تحلیل بازار

هیجانات قوی افزایشی طلا در نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو

گروه بین الملل گلدنیوز: تهدید تورم افزایشی در حال ایجاد هیجانات قابل ملاحظه صعودی در بازار طلا است حتی با این وجود که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا تلاش می کند این نگرانی ها را تلطیف کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گلدنیوز به نقل از کیتکو، در اوایل معاملات روز پایانی هفته (جمعه) قیمت های طلا به اوج شش هفته ای رسید و از 1800 دلار در هر اونس عبور کرد؛ با این حال بیشتر این دستاورد قیمتی مشخص شد که کوتاه مدت بود چراکه پاول موضع خود را تکرار کرد که بانک مرکزی آمریکا در راه شروع کاهش خرید ماهانه اوراق قرضه است. او افزود که انتظار دارد کاهش خرید اوراق تا نیمه 2022 تکمیل شود.

پاول خاطرنشان کرد که با وجود ریسک فزاینده اینکه مشکلات در زنجیره عرضه موجب بالا ماندن فشار های تورمی در سال 2022 شود؛ افزود که سناریو اصلی او نشان می دهد که تنگنای عرضه حل خواهد شد و تورم به 2 درصد کاهش خواهد یافت.

قبل از حرف های پاول، تحلیلگران به طور قابل ملاحظه ای نسبت به روند طلا خوش بین بودند و بسیاری از آنها انتظار آزمایش سطح مقاومت مهم 1830 دلار بر اونس را داشتند.

در این هفته 15 نفر از تحلیلگران وال استریت در نظرسنجی کیتکو نیوز شرکت کردند. از میان آنها 13 نفر یا 87 درصد معتقد بودند قیمت طلا در هفته آتی افزایش خواهد یافت. دو نفر هم که 13 درصد بودند بر این باور بودند که روند طلا در هفته پیش رو خنثی خواهد بود. در همین حین، هیچ کدام از تحلیلگران انتظار کاهش قیمت را نداشتند.

همزمان، در مجموع 598 نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند. از میان آنها، 360 نفر یا 60 درصد انتظار افزایش قیمت داشتند. 134 نفر یا 22 درصد از پاسخ دهندگان فکر می کردند قیمت طلا پایین می آید و 104 نفر معادل 17 درصد نظری خنثی داشتند.

بهای طلا برای تحویل در ماه دسامبر با وجود اینکه با سطح 1796 دلار در هر اونس بسته شد که از اوج هایی که در آن روز دیده بود پایین تر بود، اما در هفته توانست تقریبا 1.8 درصد رشد ثبت کند.

با وجود اینکه برخی تحلیلگران دیدگاه صعودی نسبت به طلا دارند، انتظار ندارند تا وقتی که سطح مقاومت 1835 دلار را بشکند، بتواند سرمایه عمده ای جذب کند.

اوله هانسن، در این مورد گفت: «با توجه به اینکه طلا مجددا به سطوحی بالاتر از 1800 دلار رسید، شما باید نظری صعودی نسبت به آن داشته باشد.» او افزود: «اما من همچنین حق ناامید بودن را حفظ می کنم چراکه طلا عملکردی ضعیف تا اینجای کار در سال جاری (میلادی) داشته است.»

هانسن همچنین گفت که شکستن سطح 1835 دلار در هر اونس می تواند نیروی کافی برای بازار برای رسیدن مجدد قیمت به 2000 دلار به وجود بیاورد.  

دیوید مدن، تحلیلگر بازار در Equiti Capital، گفت که افزایش اولیه طلا در روز جمعه قیمت ها را به بالاتر از یک روند نزولی بحرانی نسبت به رکوردهای سال گذشته رساند. او گفت که طلا را می بیند که به 1830 دلار باز می گردد، اما انتظار ندارد این سطح را بشکند.

وی خاطرنشان کرد که دلار آمریکا که از ماه مه در یک روند صعودی قوی بوده است، مانع قابل توجهی برای طلا بوده است. او افزود که انتظار ندارد این روند به این زودی ها تغییر کند.

او گفت: «فدرال رزرو مایل به کاهش نرخ بهره است و این امر از دلار آمریکا حمایت خواهد کرد.»

کالین سیزینسکی، استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management گفت که به دلیل افزایش تورم، نسبت به طلا خوش بین است.

او ادامه داد: «ممکن است شاهد باشیم که بانک‌های مرکزی اظهارات قبلی “تورم گذرا” خود را پس بگیرند و شروع به کاهش محرک افتصادی کنند. اگرچه پایان دادن به جشن چاپ پول برای پول کاغذی مثبت است، اما ممکن است چندین ماه طول بکشد، بنابراین من فکر می‌کنم طلا همچنان می‌تواند در کوتاه مدت از این موضوع منتفع بشود.»

دارین نیوسام، رئیس Darin Newsom Analytics ، گفت که ممکن است شاهد افزایش قیمت طلا در هفته آینده باشیم. با این حال، وی افزود که این امر بسیار به دلار آمریکا و اینکه حمایت 93.50 در شاخص دلار آمریکا حفظ شود، بستگی دارد.

او گفت: «به نظر می رسد در حالی که شاخص دلار آمریکا حمایت را در پایین ترین سطح این هفته یعنی 93.50 آزمایش می کند، به یک چرخش صعودی احتمالی کوتاه مدت نزدیک می شود. اگر این وضعیت حفظ شود و دلار افزایش یابد، طلا می تواند در هفته آینده به اوج زودهنگامی برسد.»

منبع: kitco.com

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا