بین الملل

فراز و نشیب صنعت طلای مصر

گروه بین الملل گلدنیوز: در سال 2018، مصر 14680 کیلوگرم طلا تولید کرد. این رقم آغاز رونق کسب و کارهای استخراج و صادرات طلا در مصر بود. در سال 2021، مصر قوانین و مقررات سرمایه گذاری خارجی را کاهش داد. علیرغم خبرهای خوب، در اواخر سپتامبر 2021، صادرات طلای مصر کاهش یافت که نشان دهنده کاهش درآمد و اشتغال بود.

طلا در فرهنگ مصر

به گزارش گلدنیوز به نقل از برگن مگزین، طلا در فرهنگ مصر ریشه دوانده است و از زمان پادشاهان نوبی، در سال 650 قبل از میلاد، یک کالای تجاری بوده است. صنعت معدن مصر در زمان آن پادشاهان توسعه یافت. مصریان باستان نیز از طلا برای سکه های ساده استفاده می کردند. از آنجائیکه مصری ها طلا را در زندگی روزمره ادغام کرد، در طول زمان ارزش زیادی برای آن قائل می شدند. بنابراین جای تعجب نیست که تاکید مصر بر تجارت طلا تا قرن بیست و یکم ادامه داشته باشد.

اداره منابع معدنی مصر (EMRA) که در اواخر قرن نوزدهم توسط دولت مصر تأسیس شد، بر بررسی ها و مطالعات زمین شناسی و ژئومحیط زیست نظارت دارد. در یکی از بررسی‌هایی که EMRA در سال 2020 انجام داد، مصر یک معدن طلای دست‌نخورده را کشف کرد و فرصتی برای تقویت مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خارجی یافت.

رونق طلا در سال2020

در سال 2020، مصر افزایش قابل توجهی در تولید و صادرات طلا داشت. برای سه چهارم سال 2020، صادرات طلا شاهد افزایش 76 درصدی از نظر درآمد بود و از 1.392 میلیارد دلار آمریکا (USD) به بیش از 2.4 میلیارد دلار افزایش یافت.

در سال 2018، قانون 198 منابع معدنی مصر دستخوش اصلاحات شدید شد. در ابتدا، این قانون برای سرمایه گذاری های خارجی و هر تجارتی که در مصر انجام می شود، 20 درصد کارمزد تعیین کرد. تغییرات سال 2018 در قوانین این هزینه را حذف کرد. با کشف معدن جدید طلا در ژوئن 2020، تعداد کسب و کارهای خارجی که قصد شروع فعالیت در مصر را داشتند، افزایش یافت. در همان زمان که سرمایه گذاران خارجی پول خود را به مصر می آوردند، شهروندان مصری تشویق شدند تا در عملیات معدن طلای محلی سرمایه گذاری کنند.

میلیاردر محلی مصری، نجیب ساویریس که مالک AKH Gold است با یک سرمایه گذاری رونق طلای مصر را آغاز کرد. سرمایه گذاری ساویریس 4.1 میلیون دلار برای سرمایه گذاری در استخراج طلا به منطقه آورد. این بودجه اجازه قراردادهای بیشتری با کارگران به همراه افزایش دستمزد داد.

کمک تولید و صادرات طلا به ایجاد شغل

معدن اصلی مصر، معدن سوکاری است. این معدن در سال 2009 افتتاح شد و با حداقل 850 کارگر شروع به کار کرد. این رقم ثابت مانده است، اما با کاهش صادرات طلای مصر، نگرانی در مورد اشتغال وجود دارد.

معدن سوکاری متعلق به سنتامین است که یک شرکت اکتشاف، توسعه و استخراج مواد معدنی است. سنتامین در سال 1970 تاسیس شد و در سال 2021، بیش از 3000 نفر برای آن کار می کنند. کمترین حقوق ثبت شده برای یک موقعیت فعلی سنتامین 4000 پوند مصر است که کمی بیش از 250 دلار در ماه است. با توجه به تخمین 4.5 هفته در ماه، پنج روز در کاری در هفته  و 8 ساعت کار در روز، 250 دلار در ماه به این معنی است که برخی از کارکنان سنتامین پانزده سنت بالاتر از سطح فقر شدید، یعنی 1.40 دلار در روز زندگی می کنند. چشم انداز بهبود حقوق بین سال های 2018 تا 2020 خوب بود، اما به دلیل کاهش صادرات طلا در مصر، احتمالاً این بودجه منقبض تر شود و کارگران بیشتری را با فقر شدید تهدید کند.

کاهش صادرات

کاهش صادرات طلای مصر در فوریه 2021 آشکار شد. تأثیر فوری این کاهش نامشخص بود، اما صادرات طلای مصر از فوریه تاکنون ضعیف بوده است. قیمت طلا در مقیاس جهانی کاهش یافت و تا اکتبر 2021، این روند ادامه پیدا کرد.

قیمت طلا به ارزش دلار آمریکا وابسته است و دلار در سال 2021 به بالاترین حد خود رسید. پس از تقویت دلار، وزارت خزانه داری ایالات متحده گزارشی منتشر کرد که در آن پیش بینی کاهش قیمت طلا به دلیل تورم بالا و نرخ بهره در ماه های بعد از سپتامبر 2021 انجام شده بود. کاهش قیمت طلا منجر به افت صادرات طلا مصر شد. تعداد کمی از خریداران و افراد حاضر به سرمایه گذاری در طلا با کاهش قیمت ها هستند. شرکت‌های تولید طلای مصر، Cetamin  و  Sukari، در حال از دست دادن تجارت خود هستند. هرچه سریعتر کسب و کار خود را از دست بدهند، افراد سریعتر شغل و منابع درآمد خود را از دست خواهند داد. در سال جاری، نرخ فقر مصر 29 درصد بوده است. این رقم اکنون انتظار می رود که با ادامه مشکلات در صادرات و تولید طلا افزایش یابد.

آیا تولید و صادرات طلای مصر می تواند تثبیت شود؟

همه چیز از دست نرفته. کارشناسان مالی افزایش قیمت طلا را با پایان یافتن همه‌گیری کووید-19 پیش‌بینی می‌کنند. با پایان یافتن همه‌گیری، کارشناسان مالی پیش‌بینی می‌کنند که رهبران جهان سیاست‌هایی را برای تثبیت قیمت طلا اعمال خواهند کرد که بازارهای صادرات و تولید طلا را تثبیت می‌کند.

زمانی که قیمت طلا تثبیت شود، تولید طلا با سرعت عادی خود از سر گرفته خواهد شد. شرکت های مصری، در درجه اول سنتامین و سوکاری، در تولید و صادرات طلای خود آزاد خواهند بود. سپس مصر می تواند به تجارت و عملیات خود با سرمایه گذاران خارجی برای بهبود بازار کار و اقتصاد این کشور ادامه دهد.

منبع: borgenmagazine.com

حسین راشدی

مترجم ونویسنده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا