تحلیل بازار

نزول همزمان قیمت دلار، طلا و سکه تحت تاثیر برجام

اخبار برجام بر فضای بازار ارز و طلای تهران حاکم است و با قوت گرفتن این اخبار، قیمت طلا، قیمت دلار و قیمت سکه کاهش را تجربه کردند.

به گزارش  گلدنیوز به نقل از اقتصادنیوز،  بازار ارز و طلای تهران این روزها  با قوت گرفتن  اخبار سیاسی برجام وارد فاز نزولی شده است. عمده قیمت ها در بازار ارز و طلای تهران روند کاهشی را تجربه می کنند. 

قیمت دلار در پایان معاملات عصر روز گذشته با 90 تومان کاهش مرز حساس 27 هزار و 500 تومان را از دست داد و با قیمت 27 هزار و 480 تومان بسته شد. این اسکناس آمریکایی در شروع معاملات بازار ارز مروز یکشنبه 9 آبان 1400 بار دیگر 50 تومان افت را تجربه کرد و با  27 هزار و 430 تومان تومان معامله شد.  

سقوط قیمت درهم به زیر 7 هزار و 500 تومان

قیمت درهم که روز گذشته با مقاومت توانست مرز 7 هزار و 500 تومان را حفظ کند در بازار ارز امروز توان مقاومت نداشت و در نهایت  با ۳۰ تومان کاهش بر روی 7 هزار و 470 تومان قرار گرفت. کاهش قیمت درهم انتظارات کاهشی در بازار ارز داخلی را بیشتر خواهد کرد. 

نزول قیمت طلا و سکه با افت دلار و اخبار برجام

همزمان با ارسال اخبار مثبت برجامی  و کاهش قیمت درهم و قیمت دلار ،  بازار طلا هم روند نزولی را دنبال کرد.  امروز یکشنبه 9 آبان 1400 بازار طلای جهانی تعطیل بود. قیمت اونس طلا روز شنبه به ۱۷۸۴ دلار رسید . قیمت این فلز گران بها در بازار امروز برای دومین روز متوالی در این هفته پایین رفت.قیمت طلا امروز 6هزار و 200 تومان ارزان شد و با قیمت 1 میلیون و 165 هزار و 200 تومان خرید و فروش شد.

قیمت سکه هم با افت قیمت طلاودلار مسیر کاهش را در پی گرفت. قیمت سکه روز گذشته نسبت به روز پنجشنبه ثبات پیدا کرد و با 11 میلیون و 870 هزار تومان به پایان رسید.قیمت سکه در بازار امروز نسبت به روز شنبه  60 هزار تومان پایین رفت و با 11 میلیون و 860 هزار تومان مبادله شد.

عوامل اصلی افت قیمت ها در بازار ارز و طلا

مهم‌ترین علت برجسته شدن انتظارات کاهشی در بازار دلار احتمالا اخبار مثبت برجامی و تغییر احتمالی فضای اقتصادی کشور در صورت حصول توافق عنوان می‌شود.

بر این اساس بایدن اظهار کرد که در صورت تغییر مسیر ایران، تحریم‌ها را لغو می‌کند. بیانیه مشترک سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس نشان می‌دهد که آمریکا مایل است به تعهدات برجام بازگردد.

وزیر خارجه این مسئله که نحوه برخورد تیم مذاکره‌کننده جدید ممکن است مذاکرات را به بن بست بکشاند، نفی می‌کند. همچنین معاون وزیر صمت اظهار کرد که بر اساس مصوبه جدید ستاد هماهنگی اقتصادی، مشکلات مربوط به ایفای تعهدات ارزی صادراتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات رفع خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز از افزایش میزان عرضه در سامانه نیما خبر داده و تحلیل‌گران معتقدند با افزایش درآمدهای ارزی دولت، بانک مرکزی در تلاش است از طریق ابزارهای مالی، نوسان قیمت دلار را کنترل کند.

در مجوع فضای خبری حاکم بر بازار مثبت ارزیابی می‌شود و انتظارات کاهشی در بازار دلار تحت تاثیر همین امر تقویت شدند.

امیر کشانی

سردبیر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا