بین الملل

واردات طلای هند به اوج یک دهه گذشته رسید

گروه بین الملل گلدنیوز: آژانس رتبه بندی اکوئیته (Acuité Ratings & Research ) می‌گوید که حرکت قوی در واردات طلای هند احتمالاً کسری تجاری این کشور را بیشتر می‌کند.این آژانس در این باره توضیح داد: با عادی شدن تدریجی شرایط اقتصاد، انتظار می رود که حرکت قوی در واردات طلا ادامه یابد و کسری تجاری را بیشتر افزایش دهد.

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبسایت هندوستان بیزنس لاین، این آژانس رتبه بندی اعتباری (CRA) تراز حساب جاری (CAB) را برای ثبت کسری 38 میلیارد دلاری در سال مالی 2022 در مقایسه با 24 میلیارد دلار مازاد در سال مالی 2021 پیش بینی کرده است.

تراز حساب جاری تفاوت بین مجموع صادرات کالا و خدمات و همچنین درآمد قابل دریافت از یک سو و مجموع واردات و درآمد قابل پرداخت از سوی دیگر است.

رتبه بندی اکوئیته افزایش قابل توجه واردات طلا را برجسته کرده که به بالاترین سطح یک دهه یعنی 23.9 میلیارد دلاری در نیمه اول سال مالی 2022 (آوریل-سپتامبر) رسید و رشدی 253.6 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت.

احیای تجارت

سومان چاودوری، مدیر ارشد تحلیلی Acuité Ratings، معتقد است که آزاد شدن تقاضای متوقف شده به دنبال کاهش محدودیت‌های قرنطینه و بازگشایی خرده‌فروشی‌ها، احیای احساسات مصرف‌کننده به دلیل پیشرفت مداوم در واکسیناسیون و کاهش خطر موج سوم کووید به همراه ذخیره مجدد موجودی ها در آستانه فصل جشنواره و عروسی باعث شده تا واردات طلا در سال مالی 2022 افزایش یابد.

اصلاح خفیف قیمت طلای داخلی هند به میزان 2.7 درصد نسبت به اوج خود در 21 مه، تقاضای داخلی طلا را تحریک کرده است.

در این رابطه، CRA  به برآورد شورای جهانی طلا اشاره کرد که به موجب آن به ازای هر یک درصد کاهش قیمت طلا در هر سال، تقاضای طلا 1.2 درصد افزایش می یابد.

چاودوری مشاهده کرد که این احتمال وجود دارد که بخشی از افزایش پس‌انداز خانوارها در دسته‌های درآمدی بالاتر تا حدی در طلای فیزیکی به کار گرفته شود، زیرا به طور سنتی به عنوان پناهگاه امن در محیطی تلقی می‌شود که خطرات همه‌گیری کرونا همچنان وجود دارد.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاران ممکن است شروع به تنوع بخشیدن به پرتفوی دارایی‌های خود با توزیع مجدد سود حاصل از بازارهای سهام به صورت شمش کرده باشند.

واردات طلای هند به اوج یک دهه گذشته رسید

بهبود صادرات

او همچنین گفت: «یکی دیگر از عواملی که به افزایش واردات طلا کمک کرده است، بهبود صادرات سنگ های قیمتی و جواهرات همزمان با تقاضای زیاد کشورهایی مانند ایالات متحده، هنگ کنگ و امارات است.»

چاودوری ادامه داد: «فروش خارجی محموله های سنگ قیمتی و جواهرات به سطح قبل از همه‌گیری افزایش یافته و در سپتامبر 2021 به حدود 3.4 میلیارد دلار رسید.»

این آژانس خاطرنشان کرد که صادرات جمعی در نیمه اول سال مالی 2022 با رسیدن 19.3 میلیارد دلار در حال حاضر سطوح مشاهده شده در نیمه اول سال مالی 2020 را پس از کاهش به کمتر از نصف در سال قبل، لمس کرده است.

در این بیانیه آمده است که توافقنامه تجارت آزاد پیشنهادی هند با امارات می تواند منجر به افزایش صادرات سنگ های قیمتی و جواهرات در میان مدت شود.

انتهای پیام/

منبع: thehindubusinessline.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا