طلا و جواهر

لغو معافیت مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده

رییس اتحادیه طلافروشان ماکو: از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شهرستان ماکو به دلیل منطقه آزاد تجاری بودن معافیت مالیاتی داشت ولی از ابتدای سال 1400 معافیت ماکو باطل و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده  الزامی شد.

نوری تصریح کرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای امسال باعث کم رونقی بازار شده که امید می رود با حذف این قانون از دی ماه شاهد رونق بازار طلا و جواهر باشیم.

پیش شرط لازم برای ورود به فضای مجازی

وی با بیان اینکه برای خرید و فروش طلا در فضای مجازی باید قوانین و ضوابط خاصی تدوین شود گفت: هم اکنون طلا فروشان در ماکو از فضای مجازی برای تبلیغ و نمایش محصولات خود استفاده می کنند و بیشتر مشتری ها از طریق فضای مجازی کارها را مشاهده و جهت خرید حضوری اقدام می کنند.

نوری با تاکید بر اینکه برای فروش مجازی طلا و جواهر در ایران بستر و زیر ساخت های مورد نیاز وجود ندارد و یکی از زیرساخت های مورد نیاز برای اینکه اتحادیه ها در فضای مجازی ورود کنند و مجوزها توسط اتحادیه ها صادر شود اصلاح قانون نظام صنفی است.

رییس اتحادیه طلافروشان ماکو تصریح کرد: در قانون نظام صنفی برای دریافت مجوز فقط نیاز به سوادِ خواندن و نوشتن است و اگر بخواهیم مجوز برای کسب و کار طلا فروشی مجازی صادر کنیم باید قانون نظام صنفی هم اصلاح شود و حداقل سواد برای دریافت مجوز راه اندازی کسب و کار در فضای مجازی مثلا فوق دیپلم قرار گیرد.

زمینه سازی برای ورود متخصصان به صنعت طلا

وی ادامه داد: می بایست در قانون نظام صنفی شروط و زیر ساخت هایی در نظر گرفته شود تا فردی که مجوز کار در صنعت طلا را می گیرد، فرد متخصص و خبره ای باشد بر خلاف قوانین فعلی که افرادی که مجوز می گیرند خبره طلا فروشی نیستند و با ورود به این کسب و کار و ماندن در این حرفه و بازار بعد از گذشت سال ها خبره می شوند.

نوری با بیان اینکه در شهر ماکو  فقط دو مورد تبلیغ فروش مجازی طلا مشاهده شده که برای پیگیری به پلیس فتا معرفی شدند.

رییس اتحادیه طلافروشان ماکو با بیان اینکه در این شهر هیچ کارگاه تولیدی طلا فعالیت ندارد و  50 واحد طلا فروشی فعال وجود دارد گفت: این شهر در 300 کیلومتری ارومیه و 15 کیلومتری مرز بازرگان قرار دارد و منطقه آزاد تجاری محسوب می شود و بیشتر طلای مورد نیاز خود را از بنکداران تهران تهیه می کند.

نوری تصریح کرد: در ارومیه کارگاه های تولید طلاهای محلی وجود دارد و بیشتر تولیدات این کارگاه ها طلاهایی است که کاربرد خاص در استان دارد مانند ملیله دوزی.

لغو معافیت مالیات بر ارزش افزوده

وی ادامه داد: از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شهرستان ماکو به دلیل منطقه آزاد تجاری بودن معافیت مالیاتی داشت و مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی شد ولی از ابتدای سال 1400 معافیت ماکو باطل و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده  الزامی شد.

نوری تصریح کرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای امسال باعث کم رونقی بازار شده که امید می رود با حذف این قانون از دی ماه شاهد رونق بازار طلا و جواهر باشیم.

کاهش قاچاق مصنوعات طلا

رییس اتحادیه طلافروشان ماکو اظهار داشت: در ایران طلا برای پس انداز و سرمایه خریداری می شود و با افزایش قیمت طلا میل مردم به خرید طلا کاهش می یابد و به تناسب کسب و کار طلا فروشان نیز دچار رکود می شود و برای حل این مشکل مسئولین باید فکری به حال اجرت های بالا کنند.

وی در ادامه با اشاره به موقعیت مرزی شهر ماکو بیان داشت به منظور جلوگیری از قاچاق طلا در اتحادیه طلا فروشان ماکو هیچ مجوز طلای آب شده ای صادر نمی شود.

نوری اظهار داشت: در سال های گذشته با توجه به اینکه تعداد مسافران و ورود و خروج ها از مرز زیاد بود میزان زیادی مصنوعات طلا موقع ورود به کشور کشف می شد ولی طی سال گذشته به دلیل کاهش مسافر قاچاق کالا کاهش یافته و بیشتر محصولاتی که وارد کشور می شود اغلب بدلیجات و نقره جات است.

انتهای پیام/

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا