بین الملل

بانک مرکزی هند بزرگترین خریدار طلای جهان شد

گروه بین الملل گلدنیوز: در حالی که هند از تاثیرات همه گیری کرونا ریکاوری می شود، روندهای جالبی در عملکرد طلا به عنوان یک طبقه دارایی ظهور می کنند. با وجود اینکه برخی روندها همچنان ضعیف هستند، اما افزایش تقاضای قابل مشاهده ای وجود دارد برای مثال در صنعت خودرو و تقاضا متوقف شده خود را در ارقام فروش نشان می دهد

به گزارش گلدنیوز به نقل از وبسایت نورث لاینز، بانک مرکزی هند (Reserve Bank of India) بزرگترین خریدار طلا در فصل سوم سال 2021 در میان تمام بانک های مرکزی بوده است. ذخیره طلای هند در این دوره با 41 تن افزایش به 745 تن رسید. این امر همچنین از نظر سرعت خرید طلا توسط بانک مرکزی هند صعودی به شمار می رود.

در واقع، تقاضای بانک های مرکزی برای طلا یکی از نقاط برجسته بازار در سال جاری بوده است. خریدهای طلای هند کمک کرد کاهش خریدهای دیگر بانک های مرکزی جبران شود.

به نظر می رسد این روند در فصول آینده هم ادامه داشته باشد. بر اساس تخمین ها، سال 2021 احتمالا شاهد بزرگترین افزایش سالانه دارایی های رسمی طلای هند از سال 2019 باشد.

روندی مشابه برای تقاضای داخلی سرمایه گذاری در شمش و سکه طلا قابل رویت است. سرمایه گذاری در شمش و سکه طلا در این کشور طی فصل سوم 43 تن معادل 27 درصد سالانه افزایش یافت چراکه تقاضا بالا رفت و قیمت افت کرد.

در کنار مصرف کنندگان جواهرات، سرمایه گذاران شمش و سکه هم با افزایش دارایی های طلا به کاهش شدید قیمت، و متوسط پایین تر قیمت ها در این فصل، واکنش نشان دادند.

اثر قیمتی با آزادسازی تقاضا همزمان با کاهش محدودیت های قرنطینه برجسته شد. با وجود اینکه تقویت بازار سرمایه سرمایه گذاران را ترغیب می کرد، آنها نسبت به اصلاحات احتمالی و ارزش گذاری های بالا محتاط ماندند.

این موضوع باعث تشویق آنها به سرمایه گذاری در طلا با اهداف متنوع سازی پورتفو شد.

سرویس طلای کلکته

به گزارش شورای جهانی طلا، تقاضای طلا در هند در فصل سوم سال هم از نظر فصلی و هم سالانه تقریبا 60 درصد افزایش یافت که به دلایلی مانند تقاضای متوقف شده قوی، بازیابی فعالیت های اقتصادی و قیمت های پایین تر طلا رخ داد.

تقاضای جواهرات که در بیشتر فصل دوم به علت موج دوم قرنطینه کرونا پایین آمده بود، در فصل سوم به شدت بازگشت. علاوه بر این، تسریع برنامه واکسیناسیون و توقف فصل مانسون بیش از پیش باعث بهبود احساسات مصرف کنندگان شد.

خرید هدایای مناسبتی شاهد بازگشت قوی بود و تقاضا قبل از دوره نامطلوب دو هفته‌ای در پایان سپتامبر، افزایش یافت. خرده فروشانی که تقاضای قوی در فصل عروسی و جشن سه ماهه چهارم را پیش بینی می کنند، در میان گزارش هایی مبنی بر اینکه این سه ماهه واقعاً شروع سریعی داشته است، موجودی های خود را برای آماده سازی افزایش دادند.

فصلی که تعداد روزهای خوش عروسی بیشتری دارد، نویدبخش تقاضای جواهرات برای بقیه سال است، به ویژه به این دلیل که انتظار می رود بادهای موسمی خوب از درآمد روستایی حمایت کند.

تنها عامل منفی احتمال موج‌های بیشتر کووید و قرنطینه‌ها است که هم‌اکنون به‌نظر می‌رسد به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است.  

النگو مدل هندی

 یک روند جالب در تقاضای جواهرات طلا یک تغییر منطقه ای جدید بوده است. در سطح منطقه ای، شمال هند بهتر از جنوب عمل کرد زیرا برخی از ایالت های جنوبی، به ویژه کرالا، تحت تأثیر موارد بالاتر کووید و محدودیت در زمان کار فروشگاه ها قرار گرفتند.

اما انتظار می رود که این وضعیت در هفته های آینده تغییر کند زیرا وضعیت به طور مداوم در ایالت های آسیب دیده بهبود می یابد.

دولت هند علامت گذاری طلا و جواهرات را اجباری کرده است که صنعت به آرامی با آن سازگار می شود. انتظار می رود این امر در نهایت شفافیت را بهبود بخشد و به مصرف کنندگان اطمینان بیشتری نسبت به خلوص طلایی که خریداری می کنند، بدهد.

یکی دیگر از پیشرفت­ های مهم، راه‌اندازی پلتفرم‌ های دیجیتال است که کانال ‌های بیشتری را برای سرمایه ‌گذاران طلا باز می‌کند.

راه‌اندازی پلت ‌فرم‌ های طلای دیجیتال توسط خرده‌فروش‌هایی مانند Titan، Kalyan و Senco Gold، راهی مناسب را برای سرمایه‌گذاری‌های سیستماتیک در طلا با حداقل ۱۰۰ روپیه در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

منبع: thenorthlines.com

انتهای پیام/

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا