تحلیل بازار

سودهاي ابن الوقتي در اقتصاد ایران/ تحلیل گلدنیوز

جمع كثيري از هموطنان ميگويند اين چه وضعي است ؟! چرا هر روز شاهد افزايش قيمت كالاهاي اساسي هستيم ؟ از برنج و مرغ گرفته تا گوشت و شير و لبنيات و حبوبات .

گلدنیوز : برخي از هموطنان به دفعات و با توجه به اوضاع اقتصادي ، همواره اين سوال را از اين و آن كارشناس مي پرسند يا در فضاي مجازي بدنبال آنند كه آيا قيمت طلا يا خودرو بالا خواهد رفت آيا نوساني در حوزه مسكن يا ارز خواهيم داشت ؟! يا اينكه آيا بورس باز هم به آنان سودهاي ابن الوقتي مي دهد؟


برخي شهروندان خود را به بازارهاي كاذب مي آويزند تا مبادا فقير شوند و به جمعيت حدود چهل ميليوني زير خط فقر بپيوندند.

قليلي هم در سرمايه هاي اندوخته خود غلت مي خورند و حتي يك درصد نوسان بازار ، آنها را بشدت فربه تر ميكند .

سودهاي ابن الوقتي؛اقتصاد ایران/تحلیل گلدنیوز

رسانه هاي عمومي و فراگير هم بسته به سياست حاكم بر آنها گاهي قهرمان مي شوند (سالهاي پاياني دولتها يا ماههاي پاياني مجالس ) و همچون پهلوان پنبه ها ميانداري اين بازار آشفته را مي كنند و از آنجايي كه در تغيير اين وضع ، تاثيرشان صفر أست ،فقط مطالبه اي در مردم ايجاد ميكنند براي دو قطبي سازي حيدري نعمتي و دوباره نقطه سر خط در دولتي ديگر يا مجلسي ديگر .چرا اين پرسشها كه تقريبا در چند دهه گذشته كم و بيش بر زبان اقشار مختلف جاري بوده ، تمامي ندارد ؟

فساد ، بله فساد تنها عبارت درخور اين وضع أست اما چرا و ديگر اينكه چرا اين فساد تمامي ندارد ؟!


در همه كشورها بانکهاي مرکزی زمانی که رکود است سیاست انبساطی در پیش میگيرند و هنگام رونق ، سیاست انقباضی .

سیاست انبساطی جلوي عميق تَر شدن ركود را مي گيرد و كمك مي كند تا دوران رکود کوتاه تر شود .


اما در ايران دستكم از سال ٨٥ به بعد شاهد سياست انقباضي نبوده ايم .وقتی سیاست پولی انبساطی است تورم سنگین ایجاد میشود و در تورم سنگین پولدار ، پولدار تر و‌فقیر ، فقيرتر ميشود .


متاسفانه در ايران به مردم اين سيگنال را مي دهيم كه سپرده گذاري در بانك بدون ريسك است ، يعني اگر يك بانك بدون توجه به ميزان سودي كه كسب ميكند، سود سپرده بدهد، بانك مركزي اجازه نمي دهد بانك ورشكسته شود و زيان بانك را جبران مي كند .

در واقع به بانك علامت مي دهيم بدون توجه به عواقب ، سود سپرده بدهد و فساد ، خروجی این سیاست است .
خر مشهدي رجب را شبانه دزدیدند، صبح كه شد صاحب خر ، فرياد زنان ، روستا را روي سرش گذاشت تا اينكه اهالی روستا جمع شدند و هر كس چيزي گفت.


معمار مقصره که دیوار را کوتاه ساخته ، دزد براحتی اومده داخل
تقصیر نجار است که در طویله را محکم نساخته.
تقصیر قفلساز است قفل بدی ساخته.
تقصیر خود الاغ است که سر و صدا نکرده تا مشهدي رجب بفهمه.


تقصیر خود مشهدي رجب است که شبها میرفته راحت میخوابیده ، اون باید روزها میخوابید و شبها تا صبح از الاغش مراقبت مي كرد.
همه مقصر شدند الا دزد و سياستي كه به اين موضوع (تورم) دامن مي زند .


به تازگي ٣٥ هزار ميليارد تومان اوراق دولتي در بازار سرمايه فروخته شد يعني هزينه هاي دولت از جيب مردم تامين شد بازاري كه شش ماه مثبت بوده و همه سهامداران در انتظار سود بودند با ريزش و تبخير سرمايه هاي سهامداران خرد مواجه شد.

سودهاي ابن الوقتي؛اقتصاد ایران/تحلیل گلدنیوز

وزير اقتصاد ادعا ميكند ، دولت سيزدهم از زمان روي كارآمدن، از بانك مركزي استقراض نكرده است اما آمارهاي پولي پايان مهر نشان مي دهد ، تامین کسری از طریق فشار به بانکها وصندوق های آنها نیز منجر به اضافه برداشت سنگین از بانک مرکزی می شود، كه شده است.

نتیجه، استقراض غیر مستقیم و بسط پایه پولی است. گرچه فروش اوراق منطقي ترين راه حل فعلي است و در قانون بودجه هم ١٣٠ هزار ميليارد تومان به دولت اجازه فروش آن داده شده اما مي بينيم دولت پايه پولي و در نتيجه تورم را بسط داده است که صداي آن پايان سال شنيده مي شود .

تا زماني كه سياستهاي پولي به همين شكل است كه در بالا گفته شد انتظار هيچ فرجي در اقتصاد ايران نمي رود و فساد ادامه و ارزشها و هنجارهاي اجتماعي تحت تاثير اين سياستها تغيير ميابد و بازارهاي چهارگانه كار و كالا و پول و سرمايه ، همين وضع آشفته را خواهند داشت .

به صراحت بگويم حتي اگر در برجام اتفاق مثبت و مورد نظر ايران اتفاق بيفتد ، همچون قرص مسكن عمل خواهد كرد و اين سياست پولي غلط و سرطاني كار خود را خواهد كرد ، فقط چون منافذ تجارت باز مي شود و گردش پول شكل ميگيرد تاثير اين سياست غلط ديرتر خود را نشان مي دهد .

بنابراين نه تنها انتظار تعادل در بازارهاي مختلف بي وجه است بلكه شاهد نوساناتي فراتر از نرخ تورم درماههاي پاياني سال خواهيم بود.

انتهای پیام/

امیرحسین راسخ

کارشناس و تحلیلگر اقتصادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا