت راف(raff)، چمدانی یا عمده صادر می شود و در بازارهای عراق، عمان و ترکیه به فروش می رسد بیان داشت: در مزایده فروش سنگ ها نیز اغلب خریداران خارجی و عرب پا پیش می گذارند و با دادن قیمت بالا راحت خرید می کنند و اغلب فیروزه تراشان دست خالی و با خاطری مکدر از این مزایده ها برمی گیرند و کسب سنگ تراشان داخلی از رونق می افتد. 

وی تصریح کرد: تراشکاران چشم انتظار حمایت دولت هستند تا سازکاری اتخاذ کند و سنگ فیروزه معدن نیشابود به صورت عادلانه در اختیار سنگ تراشان داخلی قرار گیرد تا تراش این سنگ در داخل انجام شود.

ارقام مختلف سنگ‌های استخراج شده از معدن فیروزه نیشابور به تفکیک رنگ و طرح
ارقام مختلف سنگ‌های استخراج شده از معدن فیروزه نیشابور به تفکیک رنگ و طرح

کسب مهارت فیروزه تراشی با تجربه ممکن می شود

این سنگ تراش کشور در ادامه گفت: برای آموزش تراش فیروزه به علاقمندان دو روش وجود دارد روش اول استفاده از اصل سنگ فیروزه که به دلیل اینکه در حال حاضر در بازار قیمت هر یک کیلو گرم سنگ راف یا خام فیروزه نیشابور بین 35 تا 40 میلیون تومان است.

این روش به صرفه نیست و روش دوم استفاده از شبه فیروزه برای آموزش که به دلیل تفاوت هایی که با فیروزه دارد چالش هایی دارد، در نتیجه بهترین راه آموزش مهارت  تراش فیروزه کسب مهارت به صورت تجربی و تراش اصل سنگ است.

وی با تاکید بر اینکه فیروزه تراش باید طراح، حجم ساز و هنرمند باشد تا بتواند موفق شود اظهار داشت: برای تراش سنگ فیروزه باید از دور کم استفاده کرد چون سرعت بالا سنگ را ازبین می برد و  معمولا از چرخ 1200 دور در ثانیه استفاده می شود و البته فیروزه تراشان ماهر با 3 هزار دور هم می توانند کار کنند.

تراش قلبی نوع جدید و خاص برای کمک به فروش بیشتر
تراش قلبی عقیق سوسنی خراسان

عمده فیروزهای بازار ایران؛ فیروزه نیشابور، دامغان و کرمان

حق پرست در ادامه با بیان اینکه به طور کلی در کشور سنگ فیروزه سه معدن در دسترس تراشنده ها قرار دارد گفت: بیشترین فیروزه بازار مربوط به فیروزه کرمان و شهر بابک است که در مقیاس و تناژ بالا در بازار عرضه می شود، نوع دوم فیروزه نیشابور است که معروفیت جهانی دارد و گران قیمت است و استخراج آن محدودیت های اقتصادی دارد و نوع سوم فیروزه دامغان است که معدن رسمی ندارد و به صورت خاکی و از حفاری های سطحی پیدا می کنند.

فیروزه رویستون آمریکا نزدیک ترین فیروزه به نیشابور

این فیروزه تراش کشور تصریح کرد: در بازار انواع دیگری از فیروزه از جمله فیروزه آمریکایی، فیروزه مصر، فیروزه تبت و هندی هم داریم که فیروزه رویستون آمریکا نزدیک ترین فیروزه به نیشابور است.

وی تنها را تشخیص انواع فیروزه را مقایسه آنها با فیروزه مبدا یعنی فیروزه نیشابور عنوان کرد و اظهار داشت: نوعی عارضه  در فیروزه وجود داردکه اسپایدر وب و رشد گل کلمی کانی فیروزه در لابه لای سنگ بستر که حالت مشجر در بافت ایجاد می کند و موقع تراش جلوه خاص دارد به آن اسپایدر وب می گویند و عارضه دیگر سنگ بستر با رنگ های مختلف است  که به آن  فیروزه خاک سیاه گویند.

حق پرست ادامه داد: نوع دیگرعارضه ای که در فیروزه وجود دارد سنگ بستر زرد معدن لابه لای فیروزه می رود و  رگه طلایی ایجاد می کند که فیروزه طلا دار گویند، همچنین در نوع دیگر نیز مارکازیت یا پریت در سنگهای نیشابور نفوذ می کند که امتیاز محسوب نمی شود مگر کناررنگ آبی خاص قرار گیرد.

فیروزه آبی عجمی دامغان برابری می کند با فیروزه نیشابور

وی با اشاره به اینکه در فیروزه کرمان به دلیل اینکه مارکازیت ها بی اندازه نفوذ کرده و تقریبا از فضای سنگ کم شده از ارزش آن نسبت به فیروزه نیشابور کاسته است  افزود: در فیروزه دامغان اساسا مارکازیت به آن اندازه وجود ندارد و بافت آن به سختی فیروزه نیشابور نیست ولی تنالیته آن بسیار عالی است و فیروزه های آبی عجمی آن برابری می کند با فیروزه های نیشابور ولی در بازار به طور محدود موجود می باشد.

فیروزه درجه یک عجمی نیشابور
فیروزه درجه یک عجمی نیشابور

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا