بین الملل

طبقه بندی مروارید ها با استاندارد انستیتو گوهرشناسی آمریکا

گروه بین الملل گلدنیوز: مروارید که در طول تاریخ در بسیاری از فرهنگ ­ها مورد توجه قرار گرفته است و اغلب از آن به عنوان «ملکه جواهرات» یاد می‌ شود، از دیرباز یکی از محبوب ‌ترین سنگ ‌های قیمتی در صنعت جواهرسازی و در کل جهان بوده‌ است. ظاهر منحصر به فرد آنها و مقرون به صرفه بودن مرواریدهای پرورشی در بازار باعث شده است که محبوبیت آنها در طول سال ها به طور تصاعدی افزایش یابد.

به گزارش گلد نیوز به نقل از وبسایت انستیتو گوهرشناسی آمریکا (GIA)، مروارید ها در اندازه ‌ها، شکل‌ ها و رنگ‌ های متنوعی شکل می ‌گیرند، و انواع مختلفی از مروارید ها، چه طبیعی و چه پرورش یافته، وجود دارد. این تنوع نیاز به راهی برای تشخیص ظواهر و کیفیت های مختلف آنها را ایجاد کرد.

در نتیجه، تعدادی از سیستم های درجه بندی مختلف در صنعت مروارید در طول سال ها ایجاد شدند. روش ‌های رقیب و اغلب مختص یک شرکت خاص و اصطلاحات کدگذاری شده، درک و بکارگیری مداوم سیستم ‌ها را دشوار می‌کرد. توافق بر روی یک رویکرد جهانی برای طبقه بندی مروارید یکی از چالش های اصلی پیش روی صنعت مروارید باقی مانده است.

ایده ایجاد سیستم طبقه بندی مروارید

ایده ایجاد سیستم طبقه بندی مروارید مشابه سیستم 4Cs انستیتو گوهرشناسی آمریکا برای الماس برای اولین بار در ژورنال  Gems & Gemology در سال 1942 ظاهر شد. نویسنده پیشنهاد کرد که مرواریدها را می توان بر اساس عوامل متعددی از جمله شکل، درخشندگی، لکه های سطح، توزیع رنگ و رنگین تابی که معمولاً به آن orient گفته می شود به چند دسته از جمله گوهر با کیفیت، کیفیت فوق العاده خوب، کیفیت خوب، کیفیت نسبتا خوب، کیفیت مناسب، ناقص و بی کیفیت دسته بندی کرد.

این رویکرد توسط ریچارد تی لیدیکوات جونیور از انستیتو گوهرشناسی آمریکا که در سال 1967 سیستم جدیدی را بر اساس هفت عامل ارزش مروارید پیشنهاد کرد، بهبود یافت. تداوم اصلاحات در نهایت منجر به توسعه سیستم طبقه بندی مروارید فعلی GIA به نام     GIA 7 Pearl Value Factors  شد.

اجزای سیستم جامع طبقه بندی مروارید

این سیستم جامع طبقه بندی مروارید، شرح مفصلی از ظاهر مرواریدها، رشته مروارید ها و مرواریدهای در جواهرات ارائه می دهد.

این یک رویکرد سیستماتیک برای ارزیابی، از طریق روش شناسی سازگار و واژگان رایج است که هم متخصصان صنعت و هم مصرف کنندگان می توانند آن را درک کنند. این رویکرد و واژه شناسی سیستم به روز شده GIA قبلاً در بسیاری از بخش‌های صنعت مروارید برای طبقه‌بندی و توصیف مروارید به کار گرفته شده است.

هفت عامل تعیین کننده

انستیتو گوهرشناسی آمریکا همچنین نمودار دیواری ارائه کرده که بر اساس ارائه پوستری از سمپوزیوم بین المللی گوهرشناسی GIA 2018 توضیحاتی داده شده است. این نمودار تعاریف و واژه شناسی طبقه بندی را برای هر یک از هفت عامل ارزش – اندازه، شکل، رنگ، درخشش، سطح، نما، و تطبیق – و همچنین تصاویر دیجیتال برای نشان دادن نمونه های مختلف ارائه می دهد.

اقسام مروارید

این سیستم برای مرواریدهای ناکرئوس و منحصراً برای سه نوع غالب مرواریدهای پرورشی در آب شور اعمال می شود: آکویا، دریای جنوب و تاهیتیان. یک مقیاس رنگی برای انواع مرواریدهای کشت شده و مجموعه های اصلی فیزیکی از سه نوع مروارید برای اطمینان از درجه بسیار بالایی از سازگاری ایجاد شد.

هر مکان آزمایشگاهی GIA که خدمات مروارید را ارائه می‌دهد از سیستم طبقه‌بندی یکسان و مجموعه‌های اصلی با دقت تطبیق داده شده برای تولید نتایج تکرارپذیر استفاده می‌کند. اتخاذ واژه شناسی طبقه بندی مروارید GIA در صنعت طلا و جواهر باعث بهبود ارتباطات در تجارت می شود و به طور کلی، ارتباط و اعتماد بین خریداران و فروشندگان را با استفاده از زبانی که به راحتی قابل درک است، ایجاد  می کند.

منبع: gia.com

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا