صنایع وابسته

اعطای تسهیلات ۵ میلیاردی ویژه بهسازی واحدهای فرآوری سنگ

به گزارش گلدنیوز ؛ معاون امور معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: واحدهای فرآوری سنگ می توانند از تسهیلات تا سقف ۵ میلیارد تومان بهره مند شوند. همچنین وزیر صمت هم از بررسی موضوع تسهیل صادرات سنگ در سازمان توسعه تجارت خبر داد.

اسدالله کشاورز بیستم مهرماه در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ محلات در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر ۲۲۰۰ معدن سنگ تزیینی با تنوع ۵ گروه ساختاری در کشور وجود دارد و سالانه ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن تولید سنگ از این ۵ گروه صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: بالغ بر ۶ هزار کارخانه سنگ‌بری در کشور وجود دارد که اکثرا با فرسودگی تجهیزات و دستگاه روبرو هستند و اخیرا بخشنامه ای ابلاغ شده است که واحدهای فرآوری نیازمند بهسازی می توانند تسهیلات ویژه تا سقف ۵ میلیارد را دریافت کنند که این امر به نوسازی این کارخانجات برای حضور بیشتر در بازار جهانی کمک می کند.

به گزارش معدن نیوز، سیدعلی آقازاده استاندار مرکزی نیز با اشاره به حضور سفرایی از کشورهای اندونزی، آفریقای جنوبی و جمهوری چک و تاجیکستان و بنگلادش در نمایشگاه بین المللی سنگ محلات، افزود: علاوه بر سفرا، نمایندگان تجاری ۱۰ کشور دیگر نیز در نمایشگاه حضور دارند و به نظر می رسد با توجه به عدم برگزاری نمایشگاه در سال گذشته، امسال استقبال خوبی از آن صورت گیرد و با حضور فعال بخش خصوصی و معدن داران همراه شود.

وی افزود: باید بر بازارهای خارج از ایران متمرکز شویم، همچنین در داخل نیز باید مقداری روند کار، قوانین و توسعه تشکل های صنعت سنگ را انسجام ببخشیم و به جای صادرات سنگ خام به سمت فرآوری سنگ برویم که این امر بهره وری، ارزآوری و ارزش افزوده بیشتری را به همراه دارد. امیدواریم مجلس شورای اسلامی و دولت سیزدهم با رویکرد احیای بازارهای کشور از جمله معادن در عرصه صنعت سنگ روند رو به رشدی را ایجاد کنند.

بررسی موضوع تسهیل صادرات سنگ

بررسی موضوع تسهیل صادرات سنگ ظرف ۱۰ روز آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت از برگزاری جلسه ای در سازمان توسعه تجارت برای تسهیل صادرات سنگ خبر داد.

 سیدرضا فاطمی امین، در آیین اختتامیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم‌ور محلات اظهار کرد: مقرر شد ظرف ۱۰ روز آینده جلسه ای با تعدادی از فعالان صنعت سنگ بویژه با رویکرد صادرات در سازمان توسعه تجارت برگزار و به طور عملیاتی موارد بررسی و آنچه قابل تسهیل است مورد بحث قرار گیرد تا بتوانیم از دو هفته آینده در زمینه صادرات سنگ به طور فعالانه عمل کنیم.

وی افزود: همچنین بنا بر این گذاشته شد که ظرف یک ماه آینده رئیس سازمان صمت استان مرکزی پیش نویسی از برنامه عملیاتی صنعت سنگ در حوزه های مختلف آماده کند تا این برنامه به عنوان پیشنویس منتشر و دو هفته پس از انتشار، طی جلسه ای با حضور صاحبان صنعت در بخش های مختلف کشور، این پیش نویس به عنوان سند برای ۴ سال آینده مورد پیگیری قرار گیرد.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا